Instalacja w systemie z płytą MSI B450-A PRO MAX

Chciałbym prosić o pomoc. Pierwszy etap instalacji mam za sobą. Problem w tym, że nie działa połączenie internetowe, gdyż karta sieciowa wbudowana w płytą główna nie jest rozpoznana. Po umieszczeniu w napędzie optycznym płyty z oprogramowaniem, dioda czytnika błyska przez pewien czas, lecz dalej nic się nie dzieje. Ponadto, w trakcie instalacji nie działa złącze USB. Zatem na tym etapie jedynie złącze PS2 spełnia swoje zadanie. Tu jednak pojawia się kolejna przeszkoda, gdyż płyta główna wyposażona jest w tylko jedno złącze PS2. W konsekwencji w takim układzie nie sposób użyć jednocześnie myszy i klawiatury z takim złączem. Co zatem można jeszcze uczynić aby dokończyć instalację systemu operacyjnego?

No dobrze, ale na czym się zakończył ten „pierwszy etap”? Pojawił się pulpit czy jeszcze nie?
Jeśli tak, to sterowniki karty sieciowej (LAN Drivers) pobierz innym komputerem na pendrajwa ze strony firmowej tej płyty głównej dla Twojego systemu (Win7,32 lub 64-bit), a w Twoim komputerze umieść pendrajwa w jednym z dwóch gniazd USB znajdujących się zaraz pod złączem PS2 i spróbuj zainstalować te sterowniki. Powinien się pojawić internet.

1 polubienie

Zainstalować 10 albo 11, bo 7 nie dosyć, że jest niewspierana, to na dodatek nie funkcjonuje poprawnie na tej płycie.

Pulpit widoczny, W międzyczasie pobrałem odpowiednie sterowniki i karta sieciowa już działa. Jest jednak inny problem. Otóż nie mogę uruchomić karty Radeon Vega wbudowanej w płycie głównej. Pomimo wielu różnych prób w systemie jest tylko standardowa karta VGA o ograniczonej głębi kolorów. Uruchomiłem BIOS, aby uaktywnić wewnętrzną kartę grafiki, lecz na próżno. Nie wiem, czy przyczyna nie tkwi przypadkiem w wersji BIOS. Otóż obecny jego numer to E7B86AMS.M60. Z drugiej strony, na stronie producenta płyty podano, że BIOS do współpracy z zainstalowanym procesorem APU dostępny jest w pliku o nazwie 7B86vM0.zip (B450-A PRO MAX (MS-7B86) V22.0 BIOS Release), Nie wiem więc jak potwierdzić lub wykluczyć, że zainstalowany obecnie BIOS jest odpowiedni do uruchomienia karty Radeon Vega do współpracy z procesorem Ryzen 5 3400G.

A dlaczego Windows 7 ma niepoprawnie działać na tej płycie, skoro producent udostępnia sterowniki do tego systemu?

Ze specyfikacji procesora wynika, że " Procesor wyposażono w zintegrowany układ graficzny Radeon Vega 11", więc zintegrowana grafika powinna działać chyba niezależnie od wersji BIOsu. Porównaj swoją wersję BIOSu z tymi publikowanymi na stronie firmowej MSI, oraz ewentualnie zastosuj sterowniki AMD Chipset Drivers z tej samej strony.

Sterowniki zainstalowane i nic to nie dało, Wersji BIOS nie potrafię porównać, o czym pisałem wcześniej, gdyż system numeracji plików BIOS na stronie producenta nie koresponduje z tym numerem, który wyświetla się po uruchomieniu BIOS w moim przypadku.

Właśnie dlatego.

Czyli, co należało.uczynić?

Zainstaluj 10 albo 11 powinno wszystko działać od strzału. Przynajmniej USB, LAN. Po aktualizacjach sama zainstaluje się też grafika.

Na tej płycie robisz wszystkie aktualizacje, na koniec po kilku restartach odpalasz automatyczny aktualizator z AMD i pobiera ci stery. Po instalacji blokujesz te z windows update. I to w zasadzie tyle.

Na 7 da się znaleźć sterowniki, ale ich działanie jest problematyczne i ciągle są jakieś kłopoty.