Instalacja windows 7 - nie znaleziono sterownikow,stary BIOS

Witam

Mam dość archaiczny komputer. Grzebałem w nim coś (windows xp) i nie chce sie załadować. stwierdzilem ze zainstaluje windows 7, skoro i tak musialbym pewnie reinstalowac system.

Przy instalacji windows 7 wyskakuje blad : Nie znaleziono żadnych sterowników urządzeń. Upewnij się, że nośnik instalacyjny zawiera odpowiednie sterowniki a następnie kliknij przycisk O

Czytalem w internecie ze calkiem mozliwe ze to wina starego BIOSu . jest to calkiem mozliwe, bo mam stary komputer, plyta glowna to gigabyte 945gm s2 . Takze sciagnalem bios ze strony producenta. Zrobilem bootowalnego pendriva, wczesniej sformatowanego na FAT32 i wyskakuje przy Q Flashu w biosie cos w stylu “Cannot access to floppy disk” mimo ze to USB a nie floppy disk.

Takze stwierdzilem ze sprobuje wrzucic update BIOSu na plyte. jednak nie wiem jak zrobic zeby byla bootowalna. W necie pisze ze sie wrzuca jakis plik bootowalny za pomoc POWER ISO albo czegos. ale zwykle te pliki tycza sie windowsowego bootowania…

Pozdrawiam

Dzieki za pomoc

To nie stary BIOS jest winien niepowodzenia w instalowaniu Windows’a 7 na Twojej płycie głównej. Na niej można bez aktualizowania BIOSu instalować nawet Windows’a 8! Zastanów się nad nośnikiem z instalatorem systemu (prawidłowością wykonania) i samą procedurą instalacji. Dobrze byłoby zatrzymać start na BIOSie (klawisz Delete), wybrać pozycję “Load Optymized Defaults” > Enter > potwierdzić zmiany i restart. Dopiero po tym przystąpić do instalacji nowego systemu.

Jak już chcesz koniecznie zaktualizować BIOS, to z pendrajwa ani z płyty CD nie da rady! W tamtych latach ( płyta główna jest z 2006 roku ) dla tej płyty aktualizację BIOSu spod bootowania, czyli Q-Flash, przewidziano tylko z dyskietki. Tak wynika z instrukcji płyty. Rozpakowuje się pobrane archiwum z BIOSem wprost na dyskietkę. Znajdą się na niej chyba trzy, czy cztery pliki. Dalsza procedura opisana jest w instrukcji. Owszem, po uprzednim zainstalowaniu systemu można BIOS spokojnie zaktualizować, ale już spod Windows’a.

wielkie dzięki za pomoc. Sporo się dowiedziałem. Mam jednak jeszcze ostatnia wątpliwość. Napisałeś że aktualizacja BIOSu z pendriva nie da rady, ponieważ on chce aktualizować z floppy disk. A co np. z instalacją windowsa 7 z pendriva?

zmiana ustawien biosu nie pomogla. zmienialem tez tryb emulacji IDE przez SATA ale też nic.

Swoją drogą, jeśli dobrze kojarze to z tej samej płyty instalowałem windowsa 7 na moim laptopie, który działa … No ale sprobuje jeszcze cos pozmieniac.

Dodane 22.09.2013 (N) 15:14

dokładny komunikat jaki wysakuje :

Nie znaleziono żadnych sterowników urządzeń. Upewnij się, że nośnik instalacyjny zawiera odpowiednie sterowniki a następnie kliknij przycisk OK

Instalacja systemu z pendrajwa jest jak najbardziej możliwa na Twojej płycie głównej! Podczas bootowania z klawisza F12 (Boot Menu) wybierasz wtedy pozycję USB-HDD.

Jeśli z Boot Menu (F12) wybierasz CDROM i system nie chce się instalować z płyty CD, to nie wiem czemu ten komunikat. Wszystko zależy już tylko od nośnika i prawidłowego sporządzenia na nim instalatora.

oczywiscie ze mi wygodniej z pendriva, nie musze ciagle wypalac nowych plytek.

wrzucilem tego windowsa na pendriva za pomoc programu RMprepUSB i instrukcji w necie, niestety nie bootuje sie. Daje w F12 kazda opcje z USB (hdd,fpp,cd …) i niestety nic.

chyba moja plyta glowna nie lubi pendrivów.

Dodane 22.09.2013 (N) 16:19

PS. sprawdzilem tego pendriva na moim laptopie i bez problemu z niego bootuje… moze faktycznie ten BIOS?..

Nie tyle BIOS, co raczej sama płyta główna i jej chipset. Wiesz, w roku 2006 to nawet nie pamiętam, czy już pendrajwy istniały!? :slight_smile:

W każdym razie, nawet jeśli by teraz chcieć zaktualizować BIOS, to bez napędu dyskietek, przynajmniej ja nie mam pojęcia jak to zrobić w Twoim przypadku.

Co ciekawe, instalacja jakoś ruszyła. Jednak jak to jest z tymi komputerami 1 krok do przodu = 1 krok do tyłu.

Podczas instalacji przy wybieraniu partycji wyskakuje błąd:

Setup was unable to create a new system partition or locate an existing system partition.

W necie pisze zeby odlaczyc wszystkie pozostale dyski. Odlaczylem drugi dysk i pendrive. Nic to nie dalo… Kurde. slabo. Najlepiej byloby go sformatować, ale bardzo nie chce.

Dodane 22.09.2013 (N) 21:40

korzystalem jeszcze z tej instrukcji :

jednak wyskakuje blad przy wyborze partycji :

The specified partition type is not valid for this operation

Dobrze zrobiłeś, że odłączyłeś inne dyski podczas instalacji systemu! Tak się powinno robić.

Pozostały drugi dysk podłączysz po zainstalowaniu systemu i będzie OK.

ale przecież napisałem , że odłaczyłem pozostałe dyski i nic to kompletnie nie dało :slight_smile:

błąd dalej wyskauje.

jak coś :

Disc Type : Logical

============================================

[solution]

Ściągnałem Knoppixa, żeby ogarnąć wszystko pod linuxem. Przerzuciłem część rzeczy z tej partycji na inna . Nastepnie sformatowalem partycje podczas instalacji windows7. Niestety powyższy błąd dalej wyskakiwał więc odpiąłęm pozostały dysk i zadziałało. Czemu przedtem nie działało? Pewnie dlatego że nie chciał instalować na dysku logicznym. A teraz po sformatowaniu i utworzeniu partycji na nowo otrzymałem partycję primary.

Wielkie dzięki Poraj , naprowadziłeś mnie że jednak mogę mieć win7 na archaicznym kompie. Szkoda tylko ze mi płyta główna nie obsługuje bootowalnych pendrivów ale nie mozna miec wszystkiego :slight_smile:

hipodrom , na forum używamy polskich znaków diakrytycznych (ą, ć, ę, ń i tak dalej). Proszę - korzystając z przycisku zmien.gif

Pozdrawiam,

Dimatheus