Instalacja visty i dwóch dystrybucji linuksa na jednym dysku

Witam,

mam taki problem, chce mieć na laptopie viste i 2 dystrybucje linuksa,

Wymyśliłem sobie to tak:

1-vista 50GB

2-śmieci 223GB

3-10GB ubuntu

4-10GB 2linux

tylko teraz tak, vista przy instalacji tworzy sobie 2 partycje pierwszą 10GB na botowanie albo coś(partycja ta jest niedostępna), 2 już normalnie 50GB

3 partycją jest już wtedy na wszystko inne 223GB, czwartą 10GB na karmelkowy koliberek a piątej nie mogę już utworzyć, próbowałem partycjonowania pod ubuntu ale jest to samo mogę mieć tylko 4 partycje podstawowe albo 3 podstawowe 1 logiczna itd… na ubuntu swap’a nie robiłem jest 3GB ramu i śmiga bez problemów

próbowałem zrobić

1,2 vista i to co sobie tworzy

3-218GB

4-25GB ale nie da się zainstalować dwóch dystrybucji na jednej partycji

jestem w kropce bo nie wiem, jak to zrobić

liczę na jakieś porady

pozdro

Hej,

Zgadza się - możesz mieć tylko 4 partycje podstawowe, albo 3 podstawowe i dowolną ilość logicznych na partycji rozszerzonej. Najlepiej posłuż się programem GParted i z jego poziomu dokonaj zmian. Wprowadź 3 partycje podstawowe, a na pozostałym obszarze utwórz partycję rozszerzoną. Na niej następnie utwórz żądaną czy potrzebną ilość partycji logicznych.

Jesteś pewien, że tworzy ją Vista?? A może jest to ukryta partycja, z której można przywrócić system operacyjny?? Sprawdź, czy w przystawce zarządzania dyskami ta ukryta GB partycja nie jest utworzona w konfiguracji EISA - jeśli tak, to jest to dysk z danymi do przywrócenia systemu.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Linuksa instaluj na partycjach logicznych, z działaniem Linuksa na takich partycjach nie ma najmniejszego problemu.

Pozdrawiam!

Hej,

Na dobrą sprawę z Windows’em na partycjach logicznych też nie powinno być problemu - sam mam Windows’a XP i Widnows’a 7 zainstalowane na partycjach logicznych i nie było żadnych problemów… :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

tak to jest recovery EISA zgadza się, tylko teraz tak jak robię format to mam dostępny cały dysk a dopiero po instalacji windy pojawia się ten EISA

i teraz tak jak go dzielić GParted? 10, 50, 2xx, 10, 10, czy robić najpierw instalacje visty ona zrobi 10 EISA, 50Vista, a resztę dysku dopiero dzielić GParted na 2xx, i 2x10GB na linuksy, bo boje się, że jak zrobię od razu tym programem, to potem vista będzie chciała coś zmieniać bo tą partycję EISA tworzy bez pytania

Zrób tak, zainstaluj najpierw Vistę, potem jeśli trzeba zmniejsz partycję, na której jest zainstalowana, po tej operacji uruchom Vistę, system zajarzy, że z partycją coś było robione i zacznie sprawdzać błędy itp, jak już sobie tam porobi po swojemu to instaluj dopiero Linuksy. Dla Linuksów, jeśli w ogóle tworzysz partycję na przestrzeń wymiany swap to wystarczy tylko jeden swap ale pamiętaj, że jak zahibernujesz jedno distro i uruchomisz drugie, to wyczyścisz swap i system zahibernowany się nie wybudzi tylko będziesz musiał uruchamiać na nowo ten system, jeśli jednak zależy Ci na hibernacji to stwórz dwa swapy.

Pozdrawiam!

Hej,

A że tak zapytam - Vistę instalujesz z płytki czy przywracasz z dysku twardego?? Trochę dziwi mnie bowiem informacja, że EISA tworzy się dopiero po instalacji Visty. Żeby sprawdzić, czy tak naprawdę jest sformatuj dysk, tak jak pisałeś, i przed instalacją Visty odpal GParted - on wykryje ukryte partycje bądź ich brak.

Co do kolejności instalowania - zrób tak, jak pisał roobal.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Vistę instaluję z płytki, w format będę się bawił dopiero pod koniec przyszłego tygodnia bo teraz kompletnie nie mam już na to czasu,

ale na pewno napiszę czy zadziałało i jak poszło będzie dla potomności:)

Hej,

W takim układzie życzymy powodzenia i z niecierpliwością czekamy na relację dla potomności… :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

szlukasz , nazwij temat konkretnie. Co to za równanie z błędami? Zapoznaj się z regulaminem forum.