Instalacja windows 7 na SSD

Witam,

szykuje się do instalacji windows 7 na dysku SSD Crucial M4 CT128M4SSD2.

Mam w związku z tym kilka pytań:

1. Jak sprawdzić wersję firmware dysku?

2. Czy firmware dysku zaaktualizować przed instalajcą windows czy mogę po.

3. Jeśli przed to jest jakiś poradnik jak to zrobić, ja nie mogę znależć.

4. Dysk podpinam pod Sata III. Czy muszę dodatkowo ustawiać coś w biosie

przed rozpoczęciem windowsa?

5. może jest jakiś dobry poradnik ja zainstalować windows na dysku ssd?

Płyta głowna to Płyta główna MSI Z77A-G45

Tutaj również mam pytanie o bios, czy go aktualizować i czy przed czy już po instalacji windows?

barteex , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie,używając przycisku image.php?album_id=20&image_id=4038

Podpinasz SSD pod SATA III, ustawiasz go jako główny dysk w BIOS, jeżeli masz dysk talerzowy to wyłączasz dla niego bootowanie, reszta leci jak na normalnym dysku, najnowszy firmware dla M4 to 000f, każdy program typu SIW, AIDA pokaże Ci jaki masz obecnie firmware, możesz zrobić upgrade na zainstalowanym systemie, teoretycznie nic nie powinno się wydarzyć, jednak zalecam backup ważnych danych przed operacją (robiłem ją da M4 już trzykrotnie) nigdy nie miałem problemu :slight_smile:

  1. Najprościej sprawdzić nalepkę na dysku - jest tam pozycja Firmware Rev: XXXX. Jeżeli posiadasz wersję 000F to nie musisz robić upgratu.

  2. Jeżeli będziesz musiał zrobić upgrate to możesz zrobić go spod innego systemu lub już po instalacji. Instrukcję jak to zrobić masz tutaj.

  3. https://www.youtube.com/watch?v=7aPfW-kk8_I.

  4. Tak - dysk podpinasz pod SATA III (może być oczywiście SATA II). Ustaw w BIOSie tryb AHCI dla urządzeń SATA.

  5. Wrzucasz płytkę z Windowsem, czekasz 15 min i masz system :wink: Poradnik SSD - jak usprawnić i przyspieszyć pracę dysku SSD.

BIOS płyty głównej możesz i przed, i po instalacji Windowsa zrobić.

semtex, misza_88 - dzięki za proste i czytelne rady. Wszystko wydaje się jasne.

Dodane 12.09.2012 (Śr) 0:57

Wszystko się udało i win 7 jest już na dysku ssd.

Firmware zostało zaaktualizowane do 000f.

Mam jeszcze pytanie o drugi dysk 500gb. Jak go przygotować do pracy tzn sformatować i podzielić na partycję?

W menadżeże urządzeń dysk widać a system już go nie pokazuje.