Instalacja Win 10 - nowy laptop - problem

(szczepan601) #1

Witam po bardzo długiej nieobecności. Kilka dni temu zakupiłem nowego laptopa Lenovo Ideapad 510-15IKB z dyskiem SSD. Laptopa kopiłem w Niemczech wraz z systemem Windows 10 w języku niemieckim :frowning: Oczywiście język ten nie bardzo mi się podobał wiec postanowiłem go spolszczyć wg instrukcji znalezionych w internecie. Spolszczenie nie dało oczekiwanego efektu ponieważ nie spolszczyło się wszystko. Postanowiłem wiec zainstalować system w polskiej wersji językowej, pobrałem z M$ obraz ISO i za pomocą Rufusa utworzyłem sobie pendrive startowy z systemem. Po uruchomieniu instalatora doszedłem do wyboru dysku na którym ma być zainstalowany system, no i tradycyjnie - format i ku mojemu zdziwieniu komunikat ‘‘nie można zainstalować systemu Windows na tym dysku wybrany dysk zawiera tabelę partycji gpt’’. I teraz tak: nie zrobiłem żadnego punktu przywracania systemu, nie umiem zainstalować nowego i ten ‘‘stary’’ niemiecki się wysypał. Dysk SSD ma pojemność 128gb ale w systemie jak jeszcze działał pokazywało ok 100gb. Podczas instalacji widziałem ze tam są jeszcze chyba 3 inne partycje mniejsze i nie wiem czy mogę je usunąć bo nie wiem co na nich jest. Ratujcie.

(~MacG) #2

Musisz uruchomić pendrive (instalacje) przez UEFI a nie tryb legacy. Później usuń wszystkie partycje i zainstaluj system od nowa.

Te trzy partycje to na 90% 1. partycja potrzebna do rozruchu systemu 2. odzyskiwania danych 3. system.

Utworzą się one automatycznie podczas tworzenia nowej partycji pod system.

(maker3) #3

Musisz zabotować pendrive z UEFI.
W boot menu masz pewnie coś takiego:

1. Kingston 8GB (nazwa przykładowa)
  2. UEFI: Kingoston 8GB

Wybrałeś pierwszą opcję zamiast drugiej, więc nie działa.
Poza tym botowalnego pendrive lepiej robić przez Windows 7 USB/DVD Download Tool (działa z W10), a nie Rufusa. Zero opcji pomyłki. Ewentualnie pobrałeś jakieś lewe iso, bez uefi.

Instalacje możesz też spróbować rozpocząć bezpośrednio z Windowsa.

(szczepan601) #4

Czy Boot mode jest dobrze skonfigurowane?

W rufusie ustawilem schemat partycjonowania na MBR dla BIOS lub UEFI.

(maker3) #5

Boot mode ustaw UEFI only, to będziesz miec pewność, że inne się nie włączą.
Poza tym zamiast ustawiać na sztywno kolejność bootowania, to lepiej wejść w boot menu przy starcie komputera i wybrać co się chce.

Na tej liście co masz, pendrive intenso nie jest widziany w trybie uefi.

(szczepan601) #6

Po ustawieniu tylko na UEFI nie widzi pendriva. Czy to moze byc przyczyna?

(Tomek_) #7

Prawdopodobnie pendrive jest źle przygotowany. Przygotuj pendrive jeszcze raz używając narzędzia Media Creation Tool od Microsoftu. Z automatu wgra najświeższy obraz i ustawi pendrive tak, żeby był widoczny jako UEFI

https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10

(szczepan601) #8

Robie go na nowo za pomocą MCT. Pytanie tylko jeszcze: po co na moim dysku SSD jest aż 6!!! partycji?

O wyniku instalacji dam znać.

(szczepan601) #9

(marky.wolfheart) #10

Pozostałe partycje to fabryczne partycje przywracania niemieckiej 10ki. Ja bym je usunął skoro i tak nie zamierzasz z nich korzystać. Dziś każdy może sobie ściągnąć Windowsa 10 w miarę nową instalkę i instalować. Warunkiem jest oryginalny klucz licencyjny

(szczepan601) #11

Jeśli je usunę to nie strace gwarancji? Partycja nr 5 nazywa się Lenovo. Czy nie ma tam jakichś sterowników? Co do klucza to na laptopie nie ma żadnej naklejki wiec zapisany jest w BIOSie?

(Tomek_) #12

Klucz powinien być zapisany w BIOSie. Jeżeli instalujesz system w takiej samej wersji w jakiej był zainstalowany oryginalnie (nie mówię tu o wersji językowej) to aktywację przejdzie bez problemu. Windows podczas instalacji potrafi stworzyć sobie ok 6 partycji o podobnych rozmiarach i zapewne Twoja instalka też je utworzy.
Warto zerknąć w warunki gwarancji dla pewności, ale raczej nie stracisz jej po takiej instalacji.

(marky.wolfheart) #13

Sprawdź najpierw czy w razie problemów kwalifikujesz sie do odbioru darmowych płyt Kopii fabrycznej do twojego modelu https://pcsupport.lenovo.com/pl/pl/lenovorecovery Takowe całkowicie darmowe na koszt Lenovo możesz sobie zamówić, musisz jedynie podać numer seryjny swojego sprzętu SN: Nie powinieneś mieć problemów z instalacja Polskiej wersji jezykowej klucz systemu Windows 10 zapisany jest w Bosie. Śmiało możesz wywalić wszystkie partycje. Po prostu jeśli zdecydujesz sie pozbyć laptopa w przyszłości spkorzystasz z płyt które zamówisz w Lenovo. dzięki nim przywrócisz laptopa do stanu sprzed zakupu
Sterowniki do swojego modelu i czystego nowego Windows 10 PL ściągniesz ze strony https://pcsupport.lenovo.com/pl/pl/products/laptops-and-netbooks/500-series/510-15ikb/downloads

(szczepan601) #14

No plytek chyba nie dostane bo brak u mnie napędu DVD. Pendrive gotowy, zaraz spróbuje zainstalować windę.

(marky.wolfheart) #15

mimo wszystko sprawdź czy możesz je dostać. Zewnętrzna używana nagrywarka to koszt 40zł.

(szczepan601) #16

Instalacja leci :smiley: Dzieki za ratunek. Z plytkami sprawdze, niech przysylaja :slight_smile:

(szczepan601) #17

Zainstalowane, aktywowane, poszlo ekspresowo, jeszcze raz dzieki!