Instalacja Ubuntu Obok Xp i visty

Chciałem rozpocząć prace z ubuntu i mam kilka pytań

1 Czy ubuntu można zainstalować obok visty i xp ??

2 Czy ten system widzi partycje NTFS ??

3 Jak wygląda sprawa sterowników pod ten system

4 Po instalacji będę mieć wybór systemu ??

5 Czy programy pisane pod windowsa będą działać ??

6 Jak podzielić dysk dla ubuntu ??

Dysk mam podzielony tak

C:( windows vista) 100Gb

D:( windows xp ) 20Gb

E:( reszta ) 146 Gb

F:( gry ) 100 Gb

Nie przydzielonego miejsca mam 104 Gb wszystko może iść na instalacje tego właśnie systemu . Jestem zielony w sprawach związanych z linuxem. Komputer jak w podpisie

Kolejne z serii pytań, na które odpowiedzi są na Google, na tym forum i na innych forach…

  1. Tak - http://pl.wikipedia.org/wiki/GRUB

  2. Tak - http://pl.wikipedia.org/wiki/NTFS-3G

  3. Eeee…

  4. Patrz pkt. 1, a dokładniej link.

  5. Niektóre - http://pl.wikipedia.org/wiki/Wine

  6. Podczas instalacji Ubuntu, będzie taki maksymalnie uproszczony i łatwy w obsłudze program do dzielenia dysku.

Mają być 2 partycję:

1 - ext3 z punktem montowania /

2 - swap http://pl.wikipedia.org/wiki/Partycja_wymiany ja polecam 128 - 256 MB, swap i tak jest rzadko używany.

A jaki masz konkretnie sprzęt? Najczęstszymi problemami są problemy z winmodemami i kartami ewentualnie kartami graficznymi(musiałbyś mieć wyjątkowo ciekawą kartę). Jeszcze niekiedy trzeba przemyśleć przed instalacją na laptopie, ale dotyczy to każdego systemu. Jeśli twoja karta sieciowa będzie dziłać(przetestujesz na Live), a nie masz zamiaru na Linuksie grać lub korzystać z Compiza, to nie ma problemu.

Co do wypowiedzi @Haspet. Wymagane są partycje / i swap. Możesz przeznaczyć na system np. 20GB (partycja / -katalog główny), 1GB na SWAP i resztę na partycję /home gdzie będą przechowywane Twoje pliki i ustawienia. Jest to tak jakby dysk d: (pliki) obok c: (system) w windowsie.

P.S Wczoraj po raz n-ty instalowałem Ubuntu. Proces “kacpid” zawalał mi całą moc procesora. Zobacz po instalacji czy coś ci nie trawi systemu bo Quad będzie działał jak na orthosie :slight_smile:

Patrz podpis

1 GB dla swapu ? Ale po co ? Już od dawna na desktopach nie słyszałem aby ktoś trzymał się zasady, że swapu ma być 2x więcej niż Ramu, jak dla mnie trochę to nie aktualne. Mam 882,2 MB ramu i 256 MB swapu, z czego ramu mam zajęte przeważnie ~350 MB (~40%), i nigdy nie widziałem aby swap był wykorzystywany więcej niż 10 MB (aktualnie 0 bajtów).

Jedynie na leciwym laptopie z Xubuntu który ma 256 MB ramu, i tyle samo swapu, Swap jest wykorzystywany w 40 % i to tylko gdy instaluje lub aktualizuję większą liczbę pakietów, przy normalnej pracy wykorzystywane jest ok. 10 - 20 %.

Więc moim skromnym zdaniem, patrząc na podpis z parametrami komputera tego użytkownika, 256 MB swapu z pewnością wystarczy i raczej wątpię aby była wykorzystana w przynajmniej 50 %.

Swap przydaje sie podczas suspend to ram choć itak głównie w laptopach :slight_smile:

Z twojego podziału wynika, że masz 4 partycje główne a te nie przydzielone 104GB jeśli dobrze zrozumiałem (?) ma być jako piąta, cztery to jest maksimum dla MBR, tak więc będziesz musiał się pobawić z tymi twoimi partycjami, aby oszukać MBR musisz stworzyć sobie partycję rozszerzoną.

Pozdrawiam!

Tak mam 4 partycje podstawowe w systemie plików NTFS . Pozostanie mi pytanie jak stworzyć partycję rozszerzoną spod windowsa nie daję rady . Nawet przy 4 Gb pamięci ram muszę robić partycje swamp ??.Czy partycja rozszerzona nic mi nie zepsuje w MBR chciał bym mieć dostęp do wszystkich systemów na dysku

Ten partycjoner z instalatora windowsa (xp nie wiem jak to wygląda w viście) jest bardzo ubogi i potrafi stworzyć partycje na dodatek podstawowe (chyba, że się mylę) i tylko pod swój system plików (fat32 lub ntfs). Proponowałbym zrobić tak. Ściągnąć sobie jakiś program do partycjonowanie, np. darmowy i wolny GParted (jest to minidystrybucja LiveCD) na dobreprogramy powinien być obraz płyty. Jedną z partycji usunąć i stworzyć w jej miejsce rozszerzoną z dwiema partycjami logicznymi dla / i swap.

Z tego co się orientuję swap jest raczej wymagany ale nie jestem na 100% pewny.

Jeśli jednak nie chcesz usuwać żadnej partycji w Ubuntu istnieje takie coś jak Wubi, który pozwala zainstalować Ubuntu “wewenątrz” windows, tzn. instalujesz Ubuntu jak każdy inny program i nie jest tu wymagane tworzenie partycji specjalnie dla Linuksa. Podpowiadam, ponieważ jeśli nie możesz poświecić żadnej partycji to jest jeszcze takie wyjście.

Pozdrawiam!

Czyli nie mam innego wyjścia jak skasować jedna partycje windowsa i w jej miejsce zrobić partycje dla linuksa . Przy instalacji w systemie windows mam taki błąd " Nie można uzyskać dostępu do CD upewnij się ze inne aplikacje nie używają go "