Instalacja Windows 95

(samonek4) #1

Witam,

Mam już doświadczenie z instalowaniem Linuxa i Windowsa na jednym kompie ale chciałbym was zapytać jak zainstalować Windows 98 albo Windows 95 na komputerze z systemem Windows XP Professional SP3?

Mam na komputerze Windows XP i chciałbym zainstalować Windows 95 - jak najprościej się do tego zabrać? W Linuxie jest grub i tam jest to proste ale jak w Windows 95 i XP - czy się nie pogryzą podczas instalacji?

Potrzebuję Windows 95 do uruchomienia programu SoftIce.

PS.

Instalacja Windows 9x na VirtualBox odpada bo SoftIce nie lubi VirtualBoxa....

(Kunsztro) #2

Kup sobie dysk 10 GB za 5 zł zainstaluj win 98 bez twojego dysku, podłącz twój dysk i zmodyfikuj boot.ini. :slight_smile:

(mktos) #3

Pogryzą się - Windows 95 nadpisze bootloader Windows XP, będziesz musiał przywrócić bootloader XP po zainstalowaniu 95 (startujesz z płyty, konsola awaryjna, komendy fixboot i fixmbr). Zobacz w ogóle, czy Windows 95 uruchomi się na twoim komputerze, nie lubi nowych komputerów. Dodatkowo wymaga też partycji FAT32.

(Johny) #4

Pozostaje postawienie maszyny wirtualnej,zaemulujesz sobie Pentium 100 z 16 MB ram i dyskiem 3GB i na tym zainstalujesz Win95,Win 95 nie obsługuje tak dużej ilości pamięci jakie są obecnie i wymaga systemu plików FAT32.

(bartek_m0) #5

Istnieje też możliwość, że po prostu na tym komputerze to nie ruszy. Na przykład na moim starym kompie z 2003 roku już Windows 98 zainstalować się po prostu nie da z powodu zbyt nowych podzespołów.

Jeżeli miałbym coś doradzić, to na początku spróbuj zainstalować go przy 512 MB RAM. Przy większej ilości Windows 98 na wstępie odmawia współpracy.

(Grzesszafran) #6

No i też dysków SATA nie ogarnia.

Dlatego najlepiej kup sobie jakiś stary dysk, i wyjmij ramy żebyś miał ich jak najmniej :slight_smile:

(samonek4) #7

No udało mi się jakoś zainstalować Win98 - były problemy z uruchomieniem bo mój komputer ma za dużo pamięci ram ale dało się to obejść poprzez odpowiedni wpis w pliku system.ini.

Jest tylko teraz mały problem - bo windows 98 instalowałem przy odłączonym dysku Windows XP. Przy odłączonym dysku XP windows 98 się uruchamia ale jeśli podłącze oba dyski to uruchamia się tylko Windows XP.

Wygląda to tak:

http://www.voila.pl/231/qv63x/index.php?get=1&f=1

Na "D:" jest Win98 na "C:" jest Windows XP. Oczywiście po uruchomieniu Win98 widzi tylko dysk "C:" który w Windowsie XP ma przypisaną literę D:....

Co mam zrobić żebym mógł wybrać który system się ma uruchomić przy podłączonych obu dyskach?

(Johny) #8

Trzeba boot manager zainstalować,albo wyedytować boot.ini tworząc menu wyboru systemu,to wymaga już znajomości DOSa,bo trzeba dwie sekcje zrobić z wpisami Win98 i oddzielnie XP

(pawcio1212) #9
multi(0)disk(1)rdisk(0)partition(0)\WINDOWS="Microsoft Windows 98" /fastdetect

nie wiem jak wpisać za bardzo numer partycji i dysku ale na pewno ktoś ci pomoze