Instalacja Windows 7 na dysku 3 TB - nie widzi plików Efi

Witam wszystkich.

Kupiłem sobie dysk od kumpla WD 3 TB z serii green. I pomyślałem, że zainstaluje tam system windows 7 x64, którego używam od lat na starym dysku 1 TB (Samsunga). Problem oczywiście tkwi w tym, że ma on partycję GPT a nie MBR, a nie chce MBR, bo nie będę widział więcej przestrzeni niż 2 TB. 

Należy zatem, za pewne, zainstalować Windowsa 7 z poziomu UEFI (moja płyta główna to MSI 970A-G46). Problem jednak mój polega na tym, że boot manager nie widzi niestety tego, że mam płytę instalacyjną windowsa z plikami Efi, a są tam takie. Widzi normalny napęd, ale już bez funkcji UEFI.

Wszystko jest podłączone za pomocą kabli SATA, włączony AHCI mode. Nie mam opcji boot protection w biosie. Co mogę robić źle?

 

Dzięki z góry za odpowiedzi i porady.

 

Edit: zrobiłem sobie bootowalnego pendrive’a z tą instalacją, wtedy bootmanager widzi,ze chce przez UEFI wejsc w instalacje windowsa, ale podczas samej instalacji mam ten sam błąd: tablica partycji GPT.

 

Cóz zatem mogę uczynić?

Nie instalowałbym systemu na greenie chyba, ze chcesz aby Ci mulił się system.

Niestety dysk, który teraz posiadam już ma jakies błedy, więc jestem zmuszony.

Użyj programu Rufus do stworzenia pendrive w systemie GPT dla komputerów EFI z obrazem ISO systemu. Bez wymuszenia pendrive w trybie GPT UEFI w paru komputerach też nie chciało uruchomić Windows w trybie UEFI, a bez tego nie zainstaluje się na dysku GPT.

Masz rację. Rufus twierdzi natomiast,że “Podczas używania  Systemu typu UEFI, tylko  bootowalne obrazy ISO EFI są wspierane. Proszę wybrać bootowalny obraz ISO EFI lub ustawić system docelowy na BIOS”. A tego zrobić nie moge, bo to jest system partycji MBR.