Instalacja ubuntu obok windowsa na ntfs

Witam,

Mam problem, ponieważ chciałbym zainstalować linuxa ubuntu, ale nie wiem, czy zagrozi to mojemu dyskowi. moja struktura dysku (wszystko sformatowane pod NTFS):

C: (windows)

D: tu mam zamiar instalować linuksa, mam tu tylko 1 program, który przed instalacją usunę

E: Pliki (takie typu muzyka filmy dokumenty programy)

I moje pytanie dokładniej brzmi, czy na ntfs-ie linux się zainstaluje, i czy nie trzeba będzie dzielić dysku, czy tylko trzeba będzie sformatować jedną partycję, i czy nie uszkodzi to windowsa? Oczywiście gdybym chciał usunąć linuksa to tylkotrzeba zrobić format D:?

Widzę że masz trochę błędne podejście do tematu instalacji linuksa.Tutaj masz fajną demonstracje na temat instalacji dystrybucji linuksa, http://www.dobreprogramy.pl/Linux-Insta … 11279.html

Nie, Linux nie zainstaluje się na ntfs. Jeśli nie chcesz grzebać przy partycjach to zainstaluj Ubuntu w Windowsie przy pomocy Wubi.

Teoretycznie dla Linuksa wystarczy tylko jedna partycja ale w praktyce najlepiej stworzyć minimum 2 partycje - na instalację Linuksa i swap. Możesz jeszcze wydzielić partycję dla /home ale skoro masz już partycję na dane a chciałbyś aby twoje ustawienia, tj. tapeta i preferencje programów po ewentualnej reinstalacji Linuksa nadal w systemie pozostały to proponuję wydzieli na /home ok. 200MB, więcej nie trzeba skoro i tak osobną partycję na dane.

Wystarczy tylko sformatować ale ja na twoim miejscu usunąłbym bądź zmniejszył partycję D i na niej stworzył 2 partycje. Jeśli nic nie nagrzebiesz z partycjami to nie uszkodzisz Windowsa.

Nie, sam format nie wystarczy, będziesz musiał jeszcze przywrócić bootloader Windowsa.

Zapoznaj się jeszcze z tym tematem partycjonowanie-dysku-pod-instalacje-linux-t343058.html i to Ci się jeszcze może przydać oznaczenia-dyskow-partycji-wedlug-grub-linux-bootloader-t349996.html no i przejrzyj prezentację, o której wspomniał marius.

Pozdrawiam!

Co do swap to jeżeli masz więcej RAM’u niż 1GB to możesz(ale nie musisz).

CZyli Linux nie potrzebuje tak koniecznie 2 partycji? Wystarczy jedna / , i /home nie trzeba koniecznie dawać na inną partycję? Wystarczy tylko jedna?

od biedy- wystarczy / - z tym że jest to rozwiązanie, delikatnie mówiąc, nienajlepsze. Naprawdę zalecałbym również utworzenie osobnej partycji na /swap

Nie potrzebuje koniecznie 2 partycji ale nikt, nawet twórcy dystrybucji nie dadzą Ci gwarancji, że bez swapa system będzie działał stabilnie.

Dla swap nie przypisuje się punktu montowania :wink:

Pozdrawiam!