Instalacja Ubuntu z Windowsem 7


(Mlody993) #1

Witam,

mam jeden dysk, podzielony na 2 partycje, jedna z Winem 7, druga inne dane. Tą drugą partycję podzieliłem, tzn. zabrałem jej 10gb i na tym 10gb chce zainstalować ubuntu.

Umiem robić, tylko teraz boje się, że zainstaluje Ubuntu i nie odpalę Windy... Jak to się robiło?


(Piotr Winiarski1) #2

Nie ma się czego obawiać. Przy instalacji Ubuntu automatycznie wgrywa się sektor rozruchowy GRUB, który daje możliwość odpalenia obu systemów.


(skrzek) #3

tylko przy podziale dysku, sam wybierz miejsce instalacji, bo w przypadku domyślnym chyba możesz pozbyć się windozy i reszty danych z dysku.


(Kostucha6) #4

Nie ma się czego bać. Przed instalacją nazwij partycje z windą żebyś mógł ją rozpoznać. GRUB sam wykryje windę i będzesz mógł wybrać co chcesz uruchomić . a co do instalacji to jest 100 razy lepsza niż instalacja windowsa.


(Paweł3779) #5

Ja osobiście mam postawione Ubuntu obok Seven'a.

Instalacja jest bardzo prosta, tylko przy instalacji Ubuntu wybieramy ręczny podział partycji (coś w tym stylu) i wybieramy tą partycję, na której chcemy instalować. Jednak musi mieć ona system plików ext3 lub ext4 (bardziej polecam 4). Przy edycji tej partycji masz rozwijane menu i tam wybór katalogów itp, więc wybierz "/". Dalej instalacja pójdzie z górki.

Po instalacji i restarcie komputera pojawi się Program zwany GRUB, w którym będzie wybór systemów.

Tylko uważaj i nie wybierz automatycznej instalacji (wyczyści to cały dysk).


(roobal) #6

Jest jeszcze opcja automatycznej instalacji na wolnej przestrzeni dyskowej, więc jeśli ma wydzieloną osobną partycję to Ubuntu sam wykryje układ partycji i wykryje Windowsa, tę wolną partycję i podzieli ją po swojemu na partycję dla systemu i swap.

Musi to na Rusi a w Polsce jak kto chce :-" Ubuntu, zresztą jak i inne dystrybucje oraz systemy korzystające z jądra Linux, można zainstalować nie tylko na Ext3 lub 4 ale również na starszej wersji Ext2 i na jeszcze wielu innych systemach plików wspieranych przez jądro Linux, tj. chociażby ReiserFS , Xfs , Jfs i kilka innych. Tak poza tym Ext4 jest domyślnym systemem plików w Ubuntu, czyli jest domyślnie wybierany podczas instalacji i osobiście również go polecam.

Pozdrawiam!


#7

A może wystarczyło troszeczkę poszukać?

http://www.dobreprogramy.pl/Linux-Insta ... 11279.html


(Mlody993) #8

Mam teraz problem, że zniknęła mi partycja, gdzie miałem sporo danych.

Kiedyś to miałem i gdzieś w ustawieniach windowsa przywracało się partycję, aby była widoczna w moim komputerze. Jak to się robi?

Ona istnieje, ale jest ukryta i nie widać jej w Mój Komputer.

@edit:

W programie EASEUS Partition Master 3.0.2 Professional Edition partycja istnieje, więc na pewno się nie usunęła.

Miałem to kiedyś na Viście, w ustawieniach chyba w PA się ustawiało to, ale nie pamiętam. ;/

@edit2:

Już znalazłem. Wszystko jest okej. :))

Zarządzanie dyskami, dodałem literkę do dysku i jest oki :wink: