Instalacja Visty OEM

(Iamnothouse) #1

Swojego czasu zakupiłem laptopa z OEMową wersją Windows Vista.

Moje pytanie jest następujące, chcę usunąć teraz całkowicie Windowsa z dsyku,

zainstalować linuxa, zapewne po jakimś czasie znów zainstalować vistę,

więc zastanawia mnie to czy będę mógł to zrobić,

przy pomocy dołączonych płyt do zestawu,

gdzie posiadam błękitną płytę " Nośnik odzyskiwania Systemu"

Poniżej napisane jest "Niniejszy nośnik służy do odzyskiwania systemu operacyjnego w przypadku jego awarii.", trochę niżej "Nośnik zawiera 32 biotwą wersję systemu operacyjnego"

Więc czy jest to zwyczajna instalka czy nie ?

(Łukash) #2

Tak. Raczej jest to normalna płyta instalacyjna ,z opcjami zakładania partycji ,formatowania itd. Możesz się upewnić np poprzez instalacje VirtualBoxa i zbootowanie tej Visty z płyty w wirtualnej maszynie.(min 10 GB dysk i 512 MB RAM)

(Hitm3n) #3

Recovery CD/DVD nie zawiera normalnego systemu z tymi opcjami, o których mówi Łukash.

Zawiera ona obraz systemu, który został wgrany przez producenta na komputer (stawiam, że piszesz o laptopie - do nich najczęściej jest recovery), czyli z góry ustalone partycje, programy od producenta (crapware często #-o ) no i tyle w sumie.

(Łukash) #4

@Hitm3n i to wszytko na jednym cd/dvd ?....(chyba że ta błękitna płyta to Blu Ray jakiś np 200 GB :wink: )

Moja płytka też nazywa się dokładnie :Nośnik przywracania systemu ,Recovery Media for Win Vista - i jest na tym właśnie to o czym pisze :wink:

(Szotek5) #5

Na 99% jest to normalna płyta z możliwością instalacji systemu od podstaw..

Sam taką posiadam zawierająca Vista Home Premium od Vobisa i piszę na niej dokładnie to samo.

Jeśli jednak nie jesteś pewien a chcesz mieć pewność zrób tak jak mówił Łukash :wink:

(Iamnothouse) #6

@Szotek tak, płyta dołączona do Laptopa firmy Samsung, w sieci sklepów Vobis. Na drugiej różowej płytce są potrzebne programy

(Łukash) #7

Hehe ja też mam z Vobisa Vista Home Premium - oni dają właśnie płytki instalacyjne :wink:

(Walker15130) #8

Akurat partycja recovery na płycie DVD jest jak najbardziej możliwa. U mnie dla przykładu partycja recovery ma 8GB z czego nie wszystko zajęte - w sam raz na DVD double-layer.

Nie będziesz wiedzieć co to jest, dopóki nie sprawdzisz, może być to:

1. Właściwa płyta instalacyjna

2. Recovery, z dodatkami od producenta, albo nawet:

3. Płyta Recovery Disk zawierająca wyłącznie narzędzia naprawcze (iso to ok. 120-140MB).

(Iamnothouse) #9

@walker13150 i tutaj się kłania czytanie, ewidentnie napisałem, że programy dodatkowe są na drugiej płytce, a więc twoje przypuszczenie numer 2 jest niemożliwe

(Łukash) #10

Raczej robią partycje recovery na hdd ,bo w takim wypadku =koszta ,koszta ,mniejsze koszta :wink:

(Iamnothouse) #11

a więc zgodnie ze słowami Łukasha, przystąpiłem do instalacji w Virtual Boxie, screen chyba ukazujący wszystko co trzeba:

afed367d6dd4.jpg

A sama instalacja przebiegła bezproblemowo :wink: