Instalacja Ubuntu

Witam, chciałbym zainstalować obok windows 10 Ubuntu. I tu moje pytanie zalecacie instalowanie na dysku SSD czy HDD? Ubuntu na HDD odczuwalnie dłużej się otwiera czy nie ma to jakiejś większej różnicy? A może macie jakieś wskazówki dla mnie co do instalacji? 

Znaczy wiesz, w moim przypadku xUbuntu na HDD włącza się szybciej niż 10 na SSD :wink:

Kwestia jakie dyski ja na V300 i WD Black 7200 oba 2.5 in.

xUbuntu na SSD uruchamia się (w przypadku mojego sprzętu) w granicach 5s po odpowiednim ustawieniu EFI.

Ubuntu to taki koń wyścigowy, a Windows 7/8/10 to taki wół z wozem z tyłu.

Czy na HDD czy SSD linux ładuje się o niebo szybciej.

U mnie Winda ładuje się na HDD (dodam masakrycznie wolnym) w ok 1,5 do 2 minut, a Ubuntu/Linux MINT na tym samym dysku w ok 20 sekund.

No dobrze. A jeszcze zapytam. Pobrałem Ubuntu 15.10 desktop -amd64. mam karte nvidia geforce. To ma jakieś znaczenie? Czy mogę instalować bez problemu? 

Pamiętaj, że Ubuntu 15.10 w lipcu straci wsparcie. Zastanów się czy nie lepiej zainstalować wersję LTS. Możesz poczekać do kwietnia, bo wtedy wydane zostanie Ubuntu 16.04 LTS. Wydania zwykłe mają wsparcie przez 9 miesięcy, LTS-y przez 5 lat.  http://www.ubuntu.com/download/desktop

czym się te wersje różnią?

Zacznij w końcu czytać to, co ludzie piszą. Napisałem wyżej bardzo wyraźnie, dałem link. 

Chodziło mi bardziej o to czy wersja LTS różni się czymś od wersji zwykłej poza dłuższym wsparciem…

czym się te wersje różnią?

 

wiekiem, jak kobiety, nowszy rocznik lepszy 

a, że tak zapytam. Mogę mieć jeden system na SSD drugi na HDD?

Ile dusza zapragnie, byleby mieć miejsce na dysku

@quadro555 w temacie kobiety dyskutowałbym nad rocznikiem :wink: ja tam wolę wersje LTS nawet sprzed kilku… lat wstecz :slight_smile: Pozdrawiam

 

 Starszy rocznik (co do kobiety i systemu) masz na dłużej i jest bardziej doświadczony.

Na pewno przyniesie Ci więcej zadowolenia niż młodsze roczniki.

Te oznaczenia dotyczą CPU, grafa nie ma tu nic do rzeczy. Generalnie wszystkie nowsze procki (jakoś tak od 2008 roku w górę), także te od Intela, są już 64-bitowe, czyli amd64. Jeśli masz w miarę nowy PC, to bierz wersję amd64 i kropka.

jeszcze przyda ci się przewodnik  po ubuntu14.04