Instalacja WIN XP - procesor 100%

Witam :slight_smile:

Rozkładam ręce przed komputerem.

Przy instalacji systemu WIN XP procesor zaczyna pracować na 100%, to samo dzieje się kilka godzin później, gdy jakimś cudem uda się zainstalować system.

Podkreślam fakt, że instalacja trwa ok 3.5 godziny.

Blaszak posiada procek Celeron 1.8 GHz, który śmiało powinien radzić sobie z tym systemem.

Zainstaloałem dla testów Debian’a, na którym procesor pracuje stabilnie i praktycznie z nimimalnym obciążeniem - czyli wszystko jest ok.

Pamięci sprawdzone, brak błędów, dysk również sprawny. Przy użyciu innego komputera zainstalowałem WIN 7 bez najmniejszych problemów.

Pomocy…

Nie podałeś dokładnych danych odnośnie komputera.

  • przed instalacją sprawdź odłączenie pozostałych dysków/dyskietki.
  • po instalacji wyłącz aktualizacje automatyczne.

Celeron 1.8 GHZ

Pływa gł. - MSI (jeśli będzie potrzebny model proszę o poinformowanie, postaram się znaleźć)

pamięć - 768 MB (SDRAM)

grafika - GeForce 7300 (256MB)

dźwięk - SB Live

dysk - 120 GB (seagate)

zasilacz - 350W

posiada jeden dysk, a stacja dyskietek za chwile zostanie odłączona według wskazówek

Możliwe, że płyta instalacyjna Windows XP jest uszkodzona. Mimo, że się Windows zainstaluje, to mu czegoś tam brakuje i na siłe szuka jakiegoś pliku, co powoduje użycie 100 % procesora. Sokro możesz zainstalowac Windows 7, to podzespoły komputera są raczej w porządku, a co za tym idzie system powinien pracować normalnie.

Win XP - używałem trzech płyt z różnymi wersjami

A Win 7 instalowany był po podłączeniu dysku do innego kompa. Na tym komputerze nie mogę zainstalować 7 chyba ze względu na ilość pamięci

  • słaby :frowning:

Zależy jeszcze od marki.

  • mało :frowning:

Proponuję dołożyć więcej pamięci, czym więcej tym lepiej.

Na Windows XP SP3 mam :

komputer2f.th.jpg

Brak problemów a dodatkowo “zapas” na nowsze systemy :slight_smile:

Czyli sprawdzony był tylko dysk twardy. Faktycznie masz za mało pamięci. Oto wymagania sprzętowe dla Windows 7:Wymagany jest procesor taktowany zegarem 1GHz, 32- lub 64-bitowy zależnie od wersji Windows. Ilość pamięci operacyjnej to 1 GB dla systemu 32-bitowego i 2 GB dla 64-bitowego. Z kolei na dysku powinno być 16 GB wolnego miejsca dla 32-bitowego Windows 7 i 20 GB dla 64-bitowego. Karta graficzna powinna obsługiwać DirectX 9 oraz Windows Display Driver Model w wersji 1.0 lub wyższej.

Musisz sprawdzić inne podzespoły. A jeszcze tak na marginesie. Skoro na tym dysku instalowałeś Windows 7, jak był ustawiony Bios (IDE czy AHCI), bo może coś ze sterownikami do dysku. Tak, czy siak dla Windows XP nie ma problemu w takiej konfiguracji.

ten sam system zainstalowałem na swoim strym blaszaku:

  • celeron 500MHz

  • NVIDIA RIVA TNT2 Model 64

  • 192 MB(sdram)

  • 13 GB (dysk)

  • zasilacz 235 W

Instalacja zakończona bez problemu (choć zrozumiałe, że nie nastąpiło to błyskawicznie jednak wielokrotnie szybciej niż na wcześniej opisywanym komputerze), więc tematy słabego sprzętu śmiało możemy odrzucić !!

Pamięć jest ok!

W jaki sposób sprawdzić sprawność procesora??

Przypomnę że na Debianie wszystko było ok

Coś podobnego miałem na starym komputerze. Z tego co pamiętam problem polegał na tym z jakiego napędu instalowałem system. Przede wszystkim napęd nie powinien być na jednej taśmie z dyskiem, najlepiej używać napędy DVD (w przypadku XP zdarzały mi się problemy z odczytem płyt na napędzie CD).

Sprawdź też jak masz zworki na dysku (master) i napędzie (master), odłącz wszystko to co masz na usb (drukarki, dyski, peny).

Komputer wyposażony jest w dwa napędy DVD podłączone za pomocą jedej taśmy.

Dysk posiada oddzielną taśmę, ale faktycznie dla pewności zworki są do sprawdzenia

Wszystkie urządzenia zostały już odłączone (nawet stacja dyskietek)

Zostaw jeden napęd, zworka na master. Dysk na master. Napęd dyskietek? Może czas się wyzbyć tego dinozaura? ;]

Pomogło wyjęcie baterii na płycie głównej (około 5 minut).

Dzięki za zainteresowanie i pomoc :slight_smile:

Zamykam temat