Instalacja Ubuntu z poziomu Windowsa - czy możliwa?

(Damianfon) #1

Witam wszystkich.

Mam pytanko do Was !

Jestem kompletnie zielony w sprawach linuxa , bedzie to moj pierwszy raz gdy bede go uzywal.

Nie posiadam plytki zadnej czystej , dzisiaj swieto jutro niedziela a chcialbym z nudow potestowac Ubuntu.

Czy jest mozliwosc zainstalowania ubuntu z poziomu XP , mam obraz najnowszego Ubuntu 9.04 na dysku.

Tylko pytanie , co teraz zrobic zeby wszystko poszlo zgodnie z planem?

Napisalem ten temat ze wzgledu ze jestem kompletnie zielony w Linuxie i nie chcialbym poopelnic bledu wiec moze lepiej bedzie jak ktos kumaty poda mi jakies propozycje.

Cos slyszalem o WUBI , owszem jest on tam.

Ale czy ten obraz wypakowac? Deamonem odpalic? Niemam pojecia wiec poczekam na wasze odpowiedzi bo moje mysli wydaja sie mylne.

Pozdrawiam ! :slight_smile:

(Sawyer47) #2

Zamontuj obraz (nie wypakowuj!), wtedy będziesz mógł zainstalować przez WUBI. Oczywiście zrób dla świętego spokoju backup ważnych plików, istnieje niezerowe prawdopodobieństwo ich utraty instalując Ubuntu przez Wubi.

(Damianfon) #3

Powiesz mi jeszcze jak zrobic Backup waznych plikow?

W Sumie nic waznego niemam , ale przy starcie systemu bede mial do wyboru dwa systemy tak?

Czyli zamontowac w Deamonie , wejsc na plyte i uruchomic WUBI dobrze rozumiem? :slight_smile:

Istnieje pozniej odinstalowanie Ubuntu?

Czy ratuje mnie tylko format systemu i od nowa instalacja Windowsa XP?

Czy imstalacja Ubuntu nie przyniesie mi jakis nieoczekiwanych problemow z komputerem itd?

(Sawyer47) #4

No zwyczajnie skopiuj swoje ważne dane na jakiś inny nośnik.

Tak, będzie wybór systemów przy starcie komputera Patrz: http://pl.wikipedia.org/wiki/GRUB

Tak, można później odinstalować Ubuntu instalowane przez WUBI. Patrz: http://wubi-installer.org/ , w szczególności FAQ

Nie powinna i w 99% nie da, ale gwarancji nikt Ci nie da.

(Damianfon) #5

Dziekuje Ci serdecznie za odpowiedzi.

A czy ten system bedzie w pelni po polsku?

Sciaglem go ze strony glownej ubuntu.com bodajze.

Czyli od producenta ze tak powiem.

-- Dodane 15.08.2009 (So) 17:32 --

A Ubuntu mam zamontowac w Deamonie? Bo nie powiedziales jeszcze mi tego :stuck_out_tongue:

(Sawyer47) #6

Będzie po części po polsku, a resztę tłumaczeń można prosto pobrać przez internet. A po części dlatego, że wszystkie tłumaczenia nie zmieściłyby się na 1 płycie CD.

Nie wiem jak się montuje obrazy ISO w Windows. Nieważne jak to zrobisz, byleby dobrze. Zapewne chodzi Ci o http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& ... ite+4.30.4 (mi jako użytkownikowi GNU/Linux daemon kojarzy się z czymś zupełnie innym).

(Maciekfa) #7

Tak.

Możesz.

(Damianfon) #8

Dobra próbuje , poinformuje Was jak mi poszlo z Ubuntu moze xD

-- Dodane 15.08.2009 (So) 18:03 --

A czy moge zainstalowac ubuntu na dysku D lub E?

-- Dodane 15.08.2009 (So) 18:07 --

Aha i jeszcze , ktora opcje mam wybrac

"Demonstracja i pelna instalacja"

"Instalacja wewnatrz windows"

Dziekuje wam za pomoc :slight_smile:

(mati75) #9

wybierz

tak

(roobal) #10

Proponuję na początek zainstalować na wirtualnej maszynie, np. VirtualBox.

Pozdrawiam!

(Kaka') #11

Dikado ,

Rejestrując się na niniejszym forum zobowiązałeś się przestrzegać jego regulaminu. Niestety, w tym momencie łamiesz go ponieważ nie używasz polskich znaczków (ą, ę, ź, ż, ć, ó, ł, ń). Proszę więc o poprawienie wszystkich swoich postów w tym temacie pod kątem polskich znaczków, przy użyciu przycisku zmien.gif

(Byadii22) #12

Wiesz, prościej Ci będzie najpierw "pokatować" go na maszynce wirtualnej (dokładniejsze opisy możesz znaleźć w necie). A co do WUBI.. pogooglaj trochę, na pewno się coś znajdzie :wink: