Instalacja Windows 98 na Windows XP

(Trebron) #1

Mam na dysku C: Windows XP Pro i chciałbym Zainstalować na D: Windows 98.. Tylko nie wiem jak. Z poziomu Win XP nie można zainstalować, bo system wyświetla komunikat, że to niemożliwe. Proszę o pomoc :smiley:

(Czmielo) #2

1 CEL - instalacja Windows 98 (SE) na komputer (dysk) na ktorym jest juz Windows XP (SP1 Prof) (dysk 1 partycje 2 - C na XP i D na 98 )

2 - Narzedzia - Partition Magic (jesli niemamy podzielonego dysku na partycje oraz jesli partycje sa NTFS a nie FAT32), plyta CD (bootowalna) 98, plyta CD XP

Partition Magic 8

3 - Instalujemy PM8 i zmieniamy partycje na FAT32 (poleceniem convert partition) i akceptujemy zmiany - zostanie wyswietlony komunikat o restarcie (reboot) komputera i czekamy az partycje zostana zmienione

4 - mozemy skopiowac pliki instalacyjne Windowsa 98 na dysk (katalog na plycie Win98)

5 - uruchamiamy komputer z CD 98 (niekoniecznie z obsluga CD - jesli wczesniej skopiowalismy katalog Win98 z plyty na dysk)

6 - Instalujemy Win98 na innej partycji niz jest zainstalowany XP

• jesli uruchamiamy instalacje z linii polecen urzyjmy komendy setup /ie /is (pozbywamy sie skanowania dyskow i tworzenia dyskietki startowej)

7 - po zainstalowaniu calkowitym 98 - jak widac uruchomienie XP jest niemozliwe - nastepnie pod Windowsem 98 wkladamy CD z XP i klikamy Zainstaluj system Windows XP

8 - Zmieniamy rodzaj instalacji z Uaktualnienia na Nowa instalacja (zaawansowane)

9 - Akceptujemy umowe - wpisujemy klucz Windowsa XP

10 - Wybieramy Opcje zaawansowane - zaznaczamy kopiuj wszystkie pliki instalacyjne oraz chce wybrac litere dysku klikamy dalej i Nie, pomin ten krok - zostana na dysk do katalogu gdzie znajduje sie nasz windows skopiowane pliki instalacyjne XP - po co?

niechcemy instalowac od nowa XP a pliki uruchamiajace nasz komputer zostaly zmienione - nawet kopia nie pomoze poniewaz zostal doinstalowany drugi system. Tak wiec przy kopiowaniu plikow instalacyjnych, program instalacyjny XP tworzy nowe pliki rozruchowe (boot.ini i inne) uwzgledniajac nowy system. Jesli ktos zna lepsza metode...

11 - Komputer zostaje uruchomiony ponownie i tu mamy wybor systemow - ja mialem Instalacje Windowsa XP - Windows XP - Windows 98 - Microsoft Windows - o dziwo nie dzialal Windows 98 ale Microsoft Windows do uruchomienia 98... Mamy 5 sekund na wybor a wiec oczywiscie nie wybieramy instalacji a Windows XP - zostaje uruchomiony

12 - na dysku C znajdziemy katalogi i pliki instalacyjne XP poprzedzone znakiem $ i innymi znaczkami - zaznaczamy je i usuwamy

13 - klikamy prawym przyciskiem na Moj Komputer i wybieramy Wlasciwosci - zakladke Zaawansowane - Uruchamianie i odzyskiwanie - Ustawienia - Nastepnie ustawiamy domyslnym systemem Windows XP (zmieniajac z ustawionej Instalacji XP) - mozemy ustawic czas wyswietlania bootloader (polecam 10sek) i klikamy ok.

14 - wpisujemy w menu start - uruchom - msconfig - wybieramy zakladke BOOT.INI, i klikamy na Sprawdz wszystkie scieszki rozruchu - powinno nam wyskoczyc ze niezgadzaja sie 2 (Windows 98 i Instalacja XP) - zgadzamy sie na usuniecie ich - aby zgadzaly sie nazwy wracamy do punktu 13 i klikamy edytuj zmieniajac nazwy odpowiednio jak sie nam podoba - moj plik boot.ini wyglada nastepujaco:

[boot Loader]

Timeout=10

Default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[Operating Systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect

C:\="Microsoft Windows 98 SE"

15 - po restercie komputera powinnismy zobaczyc okno z wyborem 2 sytemow - XP i 98 - jesli nie wybierzemy 98 po 10 sekundach samoczynnie zostanie odpalony XP

(Adi171717) #3

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=7226

(pysiu) #4

TAKIE RADY TO ZACHOWAJ DLA SIEBIE LINKI I NUMER ZAKRYTY

(Czmielo) #5

sorrki to kopiowalem i nie zauwazylem ze tam jest serial sorrki jeszcze raz

(fiesta) #6

O jakiś Ty biedny :twisted: :twisted: .

Po pierwsze to że kopiujesz to wcale nie upoważnia Cię do podawania takich informacji.

Po drugie jak podajesz coś za kimś wpydało by powołać się na źródło.

(Czmielo) #7

eh to inne forum wiec za linka moze tez byscie mnie owalili :confused: ale seriali do windowsa xp nie podalem haha nie no spoko jak ktosc chce kraka czy serial to sam sobie znajdzie i kazdy wie gdzie wiec looz od tego sa google :smiley: wasze forum wasze zasady i sorrki za zlamanie ich

(Trebron) #8

Wielkie dzięki za wszystkie porady, trochę to skomplikowane. A Partition Magic 8 mam :slight_smile: Z resztą i tak chcę usunąć XP'ka.

Ja próbowałem jeszcze instalować z dyskietki startowej Windows XP

tylko nie wiedziałem, jakie polecenie użyć.

Czy tam trza właśnie użyć setup /ie /is

??

OK, ale jak wystartować Setup Starych okien ?? Czy wystarczy dyskietka Startowa Windows XP ?? Jakiego użyć polecenia ??

(12bolo6) #9

Dodam jeszcze, że 98 MUSI być zainstalowany na podstawowej partycji.

Po zainstalowaniu można spróbować płytkę instalacyjną WIn XP- konsola odzyskiwania- fixboot i fixmbr. Polecenie zadziała pod warunkiem, że na partycji rozruchowej znajduje się plik ntldr. bez niego nie odzyskamy systemu. To jest chyba najbezpieczniejszy sposób na odzyskanie kontroli. drugim sposobem jest ukrycie partycji z Win XP, po instalacji, dogranie zewnętrznego menedżera startu. powinno zadziałać. Jezeli partycja C z windą XP, jest na ntfs, powinno nie być to konieczne.

Powodzenia.