Instalacja Win7 obok Visty i Ubuntu

Na moim komputerze PC mam dysk o niewielkim rozmiarze - 80 GB, a na nim Vista zajmuje 43,70 GB, Ubuntu 24,77 i partycja z pozostałym 6,04 GB. Na viście mam program EASEUS Partition Master HE (w jęz. angielskim) i za jego pomocą mam zamiar sformatować partycję na której jest Ubuntu i na niej zainstalować Siódemke. Oczekuję fachowej porady jak się do tego zabrać, żeby czegoś nie sknocić. Czy jak usunę Ubuntu, to usunięty zostanie też grub i czy Vista wtedy bez problemów się odnajdzie. Czy jak zainstaluję w tym przypadku Windows 7 HP to Siódemka stworzy swojego gruba?

A jedno mam pytanie po co tyle systemów instalujesz na jednym PC’ecie z małym dyskiem??

Przede wszystkim, zrób defragmentację partycji i normalnie uruchamiasz program, dajesz formatowanie i stosujesz zmiany. Po tym zabiegu system nie uruchomi, po prostu wyskoczy Ci grub loading, please wait i pod spodem error 17 bodajże i na tym zakończy się bootwanie. Aby Vista ruszyła z powrotem, zabootuj płytkę z Windowsem, po załadowaniu plików kliknij dalej, potem kliknij w napraw komputer(lewy dolny róg), wybierz wiersz polecenia i wpisz:

bootcfg /fixmbr

bootcfg /fixboot

bootcfg /rebuildbcd

po zakończeniu działania programu resetujesz kompa i system powinien ruszyć bez żadnego problemu. Jeżeli jednak wykrzaczy się, to jeszcze raz uruchom napraw komputer i wybierz opcję rozwiązywanie problemów z rozruchem.

E wywal Ubuntu i zostaw Windows Vista i 7 będzie lepiej

Jeżeli faktycznie chcesz tak, to trudno. Mnie na takim dysku zabrakło miejsca z jednym systemem. Trzymanie Visty i 7 osobo nie ma sensu, bo 7, to lepsza Vista. Lepiej zaktualizować. Aaaa… Grub jest razem z Ubuntu, jak go usuniesz, to wszystko poleci. Windows nie korzysta z Gruba, a z swojego programu (nie pamiętam nazwy). Jak mówił Piotr, instalator Windows zawiera narzędzie naprawiania. Włącz automatyczne naprawienie i szukanie problemów, tam chyba na dole jest. Potem prosi o restart. Restartujesz i włączasz jeszcze raz to samo narzędzie. Potem Vista powinna być z powrotem. Jeżeli od razu zainstalujesz 7, Vista powinna zostać przywrócona automatycznie.