Instalacja Win XP na laptopie bez wsparcia dla bootowania USB oraz CD

Pytanie wbrew pozorom łatwe i oczywiste, bo sam robiłem to kilkadziesiąt razy (a przy odrobinie szczęścia niedługo otrzymam tytuł technika).

W czym rzecz? Kupiłem za bezcen przetpotopowego lapka HP OmniBook 6100 i chciałbym dla własnej wygody zrobić w nim format.

Boot z USB odpada. Po prostu lapek jest na tyle stary, że tego sposobu nie wspiera.

Boot z CD niestety też. Napęd jest nieoryginalny, a w dodatku dvd (SN-S082). BIOS nie pozwala na boot, pomimo tego, że w systemie płytka aż się rwie do bootowania (oryginalny XP 32-bit SP2). Pewnie jest ciut niekompatybilny.

Z racji tego, że lapka kupiłem za 100zł, nie mam w planach dokupować oryginalnego napędu, inwestując tyle samo, ile za niego dałem.

 

Po konfrontacji z informatykiem lepszym ode mnie, doszliśmy jedynie do wniosku, że mam problem, bo ten napęd nie jest często stosowany, więc nie dam rady pożyczyć napędu po znajomych.

 

Dodam, że Windows działa, ale szkopuł w tym, że ma jedną partycję (20GB) i ostatni format zaliczył prawie 3 lata temu, więc się sypie. Chcę to zrobić w miarę możliwości szybko.

 

Ma ktoś jakiś pomysł, jak mogę rozwiązać ten problem?

 

Uprzedzam, że znam sporą część rad wujka google, oraz tego forum, lecz żadna nie odnosi się do takiego przypadku jak mój.

Wyciągnij dysk i podłącz do innego laptopa/desktopa (przez np. przejściówkę). Rozpocznij normalną instalację Windowsa. Po pierwszym restarcie (nie pozwól na bootowanie do Windowsa) szybko wyłącz laptopa i podłącz dysk do docelowego laptopa.

Jak nie zadziała: powtórz czynność, ale po drugim restarcie.

Właśnie w tym sęk, że przejściówka to wydatek groszowy. Bardziej zależy mi na czasie, bo pewnie dostałbym ją w poniedziałek. A wtedy będę próbował bootować z dyskietki (bo FDD do mnie przyjedzie).

Nie mam innych, szybszych możliwości?

Stacja dysków w moim PC też jest dosyć stara, więc wątpię, żeby chciała bootować (sprawdzałem). Chociaż ze stacją dysków do PC problemu nie będzie.

A nie da się uruchomić instalatora pod uruchomionym systemem operacyjnym, tak jak zwykłego programu? Wtedy zacznie instalację, zresetuje się i będzie kontynuował. Nie zrobi formata, ale przeniesie pliki poprzedniego systemu do innego katalogu.

Właśnie to odpalam :slight_smile: . Tylko czy w ten sposób mam możliwość całkowitego wyczyszczenia Windowsa? Bo oddzielnej partycji brak.

Zainstaluj sobie PLOP boot manager w formie pliku wywoływanego przez boot.ini. (nie w mbr).

Z poziomu PLOP możesz bootować z USB lub z CD mimo braku wsparcia tego typu bootowania przez bios. Nie napisze szczegółów, bo niepamiętam, robiłem to z 10 lat temu. http://www.plop.at/en/bootmanagers.html

http://www.plop.at/en/bootmanager/plpbt4win.html

Pozdrawiam

Hej,

Nie, to będzie instalacja nakładkowa, ale dzięki niej system powinien odzyskać sprawność.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Troszkę to niezrozumiałe.

Robię inaczej.

Pod systemem kopiuję pliki instalatora przez kreator na pendrajwera. I idzie. Pena (16GB) sformatowałem do NTFS. Sprawdziłem w instalatorze i wykrywa mi go jako HDD :slight_smile: . Może w ten sposób mam szansę sformatować cały HDD. Skończy kopiować pliki za 15 minut (USB 1.1) i wtedy napiszę jak idzie.

Hej,

Nie, nie sformatujesz partycji, z której uruchomiony jest system. To, że przegrasz płytkę na pendrive’a nic zupełnie nie zmieni w tej kwestii.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Pendrive’a BIOS wykrywa jako dysk, jak jest sformatowany w NTFS. Więc według BIOS’u mam 2 dyski. Dlatego na pena nie przegrywam płytki, tylko zaczynam instalację z poziomu systemu, na pena wrzucając pliki instalatora (jako ścieżkę dysku). Jeśli nie mam całkiem skopanego napędu, to powinien wrzucić tylko pliki instalatora na pamięć flash, a potem przy instalacji właściwej odczytać te pliki jako zapisane na HDD.

Więc szansa jest. Mam nadzieję, że wszystko pójdzie gładko, bo “dysk” o prędkości USB1.1 jednak potrzebuje “swoich pięciu minut”.

Popraw mnie, jeśli w tym co teraz napisałem jest jakiś błąd natury technicznej. Improwizuję na szybko, więc nie wszystko może być spójne.

Cześć,

 

Moim zdaniem taki numer nie przejdzie. Za bardzo kombinujesz.

Raczej nie. Końcówka kopiowania, a ja już pogubiłem pliki:

FASTTX2K.sys