Instalacja W7 i pozostawienie wybranej partycji

Witajcie. Wiem, ze dla niektórych to będzie banalne pytanie. Ale mianowicie na komputerze sa trzy partycje. C, D, E. Jak zainstalować W7 tak, aby partycja E i wszystkie pliki na niej pozostały nienaruszone, a partycje C, D zostały sformatowane tak, by system został zainstalowany na C, partycja D pozostała pusta a dostęp do E był normalny bez jakichkolwiek przeszkód ( i bez utraty danych)? Może mógłby ktoś to opisać, napisać parę słów. Dzięki za odpowiedź :slight_smile:

Podczas instalacji windowsa w oknie wyboru dysku wybierz dysk C, a E nie ruszaj ot cała filozofia.

Jak dobrze pamiętam, gdy mamy partycje ( do wyboru), wybieramy USTAWIENIA zawansowane, i wyskakuje nam, formatuj, usuń. Wybieramy partycje, którą chcemy sformatować lub usunąć, u ciebie C – SFORMATUJ potem D- SFORMATUJ. Na koniec wybierasz partycje, na której zainstalujesz W7 - wybieramy C, NACISKAMY dalej i szafa gra. Uważaj na partycje E. Jak by, co to pisz?..

@stuart

@Echo1

Instalowaliście kiedykolwiek jakikolwiek system? Który instalator pokazuje litery przypisane do partycji podczas instalacji?

Partycję można rozpoznać jedynie po nazwie nadanej danej partycji i jej typie oraz rozmiarze. Jeśli partycje nie mają nazw to pozostaje jedynie rozpoznanie po rozmiarze. Kolejność wyświetlania partycji w oknie instalatora wcale nie musi pokrywać się z kolejnością partycji widoczną pod Windows. Tak więc takie operacje należy przeprowadzać ostrożnie i ze skupieniem. Wskazanie niewłaściwej partycji do formatowania może być bolesne jeśli spowoduje utratę ważnych danych.

:roll:

@SilberPunkt

Zgadza się masz racje, chodziło mi tyko o wskazanie czynności, co robić. Dla mnie jest to oczywiste, że partycje nie posiadają liter w czasie instalacji tylko wielkość, ale są ułożone – posortowane, pierwsza partycja jest C, drugo D, trzecia E. Powtarzam bez literek, ale w tej kolejności. Zresztą łatwo się połapać po wielkości, partycja E i tak jest ostatnia.

PS: U mnie czy przy instalacji W7 czy XP, partycje zawsze są ułożone w ten sposób. W Linux jest inaczej, ale to inny system.Amen

Nie raz u siebie formatowałem Windowsa i w instalacji nie ma takiego czegoś jak partycja D czy C. Tam są liczby. Masz nazwę, wielkość i na końcu Ci pisze “Systemowa” i to właśnie ją musisz sformatować. W instalacji jest to i tak ułożone po kolei czyli: C, D, E, więc sobie z tym poradzisz bez problemu.

Czyli wystarczy spisać sobie mniej więcej rozmiar i sformatować wszystkie oprócz tej E (z plikami) i zaznaczyć partycje o rozmiarze partycji C(by tam zainstalował się system)? Dobrze zrozumiałem?

Dobrze, zapamiętaj która partycja ma jaki rozmiar i nie powinno być problemów. Choć zrobienie backupu danych nigdy nie zaszkodzi.

Pozdrawiam

@arlid

Tak w rzeczy samej. Spisz wielkości partycji, w czasie instalacji będziesz miał podane dwie wielkości, całkowity rozmiar partycji i wielkość wolnego miejsca na tej partycji.( Robisz format, jak byś usunął, to wtedy musisz stworzyć partycje od nowa.) Oczywiście zrobienie kopii danych, jest ubezpieczeniem. Pozdrawiam

Witam,

czy przed ustawieniem nowej partycji trzeba formatować dysk? Mój komputer jest nowy i jeszcze nic nie mam zainstalowanego oprócz Win7, który już był.

Ogólnie mam dysk 500GB i chciałbym go rozsądnie podzielić. Partycje które już są to:

100MB pusta

14,65GB recovery

255 GB dysk z systemem

195 GB - nowo utworzona przez mnie na dokumenty.

Zastanawiam się jak powiązać biblioteki z nowo utworzoną partycją i czy tworzyć oddzielną partycję na programy?

Pozdrawiam

Z tej co teraz masz na system to na sam Windows daj 40GB, max. 45GB - ja mam 35GB i 15GB wolne. Kolejna partycja, oprócz tej co masz i systemowej - zależy ile instalujesz programów, ale tak ze 50GB uważam, że wystarczy. Resztę dodaj do partycji na dokumenty i git.