Instalacja Windows 7 zamiast fabrycznego windows 8

Witam, posiadam laptopa Acer E1-571 z fabrycznie zainstalowanym windowsem 8, którego zaktualizowałem już jakiś czas temu do 8.1. Działa to wszystko gorzej niż źle i jestem strasznie z tego nie zadowolony. System strasznie długo się uruchamia i w ogóle wszystko strasznie zamula że aż coś człowieka trafia. Postanowiłem więc zmienić system na windows 7 x64 home premium (posiadam oryginał z kluczem) i tu kilka pytań. 

 

  • Czy na tym systemie laptop będzie działał nieco sprawniej, lepiej i szybciej?

  • Nie posiadam klucza do sytemu obecnie zainstalowanego (win 8.1) który jest oryginalny więc jak będę mógł go zainstalować w przyszłości ponownie?

  • W zarządzaniu dyskami mam partycję odzyskiwania 15 GB która jest pusta, w jaki sposób utworzyć tam kopie systemu którą będę mógł później przywrócić?

  • Obecnie posiadam 4 gb ram, czy jeśli dokupię dodatkowe 4 gb to będzie znaczna różnica?

post-232091-0-03193500-1426192557_thumb.

Czy to wersja OEM, która była już kiedyś instalowana i aktywowana?

 

Posiadasz, jest on zapisany już w fabryce w pamięci laptopa.

 

Ona nie jest pusta, ma na taką wyglądać aby niedoświadczone osoby jej nie uszkodziły.

To nie w niej robisz kopię obecnego systemu na niej już jest zapisana wersja instalacyjna systemu takiego jak  przy zakupie laptopa.

Do sporządzania jej kopii masz na pewno odpowiedni program producenta laptopa zainstalowany w systemie

 

Do zrobienia kopii obecnie używanego systemu służą zewnętrzne programy do backupu/klonowania dysków.

No wiem własnie że ten klucz jest gdzieś zapisany ale jak później mając zainstalowanego windoswa 7 mam zainstalować windowsa 8 z tym kluczem? 

 

Odnośnie kopii systemu to wywaliłem cały ten syf który był zainstalowany od acera.

Niczym się nie przejmujesz.

Instalujesz Win 7 na kluczu od Win 7 a jak będziesz chciał ponownie zainstalować Win 8, to instalator sam sobie go odczyta, nie musisz go znać.

Pytałem wcześniej o wersję Windows 7

 

 

Musisz więc użyć któregoś z programów do backupu lub pobrać czystą instalkę Windows 8/8,1 ze strony Microsoftu

 

http://www.dobreprogramy.pl/Archiwizacja-danych,Programy,Windows,223.html

Możesz podać jakiś przykładowy program. Czyli jak np zrobię kopie systemu Windows 8.1 i zainstaluje Windows 7 i nadal będę nie zadowolony i będę chciał przywrócić ósemke to tym programem przywróce ja ze wszystkimi danymi?

Możesz zrobić obraz systemu za pomocą narzędzia systemowego, możesz za pomocą Acronis True Image, lub http://www.dobreprogramy.pl/AOMEI-Backuper,Program,Windows,39078.html

Dalej nie padła odpowiedź na pytanie : “- Czy na tym systemie laptop będzie działał nieco sprawniej, lepiej i szybciej?”. Również jestem niezadowolonym użytkownikiem 8 i zastanawiam się nad podobnym działaniem. Czy to coś pomoże względem sprawności? Również chodzi mi o poprawę wydajności w grach(8 zużywa więcej zasobów?).

 

Patrzę na specyfikację tego komputera i jeśli to i5 + 4GB pamięci, Windows 8 powinien chodzić jak burza. Więc jeśli tak nie jest, to albo masz jakieś oprogramowanie, które go zwalnia, albo coś w stylu wirusa. Nie wierzę, że fabryczny laptop sprzedawany z taką specyfikacją i z takim systemem chodzi wolno - jeśli jednak tak się dzieje, może problem tkwi w sprzęcie. Windows 8 jest dużo szybszy i to nie jest tylko moje subiektywne odczucie. Ja bym zaczął od zresetowania BIOSu do ustawień fabrycznych + instalacji systemu od nowa. To nie Vista, która była sprzedawana z budżetowym sprzętem i mogła mieć czkawkę.

Zrób czystą instalację 8.1

Sam o tym pisałem wpis na bloga, bo sam zmieniałem 8.1 na 7. W moim przypadku 7 chodzi zauważalnie lepiej od 8.1, na którym mimo wszystko wyczuwałem lekkie zmulenie komputera, mimo, że nie był niczym zaśmiecony, najwidoczniej 8.1 nie polubił mojego laptopa, bo 8 chodził normalnie. A sprzęt przecież spokojnie spełnia wymagania 8.1. Co jest najciekawsze, 7 pochłania mi o około 0,5GB RAMu mniej niż 8.1, a programy mam te same poinstalowane. Prawdopodobnie będziesz musiał włączyć tryb kompatybilności w UEFI i wyczyścic cały dysk z partycji GPT i stworzyć partycje MBR, bo u mnie Win7 nie chciał wystartować w trybie UEFI, mimo wyłączonego Secure Boot.