Instalacja Ubuntu obok Windows 8.1. Kilka pytań

Witam,

chciałbym sobie zainstalować Ubuntu 14.04 obok Windowsa 8.1 64 bit i mam kilka pytań:

-Nie mam UEFI ale mam biosa i kupiłem komputer z Windowsem 8.1 tylko co z opcjami typu Secure Boot, Fast boot itd?

Czytałem że je należy chyba wyłączyć ale nie mam pewności,

  • Jak zrobić partycje? Aktualnie mam takie: dysk C 240 GB i wolne 96 GB , partycję E(Dane) 195 GB wolne 152 GB i jeszcze jakieś 50 GB partycja Samsung recovery. Chciałbym Ubuntu zainstalować nie tracąc żadnej partycji tylko jak je ustawić nie wiem chyba tą E będzie trzeba zmniejszyć aby miała wolne 50 GB, bo 152 GB nie jest mi potrzebne i chciałbym mieć ze 100 GB na Ubuntu.

Mam nadzieję, że jasno to wytłumaczyłem:).

Z góry dziękuję za szybką pomoc.

Pozdrawiam 12chrapek12

 

No skoro masz takie opcje jak Secure  Boot no to masz jednak UEFI  http://www.benchmark.pl/aktualnosci/secure-boot-windows-8-linux-unix-bsd-uefi-blokada-instalacja-alternatywne.html

Nie mam UEFI:)

Uruchom Ubuntu z płyty, uruchom na nim program gparted, a  następnie zrób zrzut ekranu i wrzuć go gdzieś.

Pod windows wejdź w panel sterowania / narzędzia administracyjne / zarządzanie komputerem (uruchom z prawami administratora) / zakładka zarządzanie dyskami. Tam ppm na partycji którą chcesz pomniejszyć i wybierz ile chcesz zrobić miejsca dla linuksa - nie masz co z tym przesadzać bo sam system zajmie ci prawdopodobnie mniej niż 5GB a dokumenty możesz trzymać na partycjach windowsowych.

Po ponownym uruchomieniu komputera z płytą instalacyjną ubuntu powinno samo zaproponować instalację obok windows wykorzystując wolną przestrzeń na dysku którą wydzieliłeś. Postępuj zgodnie z instrukcjami pojawiającymi się w instalatorze i zwracaj uwagę aby nie wybrać jakiejś partycji windowsowej (będziesz je musiał rozpoznać po rozmiarze bo linuks nie oznacza ich w sposób znany ci windowsa)

Temat do zamknięcia. Zostanę przy Windows 7 Home Premium. Ubuntu jest nie na moje nerwy:) Jak możesz to pomóż w wyborze: http://forum.dobreprogramy.pl/komputer-do-gier-1500z%C5%82-t505365/#entry3208383

Jeśli tak prostej sprawy jak sama instalacja nie przeskoczyłeś do zgadzam się z tobą w zupełności.