Instalacja Ubuntu - Nie widać partycji

Zacznę od tego, że instaluję Ubuntu jako drugi system (Windows + Ubuntu).

W Windowsie mam 3 partycje (Windows 7 - 100GB, Dane - 350GB i Gry - 350GB) więc zmniejszyłem partycję “Gry” o 100GB pod instalację Ubuntu.

Mój problem polega na tym, że w instalatorze Ubuntu nie widać tych wolnych 100GB (tworzenie z tego nowej partycji używając windowsa też nic nie daje).

Po prostu zamiast kilku (Ubuntu, Dane i Gry) widać jedną wielką partycję 800GB.

Witaj, popraw proszę tytuł tematu tak aby wstępnie informował o problemie, użyj przycisku EDYTUJ , który znajdziesz w prawym górnym rogu Swojego posta. Dobrze zatytułowany temat daje szansę na szybszą pomoc. Dziękuję za uwagę.

Tip: Unikaj słów: “problem”, “help”, “pomocy” i.t.p. Tego typu słowa nie spowodują szybszej reakcji a mogą odnieść odwrotny skutek od oczekiwanego, tytuł tematu ma być skróconym opisem Twojego posta- powodzenia.

Pr0tip: tak naprawdę masz cztery partycje - Windows tworzy sobie taką malutką ukrytą. Jeżeli wszystkie to partycje podstawowe, więcej ich nie zrobisz. Którąś z nich musisz usunąć, przerobić na partycję rozszerzoną i w jej ramach stworzyć partycje logiczne.

Wiem, ale myślałem, że nie ma sensu o tym pisać…

Ale za to nie wiedziałem o tym, że jest limit 4 partycji podstawowych :?

Spróbuje, pewnie to naprawi problem ale proszę narazie nie zamykać…

Raczej nie. Wspomniałem o tym tak tylko dla porządku. Instalator Ubuntu nie ma problemu z wykrywaniem układu partycji. Albo rzuciłby komunikatem, że więcej nie da się zrobić, albo by zrobił i coś by się przy tym rozwaliło.

Uruchom LiveCD i pokaż wynik polecenia.

sudo fdisk -l

Napisz jeszcze jakie wybierasz typ instalacji Ubuntu, tj. partycjonujesz ręcznie czy korzystasz z automatów.

Co do Windowsa 7, z tego co zauważyłem, podczas instalacji tworzy on przeważnie jedną partycję podstawową jako partycję rozruchową, a reszta domyślnie jest tworzona jako partycje logiczne. W przypadku preinstalowanych OEMów, często jest tak, że recovery, system reserved i systemowa są podstawowymi, a reszta to partycje logiczne. Jeśli sam partycjonowałeś dysk, to prawdodpodobnie stworzyłeś partycje podstawowe.

Jeżeli masz EFI i GPT, to limit partycji podstawowych został zwiększony do 128, ale chyba posiadasz tradycyjny BIOS.