Instalacja Win 10 - nowy laptop - problem

Witam po bardzo długiej nieobecności. Kilka dni temu zakupiłem nowego laptopa Lenovo Ideapad 510-15IKB z dyskiem SSD. Laptopa kopiłem w Niemczech wraz z systemem Windows 10 w języku niemieckim :frowning: Oczywiście język ten nie bardzo mi się podobał wiec postanowiłem go spolszczyć wg instrukcji znalezionych w internecie. Spolszczenie nie dało oczekiwanego efektu ponieważ nie spolszczyło się wszystko. Postanowiłem wiec zainstalować system w polskiej wersji językowej, pobrałem z M$ obraz ISO i za pomocą Rufusa utworzyłem sobie pendrive startowy z systemem. Po uruchomieniu instalatora doszedłem do wyboru dysku na którym ma być zainstalowany system, no i tradycyjnie - format i ku mojemu zdziwieniu komunikat ‘‘nie można zainstalować systemu Windows na tym dysku wybrany dysk zawiera tabelę partycji gpt’’. I teraz tak: nie zrobiłem żadnego punktu przywracania systemu, nie umiem zainstalować nowego i ten ‘‘stary’’ niemiecki się wysypał. Dysk SSD ma pojemność 128gb ale w systemie jak jeszcze działał pokazywało ok 100gb. Podczas instalacji widziałem ze tam są jeszcze chyba 3 inne partycje mniejsze i nie wiem czy mogę je usunąć bo nie wiem co na nich jest. Ratujcie.

Musisz uruchomić pendrive (instalacje) przez UEFI a nie tryb legacy. Później usuń wszystkie partycje i zainstaluj system od nowa.

Te trzy partycje to na 90% 1. partycja potrzebna do rozruchu systemu 2. odzyskiwania danych 3. system.

Utworzą się one automatycznie podczas tworzenia nowej partycji pod system.

Musisz zabotować pendrive z UEFI.
W boot menu masz pewnie coś takiego:

  1. Kingston 8GB (nazwa przykładowa)
  2. UEFI: Kingoston 8GB

Wybrałeś pierwszą opcję zamiast drugiej, więc nie działa.
Poza tym botowalnego pendrive lepiej robić przez Windows 7 USB/DVD Download Tool (działa z W10), a nie Rufusa. Zero opcji pomyłki. Ewentualnie pobrałeś jakieś lewe iso, bez uefi.

Instalacje możesz też spróbować rozpocząć bezpośrednio z Windowsa.

Czy Boot mode jest dobrze skonfigurowane?

W rufusie ustawilem schemat partycjonowania na MBR dla BIOS lub UEFI.

Boot mode ustaw UEFI only, to będziesz miec pewność, że inne się nie włączą.
Poza tym zamiast ustawiać na sztywno kolejność bootowania, to lepiej wejść w boot menu przy starcie komputera i wybrać co się chce.

Na tej liście co masz, pendrive intenso nie jest widziany w trybie uefi.

Po ustawieniu tylko na UEFI nie widzi pendriva. Czy to moze byc przyczyna?

Prawdopodobnie pendrive jest źle przygotowany. Przygotuj pendrive jeszcze raz używając narzędzia Media Creation Tool od Microsoftu. Z automatu wgra najświeższy obraz i ustawi pendrive tak, żeby był widoczny jako UEFI

https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10

Robie go na nowo za pomocą MCT. Pytanie tylko jeszcze: po co na moim dysku SSD jest aż 6!!! partycji?

O wyniku instalacji dam znać.

Pozostałe partycje to fabryczne partycje przywracania niemieckiej 10ki. Ja bym je usunął skoro i tak nie zamierzasz z nich korzystać. Dziś każdy może sobie ściągnąć Windowsa 10 w miarę nową instalkę i instalować. Warunkiem jest oryginalny klucz licencyjny

Jeśli je usunę to nie strace gwarancji? Partycja nr 5 nazywa się Lenovo. Czy nie ma tam jakichś sterowników? Co do klucza to na laptopie nie ma żadnej naklejki wiec zapisany jest w BIOSie?

Klucz powinien być zapisany w BIOSie. Jeżeli instalujesz system w takiej samej wersji w jakiej był zainstalowany oryginalnie (nie mówię tu o wersji językowej) to aktywację przejdzie bez problemu. Windows podczas instalacji potrafi stworzyć sobie ok 6 partycji o podobnych rozmiarach i zapewne Twoja instalka też je utworzy.
Warto zerknąć w warunki gwarancji dla pewności, ale raczej nie stracisz jej po takiej instalacji.

Sprawdź najpierw czy w razie problemów kwalifikujesz sie do odbioru darmowych płyt Kopii fabrycznej do twojego modelu https://pcsupport.lenovo.com/pl/pl/lenovorecovery Takowe całkowicie darmowe na koszt Lenovo możesz sobie zamówić, musisz jedynie podać numer seryjny swojego sprzętu SN: Nie powinieneś mieć problemów z instalacja Polskiej wersji jezykowej klucz systemu Windows 10 zapisany jest w Bosie. Śmiało możesz wywalić wszystkie partycje. Po prostu jeśli zdecydujesz sie pozbyć laptopa w przyszłości spkorzystasz z płyt które zamówisz w Lenovo. dzięki nim przywrócisz laptopa do stanu sprzed zakupu
Sterowniki do swojego modelu i czystego nowego Windows 10 PL ściągniesz ze strony https://pcsupport.lenovo.com/pl/pl/products/laptops-and-netbooks/500-series/510-15ikb/downloads

No plytek chyba nie dostane bo brak u mnie napędu DVD. Pendrive gotowy, zaraz spróbuje zainstalować windę.

mimo wszystko sprawdź czy możesz je dostać. Zewnętrzna używana nagrywarka to koszt 40zł.

Instalacja leci :smiley: Dzieki za ratunek. Z plytkami sprawdze, niech przysylaja :slight_smile:

Zainstalowane, aktywowane, poszlo ekspresowo, jeszcze raz dzieki!