Instalacja Ubuntu obok WinXP lub partycji D?

Witam,

czy da się zainstalować Linux Ubuntu na tej samej partycji, na której siedzi Windows (XP)?

Czy da się zainstalować Linuxa Ubuntu nabpartycji, na której są już pliki?

Ad.1 O ile dobrze pamiętam tak, ale wyłącznie poprzez Wubi :

http://www.dobreprogramy.pl/TheUsh/Ubun … 20335.html

Po takim zainstalowaniu, działa jak normalny Linux?

Nie jest wolniejszy i nie siedzi cały czas w ramie?

Chciałem zainstalować Ubuntu, żeby wypróbować Steam dla Ubuntu, gry i wszystko inne będzie działało?

najlepiej na osobnej partycji zaintalować. wubi to tylko namiastka.

ps. jezeli instalujesz linuxa do gier to sobie odpuśc.

ps2. steam na linuxa to dopiero wersja testowa.

A przeczytałeś chociaż wpis na blogu który podałem wyżej? Na samym jego końcu jest notka o wydajności.

Jak najbardziej, nawet kilka Ubuntu na raz - w maszynie wirtualnej.

Oczywiście.

Dodane 06.10.2012 (So) 16:28

Jednakowoż nie chodziło mi tutaj o VirtualBoxie etc., lecz o instalacji stałej.

Tak po prostu zainstalować się nie da, ponieważ Linuxa nie można (bez wynalazków typu Wubi) zainstalować na partycji NTFS. Możesz zmniejszyć partycję z poziomu instalatora Ubuntu i utworzyć nową.

Główne różnice w przypadku Wubi:

-brak hibernacji

-partycja, na której jest zainstalowany Linux będzie widoczna jako katalog /host, a nie jak partycja

-operacje dyskowe będą wolniejsze

@mescalero

Wspominanie o maszynie wirtualnej, gdy GuiiHz chce pograć jest co najmniej głupie.

zainstalowalem linuxa na partycji G przez Wubi.

Zainstalowal sie system i reeboot, podczas wlaczania linuxa wyskakuje jakis blad.

Od tego czasu na windowsie nie widac dysku G.

Co robić?

Bo, aczkolwiek, ponieważ? Czy “głupie” ot tak, dla zasady?

Mam tylko 769MB Ramu i na Virtual Bosie nie grało by się za dobrze.

Wszystko już działa, ale mam jeszcze jedno pytanie.

Czy można aktualizować Linuxa jak Windowsa?

Czy trzeba odinstalować i zainstalować aktualniejszą wersję?

Głupie ponieważ nie da razy zagrać w coś sensownego na wirtualnej maszynie ze względu na wydajność.

Jak widać “sensowne” to pojęcie bardzo względne i subiektywne. Osobiście nie przypominam sobie, by pytający wymieniał tytuły w jakie planuje zagrać. Chyba, że jesteś dyplomowanym jasnowidzem - w takim razie najmocniej przepraszam. Ale zaraz, przecież właśnie wspominał coś o 768 MB łącznego systemowego RAMu. To ewidentnie sugeruje “mocną” i “nowoczesną” maszynę, na której założyciel wątku planuje zapewne grywać w najbardziej wymagające hity ostatnich lat.

GuiiHz , może zaczniesz w końcu czytać opisy działów przed założeniem tematu?

Troszkę off-top, ale GuiiHz napisał w trzecim poście Steam dla Ubuntu, a jak wiadomo na początek będzie do testów tylko jedna gra - Left 4 Dead 2. Inna sprawa to ilość ramu (wg. wymagań tej gry min 1GB ramu), ale ta została podana później.

Do działu Linuxa ani Windowsa nie wstawiłem topica, bo to tyczy się obu systemów. :expressionless: