Instalacja urządzenia wielofunkcyjnego w Linuksie Mint

Witam.

Chciałbym zaznaczyć, że jeszcze uczę się Linuksa i dlatego zwracam się do was z być może błahym problemem. Konkretnie to próbuje uporać się z zainstalowaniem mojego Brothera DCP-195c pod Linux Mint Debian edition. Pobrałem sterowniki ze strony producenta, są to dwa pliki. dcp195clpr-1.1.2-1.i386.deb i dcp195ccupswrapper-1.1.2-2.i386.deb. Wiem jedynie że trzeba je instalować w tej kolejności w jakiej podałem. Co trzeba dalej z tym zrobić. Po dwukrotnym kliknięciu otwiera mi się zawartość (jakieś pliki tekstowe, katalogi bin itp) ale nie wiem co dalej z tym zrobić. Jak to zainstalować?

Dodatkowo w LMDE znajduje się jeszcze stara wersja Firefoxa 3.6.8. Przy próbie odinstalowania chce usuwać jeszcze jakieś dodatkowe pakiety więc anulowałem operację. Można jakoś zaktualizować liska do najnowszej wersji czy trzeba liczyć na pojawienie się go w repo? A może istnieje jakieś oficjalne repozytorium, które można dodać na liste?

Co do pierwszego to proponuję zrobić tak, skopiuj te sterowniki do katalogu domowego, otwórz terminal i wykonaj takie polecenie:

sudo dpkg -i *.deb

program dpkg zainstaluje sobie pakiety w odpowiedniej kolejności, sam o niej zdecyduje. Podłącz urządzenie i powinno być wykryte i dodane automatycznie do systemu. System niekoniecznie musi Cię poinformować o podłączeniu nowego urządzenia, po prostu będzie działać.

Co do Firefoksa, kod Debiana, na którym bazuje LMDE jest już zamrożony i w repozytorium, przynajmniej Debiana (nie wiem jak LMDE) nowsza wersja Firefoksa już się raczej nie pojawi. Osobiście nie znam żadnego repozytorium z nowszą wersją, być może jakieś dla Ubuntu ale nie warto robić bałaganu w systemie. Na stronie http://firefox.pl możesz pobrać sobie najnowszą prekompilowaną wersję Firefoksa, wystarczy tylko wypakować paczkę tar.bz2 i uruchomić plik o nazwie firefox, który się w tej paczce znajduje. Możesz sobie potem porobić skróty. Moim zdaniem jest to lepszy i pewniejszy sposób i przy tym wygodny, moim zdaniem nawet wygodniejszy niż instalacja Firefoksa z repozytorium :slight_smile:

Pozdrawiam!

Wynik polecenia jest taki:

Rozpakowanie pakietu zastępującego dcp195clpr ...

Konfigurowanie dcp195clpr (1.1.2-1) ...

mkdir: nie można utworzyć katalogu `/var/spool/lpd/dcp195c': Nie ma takiego pliku ani katalogu

chown: nie ma dostępu do `/var/spool/lpd/dcp195c': Nie ma takiego pliku ani katalogu

chgrp: nie ma dostępu do `/var/spool/lpd/dcp195c': Nie ma takiego pliku ani katalogu

chmod: nie ma dostępu do `/var/spool/lpd/dcp195c': Nie ma takiego pliku ani katalogu

Próbowałem też ze zaznaczeniem w opcjach uprawnień zezwolenie na wykonanie pliku jako programu ale też to nic nie dało.

Dziwne, skoro pakiet sobie z tym nie radzi, to spróbuj ręcznie, na początek utwórz katalog, którego mu brakuje:

sudo mkdir /var/spool/lpd/dcp195c

Pozdrawiam!

Wiem, że to dziwne ale przy próbie utworzenia tego brakującego katalogu poleceniem podanym prez Ciebie roobal otrzymuję:

mkdir: nie można utworzyć katalogu `/var/spool/lpd/dcp195c': Nie ma takiego pliku ani katalogu

Spróbuje jeszcze może tak:

sudo mkdir -p /var/spool/lpd/dcp195c

Pokaż jeszcze wynik polecenia

ls -la /var/spool

Pozdrawiam!

Nie wiem czy to dobry znak ale tym razem po wpisaniu polecenia nie wypluł żadnego błędu.

Wynik ls -la /var/spool :

razem 32

drwxr-xr-x 8 root root 4096 11-18 20:07 .

drwxr-xr-x 13 root root 4096 08-04 22:34 ..

drwxr-xr-x 5 root root 4096 08-04 15:07 cron

drwx--x--- 3 root lp 4096 08-06 21:31 cups

drwxr-xr-x 4 root root 4096 11-18 15:47 cups-pdf

drwxr-xr-x 3 root root 4096 11-18 20:07 lpd

lrwxrwxrwx 1 root root 7 11-17 16:33 mail -> ../mail

drwxr-xr-x 3 root root 4096 08-06 21:30 openoffice

drwxrwxrwt 2 root root 4096 07-14 23:25 samba

Prawdopodobnie brakowało mu katalogu /var/spool/lpd stąd ten błąd, dlatego polecenie sudo mkdir -p /var/spool/lpd/dcp195c tworzy za jednym zamachem katalog lpd, jeśli nie istnieje, a następnie tworzy w tym katalogu podkatalog dcp195c.

Teraz spróbuj wykonać polecenie sudo dpkg -i *.deb.

Pozdrawiam!

Roobal =D> wielkie dzięki, bardzo mi pomogłeś.

Udało mi się nawet skaner zainstalować.

Chciałbym tylko nawiązać do tego co powiedziałeś wcześniej:

Czy to znaczy że wystarczy, że rozpakuję te pliki i już mogę korzystać z programu? I czy mogą one być rozpakowane w dowolnym wybranym przeze mnie miejscu??

Nie ma za co, cieszę się razem z Tobą :slight_smile:

Tak wystarczy rozpakować w dowolnym miejscu i uruchomić tylko plik firefox, niczego z tej paczki nie trzeba instalować. Zresztą instalacja to nic innego jak przekopiowanie plików w odpowiednie katalogi.

Pozdrawiam!

Jeszcze raz wielkie dzięki. :slight_smile: