Instalacja Windows 7 na UEFI, niemożliwa?


(Owczarekniemiecki5) #1

Witam! Na laptopie mam wgrany Windows 8.1, chciałabym obok niego postawić Windows 7, niestety nie udaje mi się to. Mam kilka obrazów Win 7, jednak żadnego nie da się zbootować programem Rufus (którego zawsze używam i Linuxy normalnie się na nim bootowały), mam wybrany “Schemat partycjonowania MBR dla komputerów z BIOS lub UEFI” (gdyż nie mogę ustawić partycjonowania MBR lub GPT dla UEFI, bo wyskakuje błąd, ze nie jest to bootowalny obraz ISO EFI, choć plik ISO posiada folder “EFI”) i gdy mam wybrany ten pierwszy schemat partycjonowania to nie da się zmienić systemu plików na FAT32, bo wyskakuje, że nie może zostać użyty z tym typem ISO.Co oznacza, że bootowałam go z systemem plików NTFS, niestety jako UEFI w ogóle się nie bootował system (a jak podmieniłam folder EFI na ten z innego ISO systemu to zbootowało się, ale wystąpił błąd, ze jakiegoś pliku brakuje).Jako “nie UEFI” bootuje się, ale nie da się zainstalować systemu, bo pisze, że nie może zostać zainstalowany na dysku z GPT.

Ktoś może coś pomóc? Bo od rana się z tym męczę i to nic nie daje.


(thommy181) #2

Generalnie jak twierdzą twórcy Windowsa Win7 w wersji x64 powinien się dać bootować i instalować w UEFI. Bywa z tym jednak bardzo różnie. Osobiście jestem zdania, że da się zainstalować na UEFI, ale zależne jest to od wersji instalatora. Weź jakiś czysty instalator win 7 i wbuduj do niego zestawy łatek (dobreprogramy pisały o zbiorczym obrazie łatek dla WIN7). Instalator łatwo przebudujesz programem NTLite lub WinToolkit. Czy próbowałeś podjąć instalację z płytki zamiast z PenDrive ?


(Owczarekniemiecki5) #3

Co da wbudowanie w niego łatek? Nie mam CD-ROMU w laptopie, na którym chcę zainstalować win 7.


(thommy181) #4

System będzie uaktualniony być może wtedy da się zainstalować na UEFI. Tak jak pisałem wcześniej różnie z tym bywa. Nie potrzebujesz cdromu, możesz użyć obrazu iso, który następnie zmodyfikujesz.