Instalacja Windows 95

Witam,

Mam już doświadczenie z instalowaniem Linuxa i Windowsa na jednym kompie ale chciałbym was zapytać jak zainstalować Windows 98 albo Windows 95 na komputerze z systemem Windows XP Professional SP3?

Mam na komputerze Windows XP i chciałbym zainstalować Windows 95 - jak najprościej się do tego zabrać? W Linuxie jest grub i tam jest to proste ale jak w Windows 95 i XP - czy się nie pogryzą podczas instalacji?

Potrzebuję Windows 95 do uruchomienia programu SoftIce.

PS.

Instalacja Windows 9x na VirtualBox odpada bo SoftIce nie lubi VirtualBoxa…

Kup sobie dysk 10 GB za 5 zł zainstaluj win 98 bez twojego dysku, podłącz twój dysk i zmodyfikuj boot.ini. :slight_smile:

Pogryzą się - Windows 95 nadpisze bootloader Windows XP, będziesz musiał przywrócić bootloader XP po zainstalowaniu 95 (startujesz z płyty, konsola awaryjna, komendy fixboot i fixmbr). Zobacz w ogóle, czy Windows 95 uruchomi się na twoim komputerze, nie lubi nowych komputerów. Dodatkowo wymaga też partycji FAT32.

Pozostaje postawienie maszyny wirtualnej,zaemulujesz sobie Pentium 100 z 16 MB ram i dyskiem 3GB i na tym zainstalujesz Win95,Win 95 nie obsługuje tak dużej ilości pamięci jakie są obecnie i wymaga systemu plików FAT32.

Istnieje też możliwość, że po prostu na tym komputerze to nie ruszy. Na przykład na moim starym kompie z 2003 roku już Windows 98 zainstalować się po prostu nie da z powodu zbyt nowych podzespołów.

Jeżeli miałbym coś doradzić, to na początku spróbuj zainstalować go przy 512 MB RAM. Przy większej ilości Windows 98 na wstępie odmawia współpracy.

No i też dysków SATA nie ogarnia.

Dlatego najlepiej kup sobie jakiś stary dysk, i wyjmij ramy żebyś miał ich jak najmniej :slight_smile:

No udało mi się jakoś zainstalować Win98 - były problemy z uruchomieniem bo mój komputer ma za dużo pamięci ram ale dało się to obejść poprzez odpowiedni wpis w pliku system.ini.

Jest tylko teraz mały problem - bo windows 98 instalowałem przy odłączonym dysku Windows XP. Przy odłączonym dysku XP windows 98 się uruchamia ale jeśli podłącze oba dyski to uruchamia się tylko Windows XP.

Wygląda to tak:

http://www.voila.pl/231/qv63x/index.php?get=1&f=1

Na “D:” jest Win98 na “C:” jest Windows XP. Oczywiście po uruchomieniu Win98 widzi tylko dysk “C:” który w Windowsie XP ma przypisaną literę D:…

Co mam zrobić żebym mógł wybrać który system się ma uruchomić przy podłączonych obu dyskach?

Trzeba boot manager zainstalować,albo wyedytować boot.ini tworząc menu wyboru systemu,to wymaga już znajomości DOSa,bo trzeba dwie sekcje zrobić z wpisami Win98 i oddzielnie XP

multi(0)disk(1)rdisk(0)partition(0)\WINDOWS="Microsoft Windows 98" /fastdetect

nie wiem jak wpisać za bardzo numer partycji i dysku ale na pewno ktoś ci pomoze