Instalacja Ubuntu obok WinXP lub partycji D?

(system) #1

Witam,

czy da się zainstalować Linux Ubuntu na tej samej partycji, na której siedzi Windows (XP)?

Czy da się zainstalować Linuxa Ubuntu nabpartycji, na której są już pliki?

(rgabrysiak) #2

Ad.1 O ile dobrze pamiętam tak, ale wyłącznie poprzez Wubi :

http://www.dobreprogramy.pl/TheUsh/Ubun ... 20335.html

(system) #3

Po takim zainstalowaniu, działa jak normalny Linux?

Nie jest wolniejszy i nie siedzi cały czas w ramie?

Chciałem zainstalować Ubuntu, żeby wypróbować Steam dla Ubuntu, gry i wszystko inne będzie działało?

(Severus) #4

najlepiej na osobnej partycji zaintalować. wubi to tylko namiastka.

ps. jezeli instalujesz linuxa do gier to sobie odpuśc.

ps2. steam na linuxa to dopiero wersja testowa.

(rgabrysiak) #5

A przeczytałeś chociaż wpis na blogu który podałem wyżej? Na samym jego końcu jest notka o wydajności.

(Rovou5hou) #6

Jak najbardziej, nawet kilka Ubuntu na raz - w maszynie wirtualnej.

(system) #7

Oczywiście.

-- Dodane 06.10.2012 (So) 16:28 --

Jednakowoż nie chodziło mi tutaj o VirtualBoxie etc., lecz o instalacji stałej.

(B.Andy) #8

Tak po prostu zainstalować się nie da, ponieważ Linuxa nie można (bez wynalazków typu Wubi) zainstalować na partycji NTFS. Możesz zmniejszyć partycję z poziomu instalatora Ubuntu i utworzyć nową.

Główne różnice w przypadku Wubi:

-brak hibernacji

-partycja, na której jest zainstalowany Linux będzie widoczna jako katalog /host, a nie jak partycja

-operacje dyskowe będą wolniejsze

@mescalero

Wspominanie o maszynie wirtualnej, gdy GuiiHz chce pograć jest co najmniej głupie.

(system) #9

zainstalowalem linuxa na partycji G przez Wubi.

Zainstalowal sie system i reeboot, podczas wlaczania linuxa wyskakuje jakis blad.

Od tego czasu na windowsie nie widac dysku G.

Co robić?

(Rovou5hou) #10

Bo, aczkolwiek, ponieważ? Czy "głupie" ot tak, dla zasady?

(system) #11

Mam tylko 769MB Ramu i na Virtual Bosie nie grało by się za dobrze.

Wszystko już działa, ale mam jeszcze jedno pytanie.

Czy można aktualizować Linuxa jak Windowsa?

Czy trzeba odinstalować i zainstalować aktualniejszą wersję?

(B.Andy) #12

Głupie ponieważ nie da razy zagrać w coś sensownego na wirtualnej maszynie ze względu na wydajność.

(Rovou5hou) #13

Jak widać "sensowne" to pojęcie bardzo względne i subiektywne. Osobiście nie przypominam sobie, by pytający wymieniał tytuły w jakie planuje zagrać. Chyba, że jesteś dyplomowanym jasnowidzem - w takim razie najmocniej przepraszam. Ale zaraz, przecież właśnie wspominał coś o 768 MB łącznego systemowego RAMu. To ewidentnie sugeruje "mocną" i "nowoczesną" maszynę, na której założyciel wątku planuje zapewne grywać w najbardziej wymagające hity ostatnich lat.

GuiiHz , może zaczniesz w końcu czytać opisy działów przed założeniem tematu?

(B.Andy) #15

Troszkę off-top, ale GuiiHz napisał w trzecim poście Steam dla Ubuntu, a jak wiadomo na początek będzie do testów tylko jedna gra - Left 4 Dead 2. Inna sprawa to ilość ramu (wg. wymagań tej gry min 1GB ramu), ale ta została podana później.

(system) #16

Do działu Linuxa ani Windowsa nie wstawiłem topica, bo to tyczy się obu systemów. :expressionless: