Instalacja visty i dwóch dystrybucji linuksa na jednym dysku

(Lukasz Szwarc) #1

Witam,

mam taki problem, chce mieć na laptopie viste i 2 dystrybucje linuksa,

Wymyśliłem sobie to tak:

1-vista 50GB

2-śmieci 223GB

3-10GB ubuntu

4-10GB 2linux

tylko teraz tak, vista przy instalacji tworzy sobie 2 partycje pierwszą 10GB na botowanie albo coś(partycja ta jest niedostępna), 2 już normalnie 50GB

3 partycją jest już wtedy na wszystko inne 223GB, czwartą 10GB na karmelkowy koliberek a piątej nie mogę już utworzyć, próbowałem partycjonowania pod ubuntu ale jest to samo mogę mieć tylko 4 partycje podstawowe albo 3 podstawowe 1 logiczna itd... na ubuntu swap'a nie robiłem jest 3GB ramu i śmiga bez problemów

próbowałem zrobić

1,2 vista i to co sobie tworzy

3-218GB

4-25GB ale nie da się zainstalować dwóch dystrybucji na jednej partycji

jestem w kropce bo nie wiem, jak to zrobić

liczę na jakieś porady

pozdro

(Dimatheus) #2

Hej,

Zgadza się - możesz mieć tylko 4 partycje podstawowe, albo 3 podstawowe i dowolną ilość logicznych na partycji rozszerzonej. Najlepiej posłuż się programem GParted i z jego poziomu dokonaj zmian. Wprowadź 3 partycje podstawowe, a na pozostałym obszarze utwórz partycję rozszerzoną. Na niej następnie utwórz żądaną czy potrzebną ilość partycji logicznych.

Jesteś pewien, że tworzy ją Vista?? A może jest to ukryta partycja, z której można przywrócić system operacyjny?? Sprawdź, czy w przystawce zarządzania dyskami ta ukryta GB partycja nie jest utworzona w konfiguracji EISA - jeśli tak, to jest to dysk z danymi do przywrócenia systemu.

Pozdrawiam,

Dimatheus

(roobal) #3

Linuksa instaluj na partycjach logicznych, z działaniem Linuksa na takich partycjach nie ma najmniejszego problemu.

Pozdrawiam!

(Dimatheus) #4

Hej,

Na dobrą sprawę z Windows'em na partycjach logicznych też nie powinno być problemu - sam mam Windows'a XP i Widnows'a 7 zainstalowane na partycjach logicznych i nie było żadnych problemów... :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Lukasz Szwarc) #5

tak to jest recovery EISA zgadza się, tylko teraz tak jak robię format to mam dostępny cały dysk a dopiero po instalacji windy pojawia się ten EISA

i teraz tak jak go dzielić GParted? 10, 50, 2xx, 10, 10, czy robić najpierw instalacje visty ona zrobi 10 EISA, 50Vista, a resztę dysku dopiero dzielić GParted na 2xx, i 2x10GB na linuksy, bo boje się, że jak zrobię od razu tym programem, to potem vista będzie chciała coś zmieniać bo tą partycję EISA tworzy bez pytania

(roobal) #6

Zrób tak, zainstaluj najpierw Vistę, potem jeśli trzeba zmniejsz partycję, na której jest zainstalowana, po tej operacji uruchom Vistę, system zajarzy, że z partycją coś było robione i zacznie sprawdzać błędy itp, jak już sobie tam porobi po swojemu to instaluj dopiero Linuksy. Dla Linuksów, jeśli w ogóle tworzysz partycję na przestrzeń wymiany swap to wystarczy tylko jeden swap ale pamiętaj, że jak zahibernujesz jedno distro i uruchomisz drugie, to wyczyścisz swap i system zahibernowany się nie wybudzi tylko będziesz musiał uruchamiać na nowo ten system, jeśli jednak zależy Ci na hibernacji to stwórz dwa swapy.

Pozdrawiam!

(Dimatheus) #7

Hej,

A że tak zapytam - Vistę instalujesz z płytki czy przywracasz z dysku twardego?? Trochę dziwi mnie bowiem informacja, że EISA tworzy się dopiero po instalacji Visty. Żeby sprawdzić, czy tak naprawdę jest sformatuj dysk, tak jak pisałeś, i przed instalacją Visty odpal GParted - on wykryje ukryte partycje bądź ich brak.

Co do kolejności instalowania - zrób tak, jak pisał roobal.

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Lukasz Szwarc) #8

Vistę instaluję z płytki, w format będę się bawił dopiero pod koniec przyszłego tygodnia bo teraz kompletnie nie mam już na to czasu,

ale na pewno napiszę czy zadziałało i jak poszło będzie dla potomności:)

(Dimatheus) #9

Hej,

W takim układzie życzymy powodzenia i z niecierpliwością czekamy na relację dla potomności... :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Monczkin) #10

szlukasz , nazwij temat konkretnie. Co to za równanie z błędami? Zapoznaj się z regulaminem forum.