Instalacja Ubuntu przez sieć z wykorzystaniem własnego serv

Witam,

mam do was takie pytanie i liczę na to że mi pomożecie.

Często eksperymentuje z linuxem a zwłaszcza z ubuntu i ubuntu serwer.

I chciałem teraz spróbować jak będzie wyglądać instalacja systemu przez sieć ale używając do tego własnego serwera pośredniczącego na komputerze obok podłączonym pod ten sam router co komputer na którym będzie wgrywany system.

Użyta jest do tego płytka mini Ubuntu.

Pytanie - czy do tego aby przesłać pliki wystarczy sam serwer apache??

Jak mają być rozmieszczone pliki w katalogu serwera pośredniczącego i skąd je wziąć.

Z góry dziękuje za odpowiedź.

Piszesz o mini Ubuntu to masz na myśli instalację system z sieci czy własnego serwera? Pod pojęciem serwer pośredniczący masz na myśli Proxy czy własne repozytorium? Czy chcesz po prostu wykonać instalację przez LAN z serwera, tzw. netboot?

Jeśli chodzi o netboot to potrzebny Ci będzie PXE, DHCP i TFTP.

Pliki pobieraj najlepiej z oficjalnych serwerów, powinny być dostępne jeśli Ubuntu w ogóle takie coś umożliwia. Na przykład dla Debiana możesz pobrać stąd http://ftp.nl.debian.org/debian/dists/t … s/netboot/

W pliku netboot.tar.gz powinna być też instrukcja co i jak ale na Googlach informacji, podejrzewam, też pewnie nie brakuje.

Pozdrawiam!

  1. Mam na myśli własne repozytorium.

  2. Nie koniecznie musi być netboot po prostu.

  3. A o rozmieszczenie plików w katalogach, to właśnie chodzi mi o to jak zrobić własny serwer z tymi plikami dystrybucji które są na pełnej płycie instalacyjnej linux, żeby za każdym razem gdy instaluje system na komputerze nie ściągać tego samego z internetu.

Jeśli chcesz robić serwer tylko i wyłącznie dla siebie to nie ma sensu moim zdaniem, za dużo zabawy. Możesz raz pobrać pakiety z sieci i stworzyć sobie lokalne repo na własnym dysku twardym albo ręcznie, wtedy wystarczy tylko wygenerować plik Pakcages.gz albo ułatwić sobie życie i skorzystać z narzędzia APTonCD i jak nazwa wskazuje takie minirepo wypalasz sobie na płycie.

Ogółem większej różnicy nie robi jak upakujesz pakiety na serwer, ogólnie tworzy się katalog main a w nim a,b,c,d, …, lib itd. Do katalogu a wrzucasz pakiety, zaczynające się od a, do b od b itd. Zresztą, zaglądasz na płytę instalacyjną i patrzysz jak wygląda układ katalogów albo wchodzisz na serwer i z niego bierzesz przykład http://nl.archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/main/

Jak pisałem wcześniej, generujesz pakiet Packages.gz dla pakietów i Sources.gz dla pakietów ze źródłami, po to żeby menedżer pakietów miał informację na temat pakietów, znajdujących się na serwerze.

http://nl.archive.ubuntu.com/ubuntu/dis … nary-i386/

Pozdrawiam!

Zrobiłem tak jak pisałeś, na serwerze apache utworzyłem katalog z plikami instalacyjnymi z płyty instalacyjnej Ubuntu 10,04 LTS,

Na komputerze klienckim włożyłem płytkę “Ubuntu mini” gdy pytało o wybór serwera lustrzanego podałem adres IP serwera i katalog w którym są pliki instalacyjne Ubuntu.

Ogólnie poszło do przodu.

Widzi plik “Release” ale wyświetla komunikat że nie może pobrać plików z serwera. Na początku w ogóle nie widział tego pliku. Teraz jest coś więcej. Co Ty o tym sądzisz?

A i jeszcze jedno na serwerze Apache mam stronki które są widoczne z zewnątrz (zewnętrzne IP) i wszystko działa jak należy nie ma żadnych problemów żeby inni pobierali pliki lub zapisywali je.

Zaraz, zaraz robisz repo na serwerze Apache? Rozumiem, że repo robisz na serwerze FTP a w Apache używasz moduł mod_ftp?

Pozdrawiam!

Uuuuuuu… chyba coś przegapiłem, to musi być na ftp? Jak to ustawić… ?

Z tego co mi wiadomo Apache od zawsze był serwerem dla stron WWW a FTP od zawsze był serwerem plików a integracja serwera Apache z serwerem FTP i dostęp do FTP przez protokół HTTP umożliwia właśnie moduł mod_ftp :slight_smile: Musisz postawić serwer FTP i wtedy próbować :slight_smile:

Pozdrawiam!

Coś więcej wiem. :slight_smile:

Jutro po pracy będę kombinował.

Dodane 13.06.2010 (N) 18:12

Udało mi się zrobić to co chciałem.

Potrzebna do tego była płyta “ubuntu mini cd” i taka sama pełna wersja tego systemu w wersji alternate.

Przykładowo “Ubuntu mini cd 10.04” i “Ubuntu 10.04 alternate”.

wypalamy obraz “mini” na płycie. Na innym komputerze kopiujemy pliki z cd lub obrazu do katalogu serwera ftp który musi przyjmować połączenia “anonymouse” (przynajmniej u mnie inaczej nie chciało działać).

Następnie po odpaleniu systemu mini z płyty wybieramy własny serwer z pakietami.

Wpisujemy tam adres serwera przykładowo “192.168.1.199” a następnie nazwę katalogu w którym znajdują się pliki z płyty.

Uwaga! !!

System zacznie ładować pakiety z sieci.

U mnie na starym komputerze p300Mhz 128MB RAM i karta graficzna 8mb radeon zintegrowana, wgrał się o wiele szybciej niż z CD/DVD oczywiście bez środowiska graficznego.

Można także ulepszyć całość stawiając serwer PXE i obędzie się bez wypalania płyt.