Instalacja Windows 7/8 na nowym PC

Cześć,

 

za niedługo nabędę nowego PCta, dużo nowocześniejszego niż mój obecny laptop. Posiadam (jako student) dostęp do oryginalnego Windowsa 7 i 8 z uczelni. Na laptopie nie raz robiłem formata z pendrivea i nie było z tym żadnego problemu. Wchodziło się do BIOSu i wskazywało na którym dysku jest windows, oczywiście po wcześniejszym zbootowaniu pena.

 

Czy moglibyście mi powiedzieć jak dokonuje się instalacji na nowych PCtach? Słyszałem, że jest to UEFI i powinno przełączyć się na profil XMP. Czy dam sobie z tym radę? Bo wolałbym jednak zaoszczędzić te 400 zł skoro mam oryginał na uczelni.

 

Pozdrawiam. 

zerknij 

http://softonet.pl/publikacje/poradniki/Co.to.jest.UEFI.czym.sie.rozni.od.BIOSu.i.jak.zainstalowac.Windows.w.komputerze.z.UEFI-poradnik,589/2

W skrócie: gdy już będziesz miał nośnik odpowiednio przygotowany pod UEFI, to instalacja systemu nie będzie się różnić, po prostu trzeba zabootować inośnik i zainstalować. Gorzej będzie jeśli będziesz chciał pobawić się linuxem. O ile dystrybucje typu Ubuntu i pochodne bez problemu się zainstalują, a nawet obsłużą Secure boot, o tyle w przypadku innych czasami trzeba pokombinować :smiley:

Ok, wygląda na to, że jest to proste. Mam jeszcze dwa pytania:

 

  1. Czym różni się schemat partycjonowania MBR dla komputerów z UEFI od schemat partycjonowania GPT dla komputerów z UEFI?

  2. Czy system zainstaluje się od razu na dysku SSD czy trzeba mu to jakoś wskazać?

ad 2. Najlepiej na czas instalowania systemu odłączyć przewody sygnałowe i zasilające od wszelkich innych, niż SSD, dysków twardych. Podłączyć je dopiero po zainstalowaniu systemu na SSD. Instalacja jest wtedy jednoznaczna i na jednym dysku.

W przeciwnym razie instalator “porozdziela” niektóre pliki systemowe (startowe) na wszystkie czynne w tym momencie dyski, co np. skutkuje późniejszą niemożnością fizycznego wymontowania (odłączenia) z komputera żadnego z dysków, ponieważ system nie będzie chciał startować

Różni się tym, że to inna tablica partycji. MBR jest dość stary, posiada ograniczenie rozmiaru dysku do 2 TB, oraz ograniczenie do co najwyżej czterech partycji podstawowych. GPT jest dużo nowszy, z przeznaczeniem właśnie do współpracy z UEFI, nie posiada tych limitów. O ile w przypadku pendrive do instalacji systemu, nie ma to wielkiego znaczenia, o tyle, podczas instalacji na dysku wewnątrz twojego komputera zostanie założona tablica GPT niezależnie od tego co wybierzesz w programie Rufus. Jest tak dlatego, że Windows nie odpali się na dysku mbr w trybie UEFI.

Czy dysju ssd nie da się zainstalować bez kombinowania przy sprzęcie? Składam PC w sklepie i wolałbym nic tam w środku na razie nie ruszać…

Kolega wyżej napisał, że NAJLEPIEJ, ale nie jest to KONIECZNE. Możesz podjąć próbę instalacji systemu przy podpiętych dwóch dyskach, w czasie partycjonowania wszystkie dyski powinny być widoczne.

Co powinienem wybrać w programie Rufus w zakładce System plików? FAT32 czy NTFS?

Z chwilą kiedy w Rufus’ie wskażesz plik ISO z obrazem systemu, Rufus sam wskaże właściwy system plików. Dla Windowsów 7/8 na pewno będzie to NTFS.