Instalacja Windows 7 na netbook'u Acer Aspire E 11 z Linsusem

Kupiłem mojej mamie netbook’a, nie doczytałem jednak, że jest zainstalowany na nim Linplus Lite bez interfejsu graficznego, tzn. po uruchomieniu mam wyłącznie linię komend. Chcę zainstalować na tym urządzeniu Windowsa 7, ustawiłem botowanie w biosie na pendrive, jednak nic się nie zmieniło - nadal włącza się jedynie to dziadostwo. Chciałem wejść do Acer Recovery, jednak mimo tego, że klikam Alt + F10 nic się nie dzieje. Po kliknięciu F12 w wyborze botowania mam jedynie HDD mimo podłączonego pendrive (raczej działa, bo sygnalzuje to dioda na nim). Jak sobie poradzić z tym para-systemem tak żeby bez problemów zainstalować 7-kę? 

Ale po  co, skoro tam nic nie  ma?

 

Sformatuj  dysk, system plików NTFS i dopiero próbuj instalować Windowsa.

Jak sformatować dysk z poziomu tej konsoli? Nigdy nie miałem styczności z żadną odmianą Linuxa

Cześć,

 

Nie sformatujesz dysku systemowego z poziomu działającego systemu, niezależnie czy jest to Linuks czy Windows.

Partycje możesz usunąć np. z pomocą programu Gparted, który “wrzucasz” na pendrive: http://forum.dobreprogramy.pl/gparted-na-pendrive-t443195/

Prawdopodobnie musisz wyłączyć w biosie SecureBoot oraz przestawić UEFI na Legacy(lub CSM). Wtedy w bootmenu będzie Pen.

Zrobiłem tak jak radził S3BA_ no i teraz jest widziane USB, ale po wybraniu dysku mam tylko czarne tlo i migający “_”, dzieje się tak zarówno przy próbie odpalenia Windowsa jak i GParted. Jakieś pomysły?

Spróbuj zrobić nowego pena z 7 za pomocą programu Rufus.

Okej, zrobiłem pena z 7-ką za pomocą tego programu - poszło. Nawet sformatowalem dysk za pomocą Gparted wcześniej. Szkoda tylko, że kilka kroków dalej jest kolejna przeszkoda - nie mogę zainstalować Windowsa, gdyż wyrzuca mi komunikat: “Nie można zainstalować systemu Windows na tym dysku. Wybrany dysk ma styl partycji GPT”. Z tego co wyczytałem powinienem zmienić styl partycji z poziomu Gparted na MBR, ale jak chcę tego dokonać to w Gparted nie ma nawet takiej opcji, jest około 8 opcji do wyboru, m.in. msdos, gpt itd., ale mbr nie ma. Drugim rozwiązaniem miało być zmienienie Legacy na UEFI (tak jak było na początku), jednak po takiej zmianie nie odpala mi z pendrive, a jak wcisnę F12 to nie mam go do wyboru, tak jak wcześniej. Ma ktoś jakiś pomysł jak rozwiązać moje zmagania? W ogóle co to za poroniony pomysł ze strony Acera, żeby dołączać takie coś, przecież 3/4 użytkowników jak zobaczy czarny ekran i białe komendy to odda sprzęt jak najprędzej do serwisu.

Cześć,

 

Wystartuj laptopa z pendrive z systemem Windows 7, jak już uruchomi się instalator wciśnij klawisz Shift + F10 i wpisz po kolei:

Dziękuję, idzie dalej :slight_smile: !