Instalacja Windows 10 na partycji logicznej

Cześć, mam taką małą zagwozdkę. Chciałbym sobie zainstalować Windows 10 dla testów. Niestety problem jest taki, że mam tylko jedną partycję podstawową 100MB i pięć partycji logicznych.

 

Czy jest jakiś sposób aby zainstalować windowsa na partycji logicznej ? Niestety nie mogę usunąć innych partycji, gdyż mam na nich ważne dane, nie mam też jak zrobić backupu. Z góry dzięki za pomoc.

Możesz użyć programu Winntsetup

Jeśli chcesz zainstalować Win10 dla testów to możesz rozważyć maszynę wirtualną - bezpiecznie i wygodnie, bez obawy o partycje i ich dane

Dzięki za odzew. Niestety mam tylko linucha, także jak przeglądam porady w internecie, zostaje mi zabawa sfdiskiem ze zmianą logicznej na podstawową i modlitwa o to żeby nie rozjechało mi całego dysku. Wirtualkę też rozważałem, jednak na fizycznej maszynie to zawsze co innego, nie mówiąc o tym jak w pzyszłości będę chciał sobie zainstalować jakiegoś windowsa na stałe. Jak mi się nic nie uda to rozważam to jako ostateczność.

 

O właśnie o VHD też czytałem, tylko jak to zrobić na linuchu żeby później instalator windowsa widział go jako fizyczny dysk ?

Robiłem u kumpla przez Win ntsetup i nadpisało mu bootmenu(zniknął linux, został 7i8)

Możesz też zrobić pena Rufusem i w czasie instalacji wskazać partycję na której chcesz zainstalować system a boot windows sam dopisze sobie do partycji bootowalnej(ale też nadpisze gruba,tak mi się wydaje)

S3BA_ chodzi o to, że nie mam w ogóle zainstalowanego windowsa, tylko linuks siedzi i do tego na partycji logicznej. Niestety instalator nie chce zainstalować windowsa na logicznej i w tym jest cały problem. To że on tam sobie nadpisze gruba w mbr to mi zupełnie nie przeszkadza. Jeszcze sprawdzę jakiś tutorial jak zrobić vhd z poziomu płyty instalacyjnej może to pomoże. Dziękuję za pomoc

 

 

Niestety lipa, przy próbie instalacji na vhd występuje dokładnie ten sam błąd, no nic trzeba zrobić to w wirtualce