Instalacja Windows 10 na dwóch dyskach bez wyboru uruchamiania

Chcę zainstalować dwie kopie systemu Windows 10. Jeden na dysku SSD drugi na HDD. Jak to zrobić aby po instalacji drugiej kopii nie wykryło mi pierwszej w efekcie przy uruchamianiu systemu pyta się który system uruchomić (chcę ręcznie to robić za pomocą wyboru rozruchu dysku z ustawień BIOS). Do głowy mi przychodzi odpięcie jednego dysku podczas instalacji a następnie drugiego już z zainstalowanym Windowsem gdy będę instalować następna kopię. Ten sposób natomiast chciałbym pominąć. Posiadam płytę główną asrock z97 extreme6 i nie widzę w jej opcjach odłączenia “programowego” wybranego złącza SATA. Może inny ciekawy sposób mi zaproponujecie?

Powiem Ci tak najprostsze rozwiązania są najlepsze. Czyli odepnij ten dysk i problem z głowy zawsze tak robię instalując dwa systemy na innych dyskach.

w sumie nie wiem czemu ma to służyć? i na jakim kluczu chcesz zainstalować 2 x ten sam system?

 

Odpięcie dysku będzie najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Uwaga, teraz lecę na czuja, niech ktoś mnie poprawi jak tak nie będzie. W msconfig masz do wyboru systemy które są możliwe do uruchomienia. Wiesz już do czego zmierzam? Instalujesz system najpierw na 1 dysku, później na drugim. Następnie musisz zapamiętać który system ma ten bootloader uruchomiony, w sensie wybieranie systemu przy starcie. Ukrywasz w msconfig ten drugi i w razie czego po prostu zmieniasz kolejność bootowania. Jeśli nie wyjdzie po prostu wykonaj naprawę bootloadera.