Instalacja windows 7 - nie znaleziono sterownikow,stary BIOS


(Hipodrom) #1

Witam

Mam dość archaiczny komputer. Grzebałem w nim coś (windows xp) i nie chce sie załadować. stwierdzilem ze zainstaluje windows 7, skoro i tak musialbym pewnie reinstalowac system.

Przy instalacji windows 7 wyskakuje blad : Nie znaleziono żadnych sterowników urządzeń. Upewnij się, że nośnik instalacyjny zawiera odpowiednie sterowniki a następnie kliknij przycisk O

Czytalem w internecie ze calkiem mozliwe ze to wina starego BIOSu . jest to calkiem mozliwe, bo mam stary komputer, plyta glowna to gigabyte 945gm s2 . Takze sciagnalem bios ze strony producenta. Zrobilem bootowalnego pendriva, wczesniej sformatowanego na FAT32 i wyskakuje przy Q Flashu w biosie cos w stylu "Cannot access to floppy disk" mimo ze to USB a nie floppy disk.

Takze stwierdzilem ze sprobuje wrzucic update BIOSu na plyte. jednak nie wiem jak zrobic zeby byla bootowalna. W necie pisze ze sie wrzuca jakis plik bootowalny za pomoc POWER ISO albo czegos. ale zwykle te pliki tycza sie windowsowego bootowania....

Pozdrawiam

Dzieki za pomoc


(system) #2

To nie stary BIOS jest winien niepowodzenia w instalowaniu Windows’a 7 na Twojej płycie głównej. Na niej można bez aktualizowania BIOSu instalować nawet Windows’a 8! Zastanów się nad nośnikiem z instalatorem systemu (prawidłowością wykonania) i samą procedurą instalacji. Dobrze byłoby zatrzymać start na BIOSie (klawisz Delete), wybrać pozycję “Load Optymized Defaults” > Enter > potwierdzić zmiany i restart. Dopiero po tym przystąpić do instalacji nowego systemu.

Jak już chcesz koniecznie zaktualizować BIOS, to z pendrajwa ani z płyty CD nie da rady! W tamtych latach ( płyta główna jest z 2006 roku ) dla tej płyty aktualizację BIOSu spod bootowania, czyli Q-Flash, przewidziano tylko z dyskietki. Tak wynika z instrukcji płyty. Rozpakowuje się pobrane archiwum z BIOSem wprost na dyskietkę. Znajdą się na niej chyba trzy, czy cztery pliki. Dalsza procedura opisana jest w instrukcji. Owszem, po uprzednim zainstalowaniu systemu można BIOS spokojnie zaktualizować, ale już spod Windows’a.


(Hipodrom) #3

wielkie dzięki za pomoc. Sporo się dowiedziałem. Mam jednak jeszcze ostatnia wątpliwość. Napisałeś że aktualizacja BIOSu z pendriva nie da rady, ponieważ on chce aktualizować z floppy disk. A co np. z instalacją windowsa 7 z pendriva?

zmiana ustawien biosu nie pomogla. zmienialem tez tryb emulacji IDE przez SATA ale też nic.

Swoją drogą, jeśli dobrze kojarze to z tej samej płyty instalowałem windowsa 7 na moim laptopie, który działa … No ale sprobuje jeszcze cos pozmieniac.

Dodane 22.09.2013 (N) 15:14

dokładny komunikat jaki wysakuje :

Nie znaleziono żadnych sterowników urządzeń. Upewnij się, że nośnik instalacyjny zawiera odpowiednie sterowniki a następnie kliknij przycisk OK

(system) #4

Instalacja systemu z pendrajwa jest jak najbardziej możliwa na Twojej płycie głównej! Podczas bootowania z klawisza F12 (Boot Menu) wybierasz wtedy pozycję USB-HDD.

Jeśli z Boot Menu (F12) wybierasz CDROM i system nie chce się instalować z płyty CD, to nie wiem czemu ten komunikat. Wszystko zależy już tylko od nośnika i prawidłowego sporządzenia na nim instalatora.


(Hipodrom) #5

oczywiscie ze mi wygodniej z pendriva, nie musze ciagle wypalac nowych plytek.

wrzucilem tego windowsa na pendriva za pomoc programu RMprepUSB i instrukcji w necie, niestety nie bootuje sie. Daje w F12 kazda opcje z USB (hdd,fpp,cd …) i niestety nic.

chyba moja plyta glowna nie lubi pendrivów.

Dodane 22.09.2013 (N) 16:19

PS. sprawdzilem tego pendriva na moim laptopie i bez problemu z niego bootuje… moze faktycznie ten BIOS?..


(system) #6

Nie tyle BIOS, co raczej sama płyta główna i jej chipset. Wiesz, w roku 2006 to nawet nie pamiętam, czy już pendrajwy istniały!? :slight_smile:

W każdym razie, nawet jeśli by teraz chcieć zaktualizować BIOS, to bez napędu dyskietek, przynajmniej ja nie mam pojęcia jak to zrobić w Twoim przypadku.


(Hipodrom) #7

Co ciekawe, instalacja jakoś ruszyła. Jednak jak to jest z tymi komputerami 1 krok do przodu = 1 krok do tyłu.

Podczas instalacji przy wybieraniu partycji wyskakuje błąd:

Setup was unable to create a new system partition or locate an existing system partition.

W necie pisze zeby odlaczyc wszystkie pozostale dyski. Odlaczylem drugi dysk i pendrive. Nic to nie dalo… Kurde. slabo. Najlepiej byloby go sformatować, ale bardzo nie chce.

Dodane 22.09.2013 (N) 21:40

korzystalem jeszcze z tej instrukcji :

jednak wyskakuje blad przy wyborze partycji :

The specified partition type is not valid for this operation


(system) #8

Dobrze zrobiłeś, że odłączyłeś inne dyski podczas instalacji systemu! Tak się powinno robić.

Pozostały drugi dysk podłączysz po zainstalowaniu systemu i będzie OK.


(Hipodrom) #9

ale przecież napisałem , że odłaczyłem pozostałe dyski i nic to kompletnie nie dało :slight_smile:

błąd dalej wyskauje.

jak coś :

Disc Type : Logical

============================================

[solution]

Ściągnałem Knoppixa, żeby ogarnąć wszystko pod linuxem. Przerzuciłem część rzeczy z tej partycji na inna . Nastepnie sformatowalem partycje podczas instalacji windows7. Niestety powyższy błąd dalej wyskakiwał więc odpiąłęm pozostały dysk i zadziałało. Czemu przedtem nie działało? Pewnie dlatego że nie chciał instalować na dysku logicznym. A teraz po sformatowaniu i utworzeniu partycji na nowo otrzymałem partycję primary.

Wielkie dzięki Poraj , naprowadziłeś mnie że jednak mogę mieć win7 na archaicznym kompie. Szkoda tylko ze mi płyta główna nie obsługuje bootowalnych pendrivów ale nie mozna miec wszystkiego :slight_smile:


(Dimatheus) #10

hipodrom , na forum używamy polskich znaków diakrytycznych (ą, ć, ę, ń i tak dalej). Proszę - korzystając z przycisku zmien.gif

Pozdrawiam,

Dimatheus