Instalacja visty na laptopie MSI EX610 z pendrive'a ewentua

(fiku$) #1

Tak jak w temacie mam problem z Instalacja visty na laptopie MSI EX610 z pendrive'a ewentualnie instalacja inna niż napęd DVD. Laptop posiada napęd DVD lecz nie działa i wpadłem na pomysł aby zainstalować system przez pendrive'a. Do tego celu użyłem pendrive'a kingston datatraveler 8gb, pendrive'a przygotowałem według tego poradnika http://www.techit.pl/Artykuly/View.aspx?3908.instalacja+systemu+windows+z+pendrivea+-+szybko+i+wygodnie

Po stworzeniu bootowalnego pendrive'a wpiąłem go do laptopa i włączyłem... na początku ekranu POSTu wyskoczyły mi następujące komunikaty:

Press DEL key to run Setup

Press F11 key to run Boot menu

Press TAB key to show POST screen

następnie wcisnąłem F11 i wybrałem pendrive i instalator zaczął kopiowac pliki, nastepnie wlancza sie ten pasek microsoft ten zielony i wyskakuja komendy:

Choose a recovery method wybieram fail-safe recovery nastepnie wyskakuje mi komunikat this action will restore your computer back to original NB manufacturer's settings. All files and setting will be lost. Are you sure to continue? wybieram ok potem wyskakuje kolejny komunikat this action will format your hard disk and all data on the computer will be lost. please sure to continue again? klikam ok i komp sie restartuje i laduje system a nie instaluje się dalej system. Po restarcie powinna się wznowić praca instalatora, lecz się tak nie dzieje... dlaczego? Dodam, że stworzyłem drugiego bootowalnego pendrive'a, lecz innym sposobem, użyłem nieco mniejszego pendrive'a bo 4gb.

Tak myślałem i myślałem i doszedłem do wniosku, że płyta główna może nie obsługuje bootowania z USB. Tylko nie wiem czy to ma sens, bo jeżeli instalator włącza się z pendrive'a i kopiuje pliki to chyba jednak płyta obsługuje bootowanie usb... sam już nie wiem.

Postanowiłem za pomoca programu EVEREST sprawdzić płytę główną i BIOS. Program wyświetlił mi nastepujący raport:

Płyta główna:

Typ procesora: Mobile DualCore AMD Turion 64 X2 TL-58, 1900 MHz (9.5 x 200)

Nazwa płyty głównej: MSI MegaBook EX610 (MS-163D) (instalował ktoś na takiej płycie system z pendrive'a?)

Mikroukład płyty głównej: AMD 690V, AMD Hammer

Pamięć fizyczna: [TRIAL VERSION]

Typ BIOS'u: AMI (08/28/07)

Port komunikacyjny: ZTE Diagnostics Interface (COM4)

Port komunikacyjny: ZTE NMEA Device (COM5)

Magazyn:

Dysk fizyczny: WDC WD1600BEVS-22RST0 ATA Device (149 GB, IDE)

Napęd dysków optycznych: FWHA P6BS1I38XY7 SCSI CdRom Device (tu mi się pytanie rodzi, czy jak stacja DVD jest uszkodzona, to czy program ją widzi? czy może nie jest uszkodzona tylko jakiś sterowników brakuje?)

Napęd dysków optycznych: Optiarc DVD RW AD-7530B ATA Device

i tu chyba przedstawię najważniejsze parametry...

Właściwości BIOS'u:

Sprzedawca: American Megatrends Inc.

Wersja: A163DAMS V3.02

Data wydania: 08/28/2007

Rozmiar: 512 KB

Urządzenia startowe: Floppy Disk, Hard Disk, CD-ROM, ATAPI ZIP, LS-120 (z tego wynika chyba m.in, że z USB boot nie wystartuje)

Możliwości: Flash BIOS, Shadow BIOS, Selectable Boot, EDD, BBS (z tego wynika chyba m.in, że można BIOS flaszować)

Obsługiwane standardy : DMI, ACPI, ESCD, PnP

Możliwości rozbudowy: ISA, PCI, USB (a czy z tego czasem nie wynika m.in, że po aktualizacji BIOSu można wystartować z USB boot?)

Jak widać mam problem i parę pytań i liczę, że ktoś mi pomoże z tym problemem. Może fizycznie instalacja z pendrive'a jest niemożliwa i będzie trzeba system zainstalować innym sposobem?

(Michal Kloc) #2

Tak z głupia fanta - rozumiem że masz już jakiegoś OS-a zainstalowanego? XP-ka?

Pytam, bo kwestia nie działania DVD może być prozaiczna - jeżeli VISTA jest legalna, i masz zainstalowany jakiś emulator napędów np. Daemona, to instalator płyty Windowsa nie wystartuje (złapałem się na tym przy upgrade z VISTA do Win7 kiedy napęd nie chciał odpalić płyty upgradeu). Po odinstalowaniu Daemona i wyczyszczeniu wpisów w rejestrze CCleaner`em instalka oczywiście ruszyła z kopyta i wszystko poszło jak po maśle :smiley:

(fiku$) #3

Zgadza się mam na tym laptopie zainstalowaną Viste 32bit z dwoma partycjami, lecz już niewydajnie się na niej pracuje i chcę ją przeinstalować i dodać do niej SP1 i SP2.

