Instalacja Ubuntu od nowa : partycje

Witam!

Coś pomieszało mi się z plikami na ubuntu i chcę zainstalować system ponownie,

usunąłem już ubuntu i chcę instalować od nowa. Dochodzę do partycjonowania i siadam.

Poprzedni system Ubuntu zainstalował mi kuzyn. Ubuntu ma dzielić komputer z Windowsem XP.

Do rzeczy :

Jakie partycje powinny być tworzone? Podstawowe czy logiczne?

Tworzę : /, /home, /swap.

Z góry dzięki!

Pozdrawiam

PS : Czy 2GB na SWAP to za dużo?

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=34 … ja+systemu - a tutaj zajrzałeś? Najciemniej pod latarnią.

Poza tym,gdybyś użył forumowej szukajki, to przekonałbyś się, że temat poruszany już był dziesiątki razy.

Dlaczego wszyscy podają ten link?

Tę prezentację widziałem już setki razy.

I nie ma w niej słowa o moim problemie.

U mnie wszystko wygląda inaczej.

Na forum szukałem, jednak też nie znalazłem tego co potrzebuję.

Podstawowe nie różnią się na pierwszy rzut oka niczym, oprócz ograniczeniem ich ilości.

Podstawowe mogą być tylko 4, a rozszerzone bodajże 8 :slight_smile:

Jeżeli wyrobisz się w 4 ( np.: Dysk C:, /, /home, Swap ) to zrób podstawowe, jeżeli nie - rozszerzone…

Co do Swap - ile masz GB Ramu ?

Najczęściej Swap powinien wynosić ok. 1-2 GB, chyba że masz mało Ramu, np.: 256-512 MB…

Panowie drodzy. Jest jeden problem z Ubuntu, który uważam, iż powinien zostać dawno rozwiązany. Występuje on od wersji bodajże 7.10, a chodzi właśnie o dzielenie partycji. Jeżeli masz już podzielone pod Windows, i zaczniesz dzielić pod ubuntu, jako podstawowe, to system potem za nic nie chce ci robić rozszerzonych. Dlatego, jeżeli już chcesz dzielić, to radze to robić, jako rozszerzone.

Jeżeli twój dysk przedstawia się następująco:

sda1 - C: Windows

sda2 - D: twój dysk

reszta nie podzielona

To teraz należy to zrobić następująco:

sda1 - C: Windows

sda2 - D: twój dysk

sda5 - / - 20 GB (zalecane), daj tutaj sporo, bo po aktualizacjach i zainstalowaniu programów, potrafi zabrać sporo miejsca

sda6 - swap: 1-2 GB(dajesz 1 GB, jeżeli masz więcej niż 2 GB RAM, w innych sytuacjach starczy 1 GB)

sda7 - /home - 10 GB, starczy ci w zupełności

sda8 - /mnt/twój nowy dysk - tutaj dajesz całą resztę

Pamiętaj, aby po instalacji zrobić taki trik jeszcze:

sudo chmod 777 /mnt/Twój nowy dysk

I już po kłopocie :slight_smile: