Instalacja Windows 7 obok XP na drugim dysku


(Maciejtrzaskowski) #1

Witam, mam następujący problem. Otóż chcę zainstalować Windowsa 7 na drugim dysku, oba są dyskami NTFS, na C jest zainstalowany XP a D jest bez żadnego systemu i tam właśnie wydzieliłem wolne miejsce. Nie mogę utworzyć oddzielnej partycji na D (nie wiem, może dlatego, że jest to dysk logiczny?), na której zainstalowałbym win7. Więc: Czy ktoś może mi pomóc i opisać krok po kroku co mam zrobić i czy da się to tak zainstalować, by oba windowsy korzystały z tych samych plików (czy 7 będzie korzystać tylko z D a xp z C?) i będzie menu wyboru systemu przy uruchamianiu komputera. Zależy mi na tym by nie utracić żadnych danych. Z niecierpliwością czekam na odpowiedź. Zamieszczam jeszcze linka do "zarządzania dyskami" : http://imageshack.us/f/84/dyskio.jpg/


(DarkPeter) #2

http://www.centrumxp.pl/Windows7/1960,1 ... ws_XP.aspx


(Maciejtrzaskowski) #3

To już znalazłem, jest to przypadek z jednym dyskiem, a ja potrzebuję wydzielenia partycji z drugiego


(GioWDS) #4

Wiesz co nie za bardzo rozumiem czy widzisz różnicę między dyskiem, a partycją...


(Maciejtrzaskowski) #5

Widać, nie widzę. Mam dwa dyski jako oddzielne całkiem urządzenia hardware, każdy jest jedną partycją. Czy jak wydzielę partycję pod system na drugim dysku (tak by nie utracić pozostałych danych bo chyba podczas instalacji windows formatuje partycje na której jest instalowany)to będę mógł wybierać windowsa podczas startu komputera i pracować obydwoma systemami na tych samych plikach?

znalazłem: W systemach z rodziny Windows partycje rozszerzone są znane bardziej jako dyski logiczne. Dysk logiczny można formatować i można mu przypisać literę dysku. Pierwszą literą dla dysków twardych jest litera C. Najczęściej na dysku C umieszczony jest system operacyjny Windows - jest to dysk (partycja) podstawowy. System Windows może także być zainstalowany na partycji rozszerzonej, jednak niezbędne jest, aby pliki boot loadera były umieszczone na którejś z partycji podstawowych.

O co chodzi z plikami boot loadera?


(GioWDS) #6

Jeśli masz już zainstalowany system XP to przy instalacji 7 nadpisze Ci MBR na swój loader, a póżniej dopisze do niego xpeka. Chociaż osobiście polecałbym Ci odłączenie dysku z XP, instalacje 7 na drugim dysku, podłączenie dysku z xpekiem - plus jest taki, że bootloader sevena będzie na innym fizycznym dysku i odpinajac dysk przy instalacji xp nie stracisz bcd.


(DarkPeter) #7

Tym sobie zrobisz dodatkową partycję na dysku D --> http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Part ... 12861.html


(floyd) #8

Jak na razie wszystko masz idealnie przygotowane do instalacji Windows 7.

Najogólniej rzecz biorąc pliki bootloadera to pliki ładowania systemu operacyjnego w tym wybór systemów gdy jest ich więcej.

Nie trzeba o nie się martwić bo podczas instalacji zostaną utworzone bez naszej ingerencji czyli automatycznie.

Jeżeli zainstalujesz Windows 7 przy istniejącym Windows XP, to automatycznie zostanie utworzony wybór systemów.

Jeżeli na dysku D: jest tylko jedna partycja to w celu utworzenia nowej partycji musisz zmniejszyć istniejącą partycję i w uwolnionym miejscu utworzyć nową partycję na której możesz instalować system.

Do operacji na partycjach bardzo wygodny jest program:


(Maciejtrzaskowski) #9

Dzięki wielkie :slight_smile:


(floyd) #10

Tylko, że po odłączeniu dysku z XP i instalacji windows7 nie będzie wyboru systemów, czyli będzie nowy problem jak zrobić wybór systemów. Oczywiście jest to też do zrobienia, ale jak nie ma się w tym wprawy, to dalsze pytania murowane. :slight_smile:


(pawcio1212) #11

już prędzej instalacji xp koło 7 a nie tak jak teraz

lepiej niech system to zrobi niż później się męczyć żeby było wybieranie systemu