Instalacja Win 7 na czysto

Chcę zainstalować WIn 7 na czysto na nowym twardym dysku, bo stary padł. Komputer to Toshiba Sattelite. Mam Win 7 ISO na płycie. Instalowałem już chyba wszystkie systemy na czysto i nie było nigdy problemów. Nie instalowałem Win 7. Moje pytanie na co mogę trafić podczas instalacji i jak z Update po instalacji Win7. Czy mam szukać w google czy dalej MS pozwala ściągnąć aktualizacje? Sterowniki mam ze strony Toshiby.

Win 7 instaluje się tak samo, jak vista i 8

Z windows update wszystko weźmiesz.

Instalujesz normalnie, wybierasz “Install Now” a potem “Custom Install”, wskazujesz partycje a potem praktycznie nic nie musisz robić poza wpisaniem klucza i nazwy użytkownika. Restart i system zainstalowany. Co do poprawek to uważaj żeby nie zainstalować sobie uaktualnienia do Szpiega 10 xD

Lepiej nie ciągnąć aktualizacji po WU.

Niby MS wydał zbite około 5 poprawek pozwalające na szybsze uaktualnienie Windows 7 SP1:

Wsparcie dla Windows 7 zakończyło się 14 stycznia 2020. Od tego momentu system nie otrzymuje już żadnych aktualizacji zabezpieczających, można jedynie uzupełnić wcześniej wydane. Podstawowe instalatory bazowe:

Windows 7 Service Pack 1 (KB976932)

Po instalacji SP1 w ścisłej kolejności krytyczne dodatki:

KB4490628 - Servicing stack update: March 12, 2019
KB4474419 - SHA-2 code signing support update: September 23, 2019
KB4536952 - Servicing stack update: January 14, 2020
KB3172605 - July 2016 update rollup for Windows 7 SP1 (rozwiązuje problem z długim wyszukiwaniem aktualizacji i obciążeniem svchost)

Następnie można uprościć wstępny proces dalszych aktualizacji i zainstalować wyliczany poniżej pakiet montujący większość łat wydanych między SP1 a kwietniem 2016. Paczka ta nie zawiera jednak wszystkich aktualizacji (np. łatki Internet Explorer są wykluczone).

Convenience rollup update for Windows 7 SP1 (KB3125574)
Internet Explorer 11

Po załadowaniu bazowych pakietów należy uruchomić Windows Update w celu wykonania dalszych uzupełnień.

Historia aktualizacji systemów Windows 7 z dodatkiem SP1 (od lipca 2016)

Jeśli laptop jest wyprodukowany pod W7,nie powinno być problemów.Instaluje się podobnie jak Vistę,W8 i W10.Akceptacja umowy licencyjnej,podział dysku,kopiowanie plików i instalacja.

WU pewnie się przeciąży:

KB3172605 - July 2016 update rollup for Windows 7 SP1 (rozwiązuje problem z długim wyszukiwaniem aktualizacji i obciążeniem svchost)

Raczej żadne Lenovo / Samsung / HP itp. nie rozwiązały problemu sobie same swoją aplikacją np. zastępującą WU.

Są gotowe obrazy z aktualizacjami na dzień zakończenia wsparcia.
Są też wersje z ESU.

Są to obrazy nieoficjalne, lecz pewne.

Z moich skryptów polecam poszukać i użyć:
RemoveSPY_AIO oraz UUAWU.

Pozdrawiam

1 polubienie

Normalna instalacja, a po niej aktualizacja https://download.wsusoffline.net/ , bo pierwsza aktualizacja przez WU może utknąć na godziny, albo nawet dni. Przynajmniej u mnie za każdym razem tak było.

ps.
Może lepiej zainstaluj W10 wykorzystując klucz od W7? Nie powinien dużo bardziej obciążyć komputer, a przynajmniej jest wspierany.

1 polubienie

Czy klucz Win 7 z naklejki zadziała na Win 10? Mam gotową płytkę z Win 7 i Win 10 więc nie ma znaczenia co zainstaluję. Powiem prawdę, że Win 10 bardziej by pasował.

Powinien zadziałać bez żadnego problemu.

Ale chyba zostanę przy Win 7, bo na ten model Toshiby nie widzę sterowników do Win 10. Chyba, że ktos pomoże znaleźć stery. Model to C655 S5118. Czy komp szuka sterów z automatu?

Nie komp, ale system Win10 szuka sterowników z automatu, czyli w trakcie i po zainstalowaniu systemu, o ile jest połączenie z siecią.
Ponadto, po zainstalowaniu systemu trzeba niezwłocznie uruchomić Windows Update, pobrać wszystko co proponuje, zrestartować komputer, a następnie sprawdzić systemowy Menadżer Urządzeń w sprawie sterowników. Tak wygląda sztampowe postępowanie z instalacją Win10 “na czysto”.

1 polubienie

MS w w10 poszedł po rozum do głowy (tak jak inne systemy dawno temu) i sterowniki są jego częścią. Nie musisz nic szukać ani instalować, wszystko zrobi się samo.

Rozmawiałem ze znajomym o tym, znajomek twierdzi że starszym sprzętem mogą być problemy.

Ze wszystkim mogą być problemy, z nowym egzotycznym sprzętem tez. Jak nie spróbuje to się nie dowie. Generyki windowsa pokrywają większość sprzętu na rynku.

1 polubienie

Tak samo jak z linuxem.