Instalacja win xp spod win 7 uda się?

Witam!

Jak w temacie: czy uda sie zainstalować win xp spod win 7 (oczywiście na innej partycji)? Jeżeli tak to czy przy starcie systemu będę miał możliwość wyboru systemu?

Czy w końcu (to najgorszy wariant, którego wolałbym uniknąć) będę musiał sformatować całosć, po czym najpierw instalka win xp, a następnie win 7?

Chyba nie… O ile mnie pamiec nie myli, najpierw musiał by być zainstalowany xp a potem win7 (starszy system najpierw potem nowy)

Możesz spróbować zainstalować XP bootując z płyty, a nie uruchamiając instalator w Windowsie i zainstalować XP na innej partycji. Potem (być może) jest funkcja naprawy bootloadera na płycie instalacyjnej Windowsa7.

Ale ja bym to zrobił tak:

  1. Zrobiłbym kopię partycji z Windowsem 7 za pomocą Norton Ghost’a, Acronis TrueImage albo za pomocą darmowej dystrybucji linuksa PartImage.

  2. Zainstalowałbym XP na innej partycji

  3. Zainstalowałbym Win 7 na tej partycji, na której był poprzednio (formatując ją).

  4. Skopiowałbym plik boot.ini odpowiedzialny za menu wyboru systemu podczas rozruchu.

  5. Przywróciłbym kopię partycji z Win7

  6. Zamieniłbym plik boot.ini

Może i da się szybciej, ale tak jest chyba najprościej.

na 99% masz rację. Z Vistą było podobnie. Instalatory wykrywają zainstalowane systemy operacyjne i nie pozwalają instalować starszy jak jest już zainstalowany nowszy.

Dlatego win XP nie da się zainstalować

Żaden tam plik boot.ini. Tego bootloadera używało się do Windowsa XP i wcześniejszych. Do założenia bootloadera dla nowszych systemów można użyć np. programu:VistaBootPRO 3.3

Nie wiem czy to ma szanse powodzenia, ale ja spróbowałbym tak:

  1. Ukryłbym na początek jakimś zewnętrznym programem partycje Windows 7 (+ ewentualną 100MB “System Reserved”).

  2. Na kolejnej partycji (koniecznie na podstawowej) zainstalowałbym XP.

  3. Programem z punktu: 1 odkryłbym z powrotem ukryte partycje.

  4. Za pomocą 7, albo instalatora 7 powinno się chyba dać ustawić możliwość wyboru systemu przy starcie ?