Instalacja W7 i pozostawienie wybranej partycji

(arlid) #1

Witajcie. Wiem, ze dla niektórych to będzie banalne pytanie. Ale mianowicie na komputerze sa trzy partycje. C, D, E. Jak zainstalować W7 tak, aby partycja E i wszystkie pliki na niej pozostały nienaruszone, a partycje C, D zostały sformatowane tak, by system został zainstalowany na C, partycja D pozostała pusta a dostęp do E był normalny bez jakichkolwiek przeszkód ( i bez utraty danych)? Może mógłby ktoś to opisać, napisać parę słów. Dzięki za odpowiedź :slight_smile:

(struart) #2

Podczas instalacji windowsa w oknie wyboru dysku wybierz dysk C, a E nie ruszaj ot cała filozofia.

(Echo1) #3

Jak dobrze pamiętam, gdy mamy partycje ( do wyboru), wybieramy USTAWIENIA zawansowane, i wyskakuje nam, formatuj, usuń. Wybieramy partycje, którą chcemy sformatować lub usunąć, u ciebie C – SFORMATUJ potem D- SFORMATUJ. Na koniec wybierasz partycje, na której zainstalujesz W7 - wybieramy C, NACISKAMY dalej i szafa gra. Uważaj na partycje E. Jak by, co to pisz?..

(SilberPunkt) #4

@stuart

@Echo1

Instalowaliście kiedykolwiek jakikolwiek system? Który instalator pokazuje litery przypisane do partycji podczas instalacji?

Partycję można rozpoznać jedynie po nazwie nadanej danej partycji i jej typie oraz rozmiarze. Jeśli partycje nie mają nazw to pozostaje jedynie rozpoznanie po rozmiarze. Kolejność wyświetlania partycji w oknie instalatora wcale nie musi pokrywać się z kolejnością partycji widoczną pod Windows. Tak więc takie operacje należy przeprowadzać ostrożnie i ze skupieniem. Wskazanie niewłaściwej partycji do formatowania może być bolesne jeśli spowoduje utratę ważnych danych.

:roll:

(Echo1) #5

@SilberPunkt

Zgadza się masz racje, chodziło mi tyko o wskazanie czynności, co robić. Dla mnie jest to oczywiste, że partycje nie posiadają liter w czasie instalacji tylko wielkość, ale są ułożone – posortowane, pierwsza partycja jest C, drugo D, trzecia E. Powtarzam bez literek, ale w tej kolejności. Zresztą łatwo się połapać po wielkości, partycja E i tak jest ostatnia.

PS: U mnie czy przy instalacji W7 czy XP, partycje zawsze są ułożone w ten sposób. W Linux jest inaczej, ale to inny system.Amen

(Mgrm) #6

Nie raz u siebie formatowałem Windowsa i w instalacji nie ma takiego czegoś jak partycja D czy C. Tam są liczby. Masz nazwę, wielkość i na końcu Ci pisze "Systemowa" i to właśnie ją musisz sformatować. W instalacji jest to i tak ułożone po kolei czyli: C, D, E, więc sobie z tym poradzisz bez problemu.

(arlid) #7

Czyli wystarczy spisać sobie mniej więcej rozmiar i sformatować wszystkie oprócz tej E (z plikami) i zaznaczyć partycje o rozmiarze partycji C(by tam zainstalował się system)? Dobrze zrozumiałem?

(rgabrysiak) #8

Dobrze, zapamiętaj która partycja ma jaki rozmiar i nie powinno być problemów. Choć zrobienie backupu danych nigdy nie zaszkodzi.

Pozdrawiam

(Echo1) #9

@arlid

Tak w rzeczy samej. Spisz wielkości partycji, w czasie instalacji będziesz miał podane dwie wielkości, całkowity rozmiar partycji i wielkość wolnego miejsca na tej partycji.( Robisz format, jak byś usunął, to wtedy musisz stworzyć partycje od nowa.) Oczywiście zrobienie kopii danych, jest ubezpieczeniem. Pozdrawiam

(Rkolkowski) #10

Witam,

czy przed ustawieniem nowej partycji trzeba formatować dysk? Mój komputer jest nowy i jeszcze nic nie mam zainstalowanego oprócz Win7, który już był.

Ogólnie mam dysk 500GB i chciałbym go rozsądnie podzielić. Partycje które już są to:

100MB pusta

14,65GB recovery

255 GB dysk z systemem

195 GB - nowo utworzona przez mnie na dokumenty.

Zastanawiam się jak powiązać biblioteki z nowo utworzoną partycją i czy tworzyć oddzielną partycję na programy?

Pozdrawiam

(Mgrm) #11

Z tej co teraz masz na system to na sam Windows daj 40GB, max. 45GB - ja mam 35GB i 15GB wolne. Kolejna partycja, oprócz tej co masz i systemowej - zależy ile instalujesz programów, ale tak ze 50GB uważam, że wystarczy. Resztę dodaj do partycji na dokumenty i git.