Instalacja Windows 7 na dysku 3 TB - nie widzi plików Efi


(Fantomas1 20) #1

Witam wszystkich.

Kupiłem sobie dysk od kumpla WD 3 TB z serii green. I pomyślałem, że zainstaluje tam system windows 7 x64, którego używam od lat na starym dysku 1 TB (Samsunga). Problem oczywiście tkwi w tym, że ma on partycję GPT a nie MBR, a nie chce MBR, bo nie będę widział więcej przestrzeni niż 2 TB. 

Należy zatem, za pewne, zainstalować Windowsa 7 z poziomu UEFI (moja płyta główna to MSI 970A-G46). Problem jednak mój polega na tym, że boot manager nie widzi niestety tego, że mam płytę instalacyjną windowsa z plikami Efi, a są tam takie. Widzi normalny napęd, ale już bez funkcji UEFI.

Wszystko jest podłączone za pomocą kabli SATA, włączony AHCI mode. Nie mam opcji boot protection w biosie. Co mogę robić źle?

 

Dzięki z góry za odpowiedzi i porady.

 

Edit: zrobiłem sobie bootowalnego pendrive'a z tą instalacją, wtedy bootmanager widzi,ze chce przez UEFI wejsc w instalacje windowsa, ale podczas samej instalacji mam ten sam błąd: tablica partycji GPT.

 

Cóz zatem mogę uczynić?


(Chamlet) #2

Nie instalowałbym systemu na greenie chyba, ze chcesz aby Ci mulił się system.


(Fantomas1 20) #3

Niestety dysk, który teraz posiadam już ma jakies błedy, więc jestem zmuszony.


(mktos) #4

Użyj programu Rufus do stworzenia pendrive w systemie GPT dla komputerów EFI z obrazem ISO systemu. Bez wymuszenia pendrive w trybie GPT UEFI w paru komputerach też nie chciało uruchomić Windows w trybie UEFI, a bez tego nie zainstaluje się na dysku GPT.


(Fantomas1 20) #5

Masz rację. Rufus twierdzi natomiast,że "Podczas używania  Systemu typu UEFI, tylko  bootowalne obrazy ISO EFI są wspierane. Proszę wybrać bootowalny obraz ISO EFI lub ustawić system docelowy na BIOS". A tego zrobić nie moge, bo to jest system partycji MBR.