Mam też zainstalowanego Deamon'a z tym, że napęd w ogóle nie daje oznak, że działa, w ogóle ta kontrolka się nie pali. Aby napęd otworzyć musiałem włożyć iglę w tą dziurke obok kontrolki, napęd się otworzył włożyłem plytę recovery z Vistą. Następnie podczas ekranu POSTu, wybrałem aby startował pierwszy napęd lecz nie wystartował, HDD odpalił a w napędzie cisza nawet nie "mieliło" nim. Dodam jeszcze, że na viście jak wchodzę w komputer to widać napęd.

(rgabrysiak) #4

Może to głupie pytanie ale czy na pendrive kopiowałeś pliki z płyty z Vistą (orginalną) czy pliki z płyty recovery?

(fiku$) #5

To nie głupie pytanie, bo też się nad tym zastanawiałem czy jest w tym jakaś różnica czy stąd kopiować czy stąd. Zaznaczę, że kupując laptopa, dostałem do niego oryginalną płytę recovery vista 32bit i dlatego,gdy startuje z pendrive'a/napędu(oczywiście jak jeszcze napęd działał) wyskakiwały mi pierdoły od MSI:

MSI Recover

MSI Recover Setup

Choose a recovery method

1. Fail-safe recovery (wybierałem tą metode, z resztą tą drugą też przy kolejniej próbie)

2. Recovery to factory default

3 Exit

This action will restore your computer back to orginal NB Manufactureer's settings. All files and settings will be lost. Are you sure to continue?

1. Ok. (oczywiście, zatwierdziłem tą akje, by przywrócić ustawienia do stanu fabrycznego)

2. Cancel

This action will format your hard disk and all data on the computer will be lost. Please sure to continue again?

1. Ok. (oczywiście potwierdziłem)

2. Cancel

Następnie komp się restartował i ładował a nie wznawial instalator.

Kopiowałem system z płyty recovery, gdyż takową dostałem przy zakupie a z NETu nie widzialem sensu, by sciągać, gdyż myślałem, że plyta recovery różni się tym, że zawiera ustawienia rozmiaru partycji i MSI.

a może "pies tu jest pogrzebany"...

odniesie się ktoś do tego?

(rgabrysiak) #6

Moim zdaniem cały twój problem polega właśnie na skopiowaniu plików z nośnika recovery a nie z orginalnej płytki.

Pendrive ze skopiowanymi plikami z orginalnego nośnika powinien działać bezproblemów (sam tak instaluje systemy i nie ma problemu). Pozostaje tylko pytanie czy instalcja tak przygotowanego systemu nie stworzy problemów w przypadku chęci skorzystania z dołączonego nośnika recovery.

Co do jeszcze jednego problemu skoro instalator włącza się z pendriva to widać że płyta posiada bootowanie z urządzeń usb, więc nie w tym problem.

(fiku$) #7

Miałeś racje, wcześniej kopiowałem system z płyty recovery a teraz kopiowałem z "normalnej" płyty vista z sp2. Tylko zauważyłem jeden mankament... pliki instalator kopiował, potem stworzyłem partycje, wybrałem partycje do instalacji systemu itd. i po restarcie znowu wystartował pendrive (znów go zaczęło bootować). Obeszłem to wyciągając pendrive i instalacja przebiegała dalej.

Jak na następny raz pozbyć się tego mankamentu? Po restarcie szybko wejść w bios i zmienić kolejność bootowania? Czy po prostu ten pendrive po restarcie wyciągać? Normalne to jest?

Tradycyjnie jak instaluje się system z płyty to po restarcie wyskakuje komunikat "aby uruchomić płytę należy wcisnąć jakikolwiek klawisz" a na pendrive już tak nie ma.

Co do napędu odinstalowałem deamona przed instalacja systemu wyczyściłem wpisy w rejestrze i nadal nie działa. Po zainstalowaniu systemu z pendrive też nie działa. Czyli chyba padł.

(rgabrysiak) #8

Ostatnio instalowałem testowo Windows 7 z pendriva i nie musiałem po restarcie go wyciągać aby instalacja przebiegała dalej. Jak to jest z Vistą, niestety nie pamiętam i nie mam już tego jak sprawdzić, ale wydaje mi się że instalcja powinna być kontynuowana bez problemu.

Co do napędu, o ile nie czyta żadnych płyt, jeżeli laptop jest na gwarancji przejdź się do serwisu i wymienią ci go na nowy.

(fiku$) #9

Laptop już nie jest na gwarancji, może ta taśma się rozłączyła, tylko jakby taśma sie rozlaczyła to by system pewnie tego napędu nie widział.

Co do tego bootowania pendriv'a to może to ma znaczenie, że w BIOSie ustawiłem pierwszy pedndrive, potem dysk a Ty może nie wchodziłeś do BIOSu tylko podczas ekranu POSTu wciskałeś jakiś klawisz i startowaleś z pendriv'a a po restarcie nic już nie wciskales i pewnie wczytywały się ustawienia z BIOSU i mialeś tam ustawione, że pierwszy dysk startuje itp.

Może to w tym sęk tkwi.

(rgabrysiak) #10

Tak, zawsze mam ustawione bootowanie z dysku twardego jako pierwsze, jeżeli potrzebuje "wystartować" z innego nośnika wybieram go podczas bootowania.

Co do napędu,może jest tak jak mówisz, może napęd całkowicie padł, od ciebie teraz zależy czy chcesz go naprawić czy też nie.

Pozdrawiam

(fiku$) #11

Dzięki rgabrysiak za pomoc :slight_smile: System, zainstalowałem z pena i nawet śmiga z SP2, ciekawe tylko jak długo :slight_smile: Pozdrawiam