Instalacja Ubuntu Netbook Edition na karcie pamięci?

Cześć!

Zastanawiam się nad zainstalowaniem na moim Netbooku (specyfikacja w podpisie) Linuxa Ubuntu Netbook Edition - zastanawia mnie jednak czy nie warto by na karcie pamięci SD (czytnik takich kart mam wbudowany w komputer) zainstalować katalog systemowy Linuxa. Katalog Home oraz partycję wymiany dodałbym na fizycznym dysku w laptopie

Chciałbym jednak zapytać czy warto to zrobić? Czy zysk w wydajności będzie duży? Czy karta pamięci będzie poprawnie współpracować z laptopem?

ja zainstalowałem sobie ubuntu na pendrive 8GB i ładnie śmiga. Kilka programów napisałem i nie narzekam. Pamiętaj tylko aby wybrać ext2 bez keszowania danych bo inaczej szybko uszkodzisz (zużyjesz) pendriva

Nie instalować na pendrive bym raczej nie chciał - wystaje mi takie coś z komputera i wystarczy wyciągnąć, a na komputerze nie da się nic zrobić. Karta pamięci natomiast może być schowana w laptopie, nikt nawet nie musi wiedzieć, że w ogóle tam jest.

Czy jednak bardzo podniesie to wydajność systemu? Czy przyśpieszy to jego uruchamianie?

Zysku wydajność raczej w ogóle nie będzie (chyba że to jakąś hiper szybka karta). U mnie arch na pendriverze potrafi chwycić kilku sekundowe zamrożenie systemu.

To jest w ogóle jakiś sens to robić? W netbooku mam tradycyjny dysk 160GB, więc o miejsce nie muszę się zbytnio troszczyć.

Zależy mi jednak przede wszystkim na tym, żeby system działał szybko - dlatego właśnie zastanawiam się nad zainstalowaniem systemu na karcie pamięci…

Sprawdź jaki masz czas dostępu (zapis i odczyt) do tej karty, porównaj to z czasami dostępu do dysku i odpowiedz sobie na to pytanie sam.

Jak sprawdzić prędkość zapisu i odczytu na dysku twardym? Bo na karcie pamięci to mam napisane na opakowaniu, więc nie muszę sprawdzać…

poszukaj w google są jakies programy obliczające szybkość w/r. A rozważałeś instalację ubuntu jako drugi system. Jeśli zależy Ci na wydajności to będzie najlepsze rozwiązanie. Ja mam na pendriavie z dwóch powodów.

  1. Nie raz już uratował mi dupę i dzięki niemu naprawiłem komputer.

  2. Mogę wziąć pendravia z linuxem do kogoś i tam też będzie działać. Nie zawsze musiałem brać przez to laptopa

Jeśli zależy Ci na prawdziwej szybkości działania systemu (nie napisałeś czy chodzi Ci o sam system czy o szybkość jego uruchamiania), to proponuję pobrać sobie Puppy Linux, który w całości ładuje się do pamięci RAM i z niej działa system, a ustawienia lub zainstalowane programy możesz zapisywać na dysku albo na tejże karcie. Start systemu jest wydłużony, ponieważ system ładuje się do pamięci RAM, co zajmuje dodatkowe sekundy oraz czyta ustawienia z pliku, więc tu też dochodzą dodatkowe sekundy ale za to, przynajmniej u mnie, Firefox czy Pidgin lub inne programy startują praktycznie zaraz po kliknięciu. Puppy Linux można też zainstalować na dysku/karcie.

Pozdrawiam!

Ja i tak tą kartę miałbym bardziej przypisaną do komputera - po pierwsze katalog Home i partycja wymiany byłyby zainstalowane na dysku twardym. Oczywiście Ubuntu będzie tylko jednym z dwóch (albo nawet trzech) systemów przypisanych do komputera. Drugim będzie Windows 7 Home Edition, a trzecim prawdopodobnie xPUD a w przyszłości może Chrome OS.

Jak zainstalujesz system na karcie, to proponuję /tmp i /var/log przerzuć do RAMu, żeby Ci się karta nie zapychała, dodając w /etc/fstab taki wpis:

tmpfs /dev/shm tmpfs defaults 0 0

tmpfs /tmp tmpfs defaults,mode=1777 0 0

tmpfs /var/log tmpfs defaults,mode=1777 0 0

Możesz jeszcze zdefiniować ilość RAMu, jaką może wykorzystać maksymalnie /tmp lub /var/log, podając po mode=1777 (oddzielając przecinkiem) wartość size=ilość_megabajtów, np. size=1024m. Co prawda Apt będzie się pluł o brak katalogu /var/log/apt ale to w niczym nie szkodzi, po prostu logi z instalacji się nie zapiszą.

Pozdrawiam!

A istnieje możliwość wykonania takiej czynności, że gdy karta pamięci jest włożona do komputera będzie pojawiał się GRUB z pytaniem o to jaki system wybiorę, a gdy karty nie będzie, będzie uruchamiać się automatycznie Windows?

Tak, Grub powinien i tak automatycznie zainstalować się na karcie pamięci. Jeśli nie, to zobacz, w jaki sposób widzi Grub twoje dyski (dysk i kartę) i wybierz odpowiedni (hd0 lub hd1), a które jest które poznasz przy podziale dysku. Jeśli karta będzie oznaczona jako sdb, to dla Gruba prawdopodobnie będzie to hd1, a dysk hd0.

Pozdrawiam!

Ale jak mam nakazać Grubowi zainstalować się na karcie pamięci? Bo przecież Grub instaluje się razem z system - więc gdzie muszę ustawić, żeby Grub był na karcie pamięci a nie dysku twardym?

Na samym końcu, jak pojawi się ostatni ekran, ten zanim klikniesz ostatecznie instaluj, w którym są informacje na temat instalacji (podział dysku na partycje, asystem migracji ustawienia systemu Windows itp.) i tam będą też ustawienia, gdzie Grub ma się zainstalować i domyślnie jest to hd0 i tam możesz zmienić, jeśli twoja karta to hd1.

Chodzi o ten ekran:

instalacja_ubuntu.jpg

Ustawienia Gruba, prawdopodobnie, zmienia się w Zaawansowane.

Pozdrawiam!

A czy naprawdę jest sens zmieniać tą partycję na EXT2 jak pisał wcześniej kolega l3niwi3c?

Czy i po jakim czasie karta może paść?

Karta ma ok. 10000 poprawnych zapisów. Ubuntu bardzo szybko ta karte zjedzie. Najlepiej format memorki w ext4. Uzyskasz wtedy większą wydajność niż przy ext2.