Instalacja Windows 7 a pliki na dysku

Nie bardzo mogę znaleźć odpowiedź na trapiący mnie problem, albo źle formułuję zapytanie…

Zastanawiam się czy przed instalacją Windows 7 muszę zabezpieczyć (nagrać na płytę, przerzucić na inną partycję) dane znajdujące się w moich dokumentach - zdjęcia, muzykę, itp. bo ulegną one skasowaniu wraz z instalacją, czy nic im nie grozi i mogę pozostawić je tam, gdzie są?

Ale jaką instalacją?

W miejsce aktualnego systemu operacyjnego? Czy instalacja na wydzielonej partycji - obok istniejącego?

w miejscu obecnego systemu

Czyli mamy rozumieć że zamierzasz uaktualnić istniejący system?Jeżeli tak to teoretycznie nic nie powinno się stać z Twoimi danymi ale lepiej wykonać kopię zapasową najważniejszych danych na innej partycji lub nośniku,zawsze coś może się wykrzaczyć,taki urok systemów :wink: .

Czyli to działa na zasadzie aktualizacji?

Wolę się dokładnie upewnić, bo nie mam gdzie przenieść 50 GB różności :wink:

Podaj jeszcze jaki system masz obecnie.

Jak vista to bez problemu

Nie wprowadzaj ludzi w błąd,problemy mogą wyjść zawsze,lepiej się dobrze przygotować i zabezpieczyć przed tego typu operacją,bo potem kolega może postawić temat jak odzyskać dane po nieudanej próbie aktualizacji.Przeważnie udaje się zrobić to bezproblemowo,jednak świadomy Użytkownik musi liczyć się z możliwością wystąpienia niespodziewanych komplikacji.

Chodziło mi o to, że lepiej jak będzie Vista, a nie np. XP, bo z vista , a nie XP-iem , będzie o wiele mniej problemów.

Tak, to vista.

A czy dane można jakoś “zablokować”, żeby były cały czas obecne na dysku, a niemożliwe do ruszenia?

Bo jednak 50 GB to sporo.

Jeżeli uruchomisz instalator Win 7 spod Visty i wykonasz uaktualnienie systemu Vista do 7 to raczej nic nie powinno się stać,zablokować danych się nie da.Jedynie przenieść na inną partycję lub dysk zewnętrzny.Ostatecznie nawet jak by coś poszło nie tak to większość danych da się odzyskać.Pisałem o możliwych komplikacjach w celu uświadomienia.Jeżeli nie masz jakiś dużych problemów z obecnym systemem to wszystko powinno iść dobrze.Proces może trwać długo więc nie panikuj i bądź cierpliwy,Twoja niecierpliwość mogłaby wyrządzić więcej szkód niż możliwe problemy systemowe :wink: .

Będąc już przy temacie - programy trzeba na nowo instalować tak?

A z doświadczenia polecacie przesiadkę z Visty na 7??

No i dzięki za pomoc!

mtyran , jeżeli dokonywana jest “aktualizacja” - upgrade (tak to można nazwać) do nowszej wersji systemu, to zainstalowane programy powinny działać, pod warunkiem, że są one przystosowane do pracy pod Windows 7. Inaczej albo w ogóle, albo trzeba zainstalować wersje przeznaczone pod ten system.

Jest taki program

Windows 7 Upgrade Advisor (Doradca Uaktualnienia Windows 7)

http://www.dobreprogramy.pl/Windows-Upg … 15011.html

Sprawdź.

powinny działać, wg mnie inaczej upgrade, nie miał by sensu

Nie podczas aktualizacji,raczej wszystkie programy po wykonanej instalacji nie wymagają reinstalacji,taka jest idea aktualizacji.Podczas całego procesu zostanie uruchomiony kreator,który sprawdzi kompatybilność zainstalowanych programów z nowym systemem,będziesz postępował zgodnie z jego wskazówkami.

Vista nie jest zła,pracuję na niej i na Win 7,chwalę sobie oba systemy ale jeżeli masz 7 to korzystaj z nowszego systemu operacyjnego.Vista do komfortowej pracy wymaga poświęcenia czasu na optymalizację.Windows 7 jest dosyć dobrze zoptymalizowany na starcie,choć osobiście jeszcze go trochę poprawiłem.