Instalacja visty na xp


(Salvatore7) #1

Witam. Mam taki problem. Zainstalowałem na windowsa xp, viste, próbowałem zrobić boot menu programem EasyBCD. Menu sie tworzy ale przy wybieraniu xp wyskakuje mi jakiś komunikat o pliku NTLDR, przeczytałem na tym forum że na dysk D:/ ( u mnie na tym dysku znajduje się XP ) skopiować z płytki instalacyjne XP-ka ten właśnie plik i tam go wrzucic. Tak właśnie zrobiłem i teraz jak wybieram XP z boot menu to wyskakuje jakiś komunikat na samej górze ale nie sposób go przeczytać bo zbyt szybko znika, resetuje kompa i wraca do boot menu znowu. Próbowałem już różnych manewrów w EasyBCD ale to nic nie daje, więc postanowiłem poprosić o pomoc, może ktoś wie jak to zrobić. Dodam że wcześniej jak robiłem formata to nagrywałem najpierw viste później xp, instalowałem EasyBCD dodawałem viste do boot menu i wszystko grało, a teraz zrobiłem dograłem sobie viste do xp i zrobiła się jakaś lipa

Z góry dziękuje za każdą odp i poświecony na nią czas :wink:


(Pawbrotm) #2

Spróbuj tak:

Najpierw włóż do napędu płytę z XP i odpal konsolę odzyskiwania, zaloguj się do odpowiedniej instalacji - czyli do XP i wpisz:

fixmbr [enter]

fixboot [enter]

exit [enter]

Po tym powinien wstawać sam XP. Teraz umieść płytę z Vistą w napędzie i na początku instalacji wybierz "Napraw komputer" zamiast "zainstaluj teraz". Jeśli pojawi się okienko z wyborem systemu do którego chcesz się "zalogować" wybierz Vistę. Potem wybierz "wiersz polecenia". Tam wpisz:

bootrec.exe /fixmbr [enter]

bootrec.exe /fixboot [enter]

bootrec.exe /scanos [enter]

bootrec.exe /rebuildbcd [enter]

exit [enter]

Uruchom ponownie komputer i sprawdź, czy wszystko działa.


(Salvatore7) #3

czyli nie kopiowac pliku NTLDR na dysk D:/ ani nie kombinowac nic na razie w EasyBCD tylko zrobic tak jak piszesz u gory i powinien wystartowac XP?

-- Dodane 11.10.2009 (N) 18:57 --

NTLDR is missing taki wyskakuje komunikat po zrobieniu operacji ktora opisalem wyzej. Nie uruchamia sie zaden system


(Pawbrotm) #4

Czyli wpisałeś te komendy, które podałem wyżej, czy twoja metoda na skopiowanie pliku dała taki efekt?


(Salvatore7) #5

zainstalowalem jeszcze raz czysta viste. Nie istalowalem EasyBCD nie kopiowalem zadnych plikow na dysk D:/, wlozylem plytke XP wlaczeylem konsole i zrobilem tak jak mowisz.


(Pawbrotm) #6

I wszystko działa?


(Salvatore7) #7

no wlasnie nie dziala, boot menu znika w ogole i wyskakuje komunikat "NTLDR is missing"


(Pawbrotm) #8

Spróbuj teraz użyć płyty z Vistą i wpisać tamte komendy.


(olo320i) #9

hejka.. nie dawno sam przerabiałem ten problem i rozwiązania są 2 pierwsze jest takie:

nie wiem byc moze tego nie zauważyłeś ale jak uruchamiasz program EASY BCD i wchodzisz w zarządzanie bootloaderem to masz tam taką opcje ADD ENTRY klikasz w to następnie i to jest WAŻNE na dole , na samym dole masz okienko w którym wybiera się litere partycji nie wiem czy kojażysz te akcje, bo jak pierw zaczniesz od okna wyboru systemu to to okienko z literą dysku automatycznie sie blokuje i nie można potem wybrać litery partycji. spróbuj jeszcze raz w ten sposób a jeżeli nie da rady to:

sposób nr2

sciągnij ze strony producenta ------>> http://neosmart.net/forums/showthread.php?t=642

najnowszego EASY BCD 2.0 który to oto wersja build64 najnowszy posiada juz w sobie potrzebne pliki NTLRD i sam je aplikuje tym własnie buildem naprawiłem swojego XP który leżał sobie na partycji D i też miałem ten sam problem co TY jest tylko jedno małe ale żeby pobrać ten build z tej strony trzeba się zarejestrować (angielski w minimalnym stopniu wymagany) na tej stronie. dodam że rejestracja jest prosta łatwa i przyjemna nie zajmuje zbyt wiele czasu i żadnych ukrytych kosztów....

polecam drugą metode działa na pewno

POWODZENIA

EDIT: nie musze chyba tego pisac że w pierwszej metodzie masz zacząć od zaznaczenia litery partycji a dopiero potem zaznaczyc który system itd.. lecz jest jeszcze jedna akcja ta akcja to to że jak zainstalowałeś viste to partycja z vistą będzie oznaczona jako C a xp jako D, vista sama zmieni oznaczenia partycji