Instalacja Windows 98 na Windows XP

Mam na dysku C: Windows XP Pro i chciałbym Zainstalować na D: Windows 98… Tylko nie wiem jak. Z poziomu Win XP nie można zainstalować, bo system wyświetla komunikat, że to niemożliwe. Proszę o pomoc :smiley:

1 CEL - instalacja Windows 98 (SE) na komputer (dysk) na ktorym jest juz Windows XP (SP1 Prof) (dysk 1 partycje 2 - C na XP i D na 98 )

2 - Narzedzia - Partition Magic (jesli niemamy podzielonego dysku na partycje oraz jesli partycje sa NTFS a nie FAT32), plyta CD (bootowalna) 98, plyta CD XP

Partition Magic 8

3 - Instalujemy PM8 i zmieniamy partycje na FAT32 (poleceniem convert partition) i akceptujemy zmiany - zostanie wyswietlony komunikat o restarcie (reboot) komputera i czekamy az partycje zostana zmienione

4 - mozemy skopiowac pliki instalacyjne Windowsa 98 na dysk (katalog na plycie Win98)

5 - uruchamiamy komputer z CD 98 (niekoniecznie z obsluga CD - jesli wczesniej skopiowalismy katalog Win98 z plyty na dysk)

6 - Instalujemy Win98 na innej partycji niz jest zainstalowany XP

  • jesli uruchamiamy instalacje z linii polecen urzyjmy komendy setup /ie /is (pozbywamy sie skanowania dyskow i tworzenia dyskietki startowej)

7 - po zainstalowaniu calkowitym 98 - jak widac uruchomienie XP jest niemozliwe - nastepnie pod Windowsem 98 wkladamy CD z XP i klikamy Zainstaluj system Windows XP

8 - Zmieniamy rodzaj instalacji z Uaktualnienia na Nowa instalacja (zaawansowane)

9 - Akceptujemy umowe - wpisujemy klucz Windowsa XP

10 - Wybieramy Opcje zaawansowane - zaznaczamy kopiuj wszystkie pliki instalacyjne oraz chce wybrac litere dysku klikamy dalej i Nie, pomin ten krok - zostana na dysk do katalogu gdzie znajduje sie nasz windows skopiowane pliki instalacyjne XP - po co?

niechcemy instalowac od nowa XP a pliki uruchamiajace nasz komputer zostaly zmienione - nawet kopia nie pomoze poniewaz zostal doinstalowany drugi system. Tak wiec przy kopiowaniu plikow instalacyjnych, program instalacyjny XP tworzy nowe pliki rozruchowe (boot.ini i inne) uwzgledniajac nowy system. Jesli ktos zna lepsza metode…

11 - Komputer zostaje uruchomiony ponownie i tu mamy wybor systemow - ja mialem Instalacje Windowsa XP - Windows XP - Windows 98 - Microsoft Windows - o dziwo nie dzialal Windows 98 ale Microsoft Windows do uruchomienia 98… Mamy 5 sekund na wybor a wiec oczywiscie nie wybieramy instalacji a Windows XP - zostaje uruchomiony

12 - na dysku C znajdziemy katalogi i pliki instalacyjne XP poprzedzone znakiem $ i innymi znaczkami - zaznaczamy je i usuwamy

13 - klikamy prawym przyciskiem na Moj Komputer i wybieramy Wlasciwosci - zakladke Zaawansowane - Uruchamianie i odzyskiwanie - Ustawienia - Nastepnie ustawiamy domyslnym systemem Windows XP (zmieniajac z ustawionej Instalacji XP) - mozemy ustawic czas wyswietlania bootloader (polecam 10sek) i klikamy ok.

14 - wpisujemy w menu start - uruchom - msconfig - wybieramy zakladke BOOT.INI, i klikamy na Sprawdz wszystkie scieszki rozruchu - powinno nam wyskoczyc ze niezgadzaja sie 2 (Windows 98 i Instalacja XP) - zgadzamy sie na usuniecie ich - aby zgadzaly sie nazwy wracamy do punktu 13 i klikamy edytuj zmieniajac nazwy odpowiednio jak sie nam podoba - moj plik boot.ini wyglada nastepujaco:

[boot Loader]

Timeout=10

Default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[Operating Systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS=“Microsoft Windows XP Professional” /fastdetect

C:=“Microsoft Windows 98 SE”

15 - po restercie komputera powinnismy zobaczyc okno z wyborem 2 sytemow - XP i 98 - jesli nie wybierzemy 98 po 10 sekundach samoczynnie zostanie odpalony XP

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=7226

TAKIE RADY TO ZACHOWAJ DLA SIEBIE LINKI I NUMER ZAKRYTY

sorrki to kopiowalem i nie zauwazylem ze tam jest serial sorrki jeszcze raz

O jakiś Ty biedny :twisted: :twisted: .

Po pierwsze to że kopiujesz to wcale nie upoważnia Cię do podawania takich informacji.

Po drugie jak podajesz coś za kimś wpydało by powołać się na źródło.

eh to inne forum wiec za linka moze tez byscie mnie owalili :confused: ale seriali do windowsa xp nie podalem haha nie no spoko jak ktosc chce kraka czy serial to sam sobie znajdzie i kazdy wie gdzie wiec looz od tego sa google :smiley: wasze forum wasze zasady i sorrki za zlamanie ich

Wielkie dzięki za wszystkie porady, trochę to skomplikowane. A Partition Magic 8 mam :slight_smile: Z resztą i tak chcę usunąć XP’ka.

Ja próbowałem jeszcze instalować z dyskietki startowej Windows XP

tylko nie wiedziałem, jakie polecenie użyć.

Czy tam trza właśnie użyć setup /ie /is

??

OK, ale jak wystartować Setup Starych okien ?? Czy wystarczy dyskietka Startowa Windows XP ?? Jakiego użyć polecenia ??

Dodam jeszcze, że 98 MUSI być zainstalowany na podstawowej partycji.

Po zainstalowaniu można spróbować płytkę instalacyjną WIn XP- konsola odzyskiwania- fixboot i fixmbr. Polecenie zadziała pod warunkiem, że na partycji rozruchowej znajduje się plik ntldr. bez niego nie odzyskamy systemu. To jest chyba najbezpieczniejszy sposób na odzyskanie kontroli. drugim sposobem jest ukrycie partycji z Win XP, po instalacji, dogranie zewnętrznego menedżera startu. powinno zadziałać. Jezeli partycja C z windą XP, jest na ntfs, powinno nie być to konieczne.

Powodzenia.