Instalacja Win7 jako drugiego systemu operacyjnego

Witam.

 

Obecnie posiadam na komputerze Win XP, lecz chciałbym pograć w parę gierek, które niestety wymagają dx10, dlatego też chciałbym zainstalować Win 7 na odzielnej partycji. Nie powiem, trochę jestem zielony w tych sprawach, przez co chciałbym prosić o w miarę jasną instrukcje co i jak mam zrobić. Z góry dziękuje za pomoc :slight_smile:

Przede wszystkim masz dwie partycje? Pamiętaj, że na tej której będziesz stawiać W7 dane zostaną skasowane. Instalacja nic prostszego wrzucasz płytę do napędu bootujesz. Dalej wg poradnika pamietaj, że robisz niestandardową zaawansowaną instację nie uaktualnienie!! Jak na screenie wybierz drugą opcję !!

 

http://res2.windows.microsoft.com/resbox/pl/windows%207/main/f14706b1-8c3a-427c-8740-a5619b9d6445_0.jpg

 

http://www.trochetechniki.pl/Jak-zainstalowac-Windows-7.-Instruktaz-krok-po-kroku,t,1050.html

Przed instalacją kolejnego systemu, warto utworzyć kolejną (3) partycję - bo osobiste dane lepiej trzymać na osobnej partycji. Program, który umożliwia stworzenie nowej partycji to Easeus partition manager - dostępny ze strony tego portalu. Na partycję W7 warto przeznaczyć min. 40-50GB wolnej przestrzeni dysku.  

Tak jak koledzy wyżej. Musisz wydzielić miejsce na partycję na następny system. Dobrze żeby była sąsiednia obok pierwszej z pierwszym systemem Xp chociaż to nie musi być regułą tylko tak dla porządku. Partycja ta nie musi być podstawowa może być logiczna bo nie wiemy ile już masz . Podstawowe może być 4 a jak chcesz więcej partycji np. 5. To np. 3 podstawowe a następne logiczne wewnąrz partycji rozszerzonej. Oczywiście ograniczenie liczy podstawowych do 4 to jak masz dysk z tablicą partycji w MBR jak w nowszym GPT to może mieć dużo więcej. Wydzielenie miejsca na partycję na drugi system zaproponowanym programem Easeus Partiton Master powinno się udać. Tylko przez operacją zrób defragmentację wszystkich aktualnych partycji chyba że masz już partycję o odpowiedniej wielkości na którą zainstalujesz system. Po udanym zainstalowaniu systemu Windows 7 przy każdym starcie komputera będzie się pojawiało menu wyboru systemów. Domyślnym czyli pierwszym od góry i automatycznie uruchamiający się po iluś sekundach ile ustawione. Chyba że wciśniesz klawisz wcześniej na wybranej podświetlonym menu wyboru systemów. Domyślnym powinien być ostatni instalowany czyli Windows 7 w Twoim przypadku. Jak będziesz chciał zmienić domyślny to z poziomu Windows 7 bo w  XP w ustawieniach, uruchamianie odzyskiwanie, nie będzie widoczny  z rozwijanej listy Windows 7. A na ostatnim nowszym tak tylko np, pod nazwą starsze wersje systemu albo podobnie może i będzie nazwa Xp. Powodzenia i miłego użytkowania.