Instalacja Windows 7 a pliki na dysku

(Spamoskrzynia) #1

Nie bardzo mogę znaleźć odpowiedź na trapiący mnie problem, albo źle formułuję zapytanie...

Zastanawiam się czy przed instalacją Windows 7 muszę zabezpieczyć (nagrać na płytę, przerzucić na inną partycję) dane znajdujące się w moich dokumentach - zdjęcia, muzykę, itp. bo ulegną one skasowaniu wraz z instalacją, czy nic im nie grozi i mogę pozostawić je tam, gdzie są?

(Monczkin) #2

Ale jaką instalacją?

W miejsce aktualnego systemu operacyjnego? Czy instalacja na wydzielonej partycji - obok istniejącego?

(Spamoskrzynia) #3

w miejscu obecnego systemu

(Semtex) #4

Czyli mamy rozumieć że zamierzasz uaktualnić istniejący system?Jeżeli tak to teoretycznie nic nie powinno się stać z Twoimi danymi ale lepiej wykonać kopię zapasową najważniejszych danych na innej partycji lub nośniku,zawsze coś może się wykrzaczyć,taki urok systemów :wink: .

(Spamoskrzynia) #5

Czyli to działa na zasadzie aktualizacji?

Wolę się dokładnie upewnić, bo nie mam gdzie przenieść 50 GB różności :wink:

(rgabrysiak) #6

Podaj jeszcze jaki system masz obecnie.

(Wojteko10) #7

Jak vista to bez problemu

(Semtex) #8

Nie wprowadzaj ludzi w błąd,problemy mogą wyjść zawsze,lepiej się dobrze przygotować i zabezpieczyć przed tego typu operacją,bo potem kolega może postawić temat jak odzyskać dane po nieudanej próbie aktualizacji.Przeważnie udaje się zrobić to bezproblemowo,jednak świadomy Użytkownik musi liczyć się z możliwością wystąpienia niespodziewanych komplikacji.

(Wojteko10) #9

Chodziło mi o to, że lepiej jak będzie Vista, a nie np. XP, bo z vista , a nie XP-iem , będzie o wiele mniej problemów.

(Spamoskrzynia) #10

Tak, to vista.

A czy dane można jakoś "zablokować", żeby były cały czas obecne na dysku, a niemożliwe do ruszenia?

Bo jednak 50 GB to sporo.

(Semtex) #11

Jeżeli uruchomisz instalator Win 7 spod Visty i wykonasz uaktualnienie systemu Vista do 7 to raczej nic nie powinno się stać,zablokować danych się nie da.Jedynie przenieść na inną partycję lub dysk zewnętrzny.Ostatecznie nawet jak by coś poszło nie tak to większość danych da się odzyskać.Pisałem o możliwych komplikacjach w celu uświadomienia.Jeżeli nie masz jakiś dużych problemów z obecnym systemem to wszystko powinno iść dobrze.Proces może trwać długo więc nie panikuj i bądź cierpliwy,Twoja niecierpliwość mogłaby wyrządzić więcej szkód niż możliwe problemy systemowe :wink: .

(Spamoskrzynia) #12

Będąc już przy temacie - programy trzeba na nowo instalować tak?

A z doświadczenia polecacie przesiadkę z Visty na 7??

No i dzięki za pomoc!

(Monczkin) #13

mtyran , jeżeli dokonywana jest "aktualizacja" - upgrade (tak to można nazwać) do nowszej wersji systemu, to zainstalowane programy powinny działać, pod warunkiem, że są one przystosowane do pracy pod Windows 7. Inaczej albo w ogóle, albo trzeba zainstalować wersje przeznaczone pod ten system.

Jest taki program

Windows 7 Upgrade Advisor (Doradca Uaktualnienia Windows 7)

http://www.dobreprogramy.pl/Windows-Upg ... 15011.html

Sprawdź.

(Wojteko10) #14

powinny działać, wg mnie inaczej upgrade, nie miał by sensu

(Semtex) #15

Nie podczas aktualizacji,raczej wszystkie programy po wykonanej instalacji nie wymagają reinstalacji,taka jest idea aktualizacji.Podczas całego procesu zostanie uruchomiony kreator,który sprawdzi kompatybilność zainstalowanych programów z nowym systemem,będziesz postępował zgodnie z jego wskazówkami.

Vista nie jest zła,pracuję na niej i na Win 7,chwalę sobie oba systemy ale jeżeli masz 7 to korzystaj z nowszego systemu operacyjnego.Vista do komfortowej pracy wymaga poświęcenia czasu na optymalizację.Windows 7 jest dosyć dobrze zoptymalizowany na starcie,choć osobiście jeszcze go trochę poprawiłem.