Instalacja Win8 obok Win7 - czy da się w ten sposób?

(Hitm3n) #1

Witam.

Czytając różne opowiastki odnośnie najnowszego dziecka Microsoftu postanowiłem go przetestować, a, że mam dostęp do MSDNAA, to nic mi to nie robi. I tu pojawia się moje pytanie. Czy mogę wykonać instalację obok Windowsa 7? Mam dysk podzielony na 3 partycje - http://zapodaj.net/1aeebe50d116f.jpg.html tutaj zrzut z okna Zarządzania komputerem. Chciałbym dokonać instalacji na partycji G. Czy są jakieś przeciwwskazania (np. kolejność instalacji)?

(system) #2

Nie ma

(Matadini) #3

Jeżeli chcesz zainstalować W8 tylko dla testów i picu - o ile dobrze zrozumiałem - to nie lepiej postawić go na maszynie wirtualnej np. VirtualBoxem? Teoretycznie rzadko są przeciwwskazania do takich zabiegów jakie chcesz wykonać :smiley: tylko się nie zdziw później po np. wywaleniu W8 że bootloader ci zeświruje - wiem z autopsji że takie coś może mieć miejsce. :stuck_out_tongue:

(pawcio1212) #4

nie powinno być problemów

(Hitm3n) #5

Na VB nie bardzo, bo nie chcę mieć ograniczonych zasobów, a cały komputer - wg mnie wtedy test ma rację bytu, jeśli chodzi o sprawność działania :wink:

(Pozycg1) #6

Nie wiem jak jest z nowymi Windowsami, ale lepiej zainstalować w kolejności od 7, a potem 8. Możliwe będzie, że 7 potem nadpisze sobie MBR i trzeba będzie kombinować.

Co do późniejszej deintalacji to nie martw się bootloaderem - zeświruje, ale wszystko da się naprawić za pomocą płytki z Win7.

(pawcio1212) #7

@Bronka29

nie zepsuje się ponieważ bootloader jest taki sam(trochę nowsza wersja,ale to nie jest problem)

jakbyś trochę poczytał o systemach to byś wiedział że systemy z rodziny NT6.x(vista i wyżej)mają swojego BCD i nie zepsują sobie go

największym i jedynym problemem będzie że win8 nie będzie automatycznie się uruchamiał i pokazywał wyboru systemu z swojego poziomu

(Hitm3n) #8

@pawcio1212 - czyli, że będzie zwyczajny monit "Wybierz system do uruchomienia", tak? Bo jak tylko tyle, to i tak tak chciałem, bo po co byłby mi wtedy drugi system, jeśli nie miałbym możliwości przejścia między nimi :wink:. Wtedy wykonałbym zwykły upgrade i tyle.

(pawcio1212) #9

tak powinno być

tylko najpierw się uruchomi win8 przed logowanie użytkownika będzie wybór systemu wybierzesz Win7 to komputer uruchomi się ponownie i od razu włączy win7(win8 włączy się od razu)

można zmienić domyślny system i wtedy będzie wybór od razu od włączenia kompa

(Hitm3n) #10

Wiecie co... Przesiadam się na Win8. Ale ja nie o tym. Po zainstalowaniu Win8 7 nie chce się odpalić, wywala recovery. Chciałbym ją wywalić spod Win8, ale "System nie może ukończyć procesu formatowania" czy coś w tym stylu. Coś z tym fantem zrobić można spod systemu, bez livecd żadnego? Mam w prawdzie G-Parted, ale może coś bez tego da się zrobić, co? [-o<

(pawcio1212) #11

link do problemu z formatowaniem

tam rozwiązujemy resztę

formatowanie-partycji-win7-pod-win8-zrobic-t509677.html#p3199684

(helios26) #12

Witam.

Nie będę zakładał nowego tematu bo dotyczy w zasadzie tego samego.

Chcę również przetestować win8 instalując go na dysku wirtualnym vhd utworzonym z poziomu win7. Istnieje taka możliwość. Powiedzmy plik vhd umieszczę na partycji D gdzie mam sporo miejsca i mam tu zainstalowane kilkanaście mniejszych aplikacji, a u mnie C to system i jeszcze E moje inne pliki tzn video, zdjęcia itp itd.

A moje pytanie to załóżmy popróbowałem win8 dochodzę do wniosku, że na razie odpuszczam i chcę to usunąć.

Jak to zrobić nie naruszając win 7. Jak do dotąd nie mogę znaleźć odpowiedzi.

Będę wdzięczny za wskazówki tylko proszę o wyrozumiałość i pisanie trochę bardziej jasno bo nie jestem zbyt biegły.

(pawcio1212) #13

jeżeli chcesz sformatować win 8 to po prostu uruchamiasz win7 i klikasz na win8 formatuj on jest nowszy więc nie naruszysz żadnych plików

(Hitm3n) #14

http://www.techit.pl/Artykuly/Instalacj ... ,3972.html to samo tyczy się W8 :wink:

(helios26) #15

Ok.

Dzięki za te wypowiedzi choć już o tym czytałem w podanym linku.

No i sprawa ma się następująco piszę dalej w tym temacie mimo że sprawa może również dotyczyć win7.

Do rzeczy przygotowałem się teoretycznie do instalacji Win 8 na dysku wirtualnym tworzonym w czasie instalacji , poprzez wiersz poleceń.

Podaję w diskpart polecenie do utworzenia dysku podaję ścieżkę podaję maximum=46600 MB. a w wierszu poleceń błąd i pokazuje, że za mało miejsca na dysku.

A ja mam na dysku D na którym chcę zamontować dysk wirtualny wolnego miejsca 160 GB.

Ale u mnie też jest ciekawa sprawa bo chcąc utworzyć dysk VHD z poziomu win7 w module zarządzania dyskami sprawa jest taka, że po utworzeniu pliku vhd nie mogę go w akcjach dodać dopiero po restarcie jest możliwość jednak system podaje komunikat "plik jest uszkodzony" więc usuwam.

Tworzę ponownie vhd w win7 ale wierszem polecenia i tu jest ok. plik vhd jest i widzi go system. Jednak dysk znika po restarcie systemu.Trzeba go ponownie montować ręcznie. Znalazłem taką poradę gdzie niby jasno jest opisane jak postąpić aby automatycznie dysk vhd się montował jednak nie potrafię tego zastosować w praktyce oto link http://itblogs.pl/kicekpicek/2010/01/21 ... dysku-vhd/

Może wtedy by instalator Win 8 zobaczył dysk vhd.

Ale próbowałem również z poziomu instalatora Win 8 wskazać ścieżkę dostępu do utworzonego vhd za pomocą polecenia select vdisk jednak odpowiedź zwrotna to "diskpart nie może odnaleźć pliku."

Tak niby ta niezbędna wiedz teoretyczna jest a w praktyce porażka.

Co moi drodzy na to powiecie czy jest jakieś rozwiązanie. Rozpisałem się bo chciałem problem szczegółów wyjaśnić. A i proszę również o podpowiedź jak w praktyce zastosować tą poradę z podanego linku. Może wtedy instalator Win8 zobaczy ten dysk.vhd jak będzie on cały zamontowany w systemie.

Dziękuję za zainteresowanie moim postem.

(Hitm3n) #16

Hm. Może głupie pytanie. Ale, patrząc w instrukcję wykonania, widzisz pewnie zrzut pulpitu z oknem wiersza poleceń. Zmieniłeś partycję poprzez wpisanie odpowiedniej litery? W sensie, czy robisz to na d:/>, czy na X:/Sources/> ?