Instalacja Ubuntu obok W8 na UEFI z podzieleniem partycji

Wiem, że takie tematy mogły się pojawiać, ale od wczoraj przetrzepałem na forach już chyba wszystko, a nadal nie wiem, co robić. Otóż mam Samsunga NP355V5C-S04PL. Ma on Windowsa 8 x64 na UEFI. Jako, że chcę mieć Linuksa obok Windowsa, a naprawdę nie mam ochoty robić teraz reinstalacji Windowsa 8(mam gry, które bym musiał od nowa z Origina ściągać, a mam internet z limitami transferu), to muszę podzielić dysk na partycje(już zdefragmentowany) i zachować Windowsa w stanie nienaruszonym. Problem się pojawia z wyłączeniem SecureBoot. Już mi się udało wejść w BIOS, mam tam możliwość wyłączenia SecureBoot, tylko, czy zabootuje mi się wtedy Windows? Wiem też, że muszę w samym windowsie wyłączyć tryb Fast Boot, tylko w jakiej kolejności mam to zrobić, najpierw BIOS, czy najpierw Windows? Może mi ktoś dokładnie powiedzieć, co mam zrobić?

Nigdy nie miałem styczności z EFI :frowning:

Przeniesiono z działu Hardware, Sterowniki.

Nie musisz niczego wyłączać. Każda nowa dystrybucja bardzo dobrze wspiera już EFI/UEFI. Po prostu bootujesz Linuksa, który startuje w trybie Linux_EFI - jedyne co musisz, to przy instalacji dodać malutką choćby partycję /boot/efi z systemem plików EFI Boot Partition i wsio. Jeszcze jakiś rok temu to straszono UEFI, że MS ma klucze i wykończy teraz konkurencję itd…a dziś to już przeszłość :slight_smile: Od półtora roku mam lapka na EFI, zmian w trudności obsługi nie widzę, i mam ten plus, że dzięki GPT wreszcie zrobiłem porządek z partycjami i uwolniłem się od problemu partycji podstawowych i rozszerzonych.

Wyłączenie Secure Boot nie powinno sprawić, że Windows nie będzie w stanie wystartować, jedynie jak masz 8.1 to będzie znak wodny na pulpicie o niewłaściwie skonfigurowanej funkcji Secure Boot. Ale Jusko ma rację - ja instalowałem Ubuntu 13.10 na włączonym Secure Boot i działało bez problemu. Jednak kwestia drugiej partycji EFI - jak masz Windows, to nie musisz tworzyć drugiej partycji EFI. Ubuntu użyje jej dla siebie. Ja to robiłem tak:

Zmniejszyłem jedną z moich partycji, następnie uruchomiłem LiveCD Ubuntu 13.10 i dałem opcję instalacji. Potem tylko dalej, jak chcesz to możesz zaznaczyć opcję pobierania aktualizacji podczas instalacji. Ważne jest partycjonowanie - w moim wypadku Ubuntu nie widział zainstalowanego już Windows 8, więc wybrałem ręczne partycjonowanie. Utworzyłem partycję ext4 i zamontowałem ją jako /(ja nie robiłem swap, ty jak masz dużo RAM też nie musisz). Potem tylko zaznaczyłem nowo utworzoną partycję i dałem dalej. Potem to już ostatnia konfiguracja, tworzenie użytkownika itd. Aż wkońcu restart. Ponieważ nie masz już starego BIOS tylko EFI systemy się wybiera inaczej. Wciskasz klawisz odpowiedzialny za boot menu i w nim wybierasz system. Windows jest oznaczony jako OS boot manager, a Ubuntu jako ubuntu. U mnie akurat utworzyły się dwie opcje w boot menu(nie wiem czemu, może dlatego, że bawiłem się partycją EFI) ubuntu i Ubuntu. Żeby uruchomić Linux, muszę wybrać ubuntu. Możesz oczywiście w BIOS dać uruchamianie Linux jako domyślne, a potem skonfigurować GRUB tak, żeby był w stanie uruchomić Windows(po instalacji jest wpis Windows w GRUB, ale on nie działa). Partycja EFI druga jest niepotrzebna - ubuntu tworzy sobie nowy folder na istniejącej i tam ładuje swoje pliki startowe wogóle nie ruszając plików Windows.

Tak bynajmniej było u mnie, mam nadzieje, że mój opis coś ci pomoże. Warto wziąć wersje Ubuntu 13.10, u mnie 12.04.3 nie chciał zainstalować GRUB’a.

W 12.04 po prostu uruchamiamy, program o nazwie Boot-repair, Ubuntu piszę o nim na we własnym poradniku.https://help.ubuntu.com/community/Boot-Repair . Osobiście polecam włąśnie tą wersje ze względu na stabilność. Ja zainstalowałem ubuntu obok windowsa 8 tak: w windowsie przygotowałem partycje, zmieniłem opcję zabezpieczania bootowania, uruchomiłem zainstalowałem normalnie bez dodatkowej EFI, z tego co pamiętam tylko jedna taka powinna być. Po zainstalowaniu zainstalowałem i włączyłem boot-repai. Naprawiłem rozruch i po włączeniu normalny mi się grub z wyborem systemu włączył.

Mam nadzieje że komuś pomogę :wink:

13.10 też jest bardzo stabilna, nie mam z nią żadnych problemów, mimo iż używam jądra w wersji RC i sterowników w wersji Beta. Chociaż faktycznie lepiej 12.04 i ewentualnie możesz zawsze zaaktualizować jądro. Chyba lepiej czekać na 14.04 LTS. Choć mimo wszystko widzę, że wersja 13 lepiej sobie radzi z instalacją pod EFI, czyli wspomniane problemy z GRUB u mnie, w 13.10 bez problemów zainstalowałem a 12.04 za nic nie chciał mi zainstalować GRUB’a.

U mnie w Kubuntu 15.10 Boot-repair uruchomione z pendrive’a w “trybie UEFI” nie zadziałało. Brakowało chyba jakiś zależności. Możliwe, że w wersjach wyższych niż 12.04 Boot-repair działać nie może.

Dokonałem reinstalacji i tak jak instalator prosił, zainstalowałem GRUB’a w “Partycji zarezerwowanej dla programu rozruchowego opartego na BIOS’ie”.

Po restarcie nadal Windows. Po uruchomieniu menu pod F11 pod bootloaderem Windowsa widnieją tam 2 identyczne wpisy, które zaczynają się od “ubuntu” (prowadzą do GRUB’a). Znaczy to, że GRUB zainstalował się jako bootloader UEFI. Sprawdzam priorytety bootowania w BIOS’ie, a tam nie ma żadnego “ubuntu”, jest tylko “windows”! Możliwe, że jest to spowodowane instalacją obu programów rozruchowych na jednym dysku. Jak można by zmienić priorytety w takiej sytuacji?

Płyta główna - MSI Z170a Gaming M3

EDIT