Instalacja Win7 obok Win8 - jak podzielić obecne partycje

Witam.

Mam laptopa acer z win 8, ale chciałbym mieć windowsa 7 bo przez prawie rok i tak się do 8 nie przyzwyczaiłem. Nie mogę zrobić sobie kopi systemu jak np w asusie (nagrać 5 płytek dvd) bo ten acer recovery manager chce tylko pendrive, a na płytkę nagrał tylko pomocnik w odzyskiwaniu systemu z partycji odzyskiwania.

partycje_png_300x300_q85.jpg

Długo nie wgrywałem żadnego systemu i nie wiem jak to zrobić. Najchętniej jak by windows 8 został bo szybko się włącza i przez prawie rok użytkowania zgromadziło się na partycji trochę danych. A do normalnego użytkowania byłby win 7. Tylko czy da się tą partycję C podzielić np na pół i na 1 zostawić tego win 8 a na 2 połowę wgrać win 7 ? Bo coś pamiętam, że tak dzielić tylko ostatnią można :frowning:

Czy jest jakiś sposób, żeby to zrobić z zachowaniem win 8 ?

Ewentualnie jak sformatuje partycję z win 8 i wgram win 7 to win 7 nie zastąpi partycji odzyskiwania jakimiś swoimi danymi odbierając mi możliwość odzyskania win 8 :frowning: ?

Proszę o pomoc :slight_smile:

Acer zastosował ciekawy układ partycji - masz 4 podstawowe i więcej nie można ich utworzyć. Można usunąć jedną i w jej miejsce utworzyć partycję rozszerzoną, ale takie operacje napewno zablokują Ci dostęp do partycji recovery. Albo pozostań przy tym co masz, (zalecam) albo sformatuj cały dysk rezygnując z partycji recovery Acera.

Każda ingerencja w strukturę partycji utrudni lub uniemożliwi Ci korzystanie z partycji recovery.

Masz nieciekawy, jeśli chodzi o instalację innych systemów obok, układ partycji. Jednak na dysku C możesz wydzielić kawałek miejsca na Windows 7. Spróbuj postawić Windows 7 w pliku maszyny wirtualnej (vhd) i wybieraj system przy starcie komputera. Masz w jednym linku opis, jak zainstalować Windows 8 na Windows 7, ale w drugą stronę też możesz śmiało to zrobić. W drugim, jak ewentualnie przenieść taką instalację (też w drugą stronę, ale zasada jest ta sama) na inny komputer, jeśli już zdecydujesz się na zmianę maszyny.

Dual-boot Windows 7 and Windows 8

Jak przenieść VHD z Windows 8 wybieranym przy uruchamianiu systemu na inny komputer?

Plusy:

  • system na maszynie wirtualnej, zawsze możesz z niego zrezygnować.

  • nie dzielisz zasobów z systemem ‘matką’, tak jak przy klasycznym uruchamianiu maszyn wirtualnych.

  • taką maszynę możesz też przenieść na inny komputer.

Minusy:

  • dyskiem w takim systemie będzie jednak tylko plik vhd, ale na wydajność to nie powinno wpływać.

  • nie sprawdzisz indeksu systemu (jeśli komuś na tym zależy), ponieważ dyskiem jest właśnie vhd.

Jak dla mnie takie rozwiązanie jest lepsze od uruchamiania drugiego systemu na maszynie wirtualnej, ponieważ nie dzieli się zasobów pomiędzy 2 systemu uruchomione jednocześnie.

Ciekaw jestem opinii innych oraz, czy da się zainstalować taki system na innym pliku, niż vhd. Ktoś z Was próbował?