Instalacja Windows 98

Witam mam taki problem znalazłem moj stary komputer i jest załadowany cały chcem go przeinstalować ale mam starego biosa nie wiem jak ustawić go na start z płyty czekam na odpowiedz :slight_smile:

Może podałbyś z łaski swojej jaki masz BIOS, albo chociaż model płyty? Wróżek tutaj nie ma niestety… Swoją drogą Windowsa 98 nie instaluje się z płyty - trzeba mieć dyskietkę startową z której trzeba spartycjonować dysk, a następnie zainicjować instalator komendą setup…

Dyskietkę startową ze sterownikiem napędu CD ROM musisz mieć,kiedyś nie było automatycznego bootowania CD,tylko wgrywał się DOS z dyskietki,z pod DOSa przechodziłeś na CD Rom i wpisywałeś setup.exe,tak dopiero odpalał instalator Windows

Instaluje się, instaluje.

Instaluje się 98SE, a nie 98…

Dodane mniej niż minutę temu

Po co wgrywać DOS? Wystarczy dyskietka startowa, wybierasz uruchomienie z obsługą cd-rom i już… DOS najpierw instalowało się w przypadku Windowsa 3.11, który właściwie był graficzną nakładką na DOS.

Panowie! :slight_smile:

Potrzebna jest dyskietka startowa która podinstaluje sterowniki do CD ROM którego stare BIOSy nie miały. Po tej operacji można wejść na CD ROM komendami spod DOSa. Osobiście polecam skopiowanie całej płyty CD do folderu założonego przez siebie folderu na dysku C:, wejście w ten folder i wpisanie SETUP.EXE - i instalacja się odpali :slight_smile: w dodatku pójdzie szybciej i nie powinno się skaszanić jak by płyta CD była strzelona.

tu jest taka pi razy drzwi instrukcja:

http://pecetmania.pl/windows/instal_win/instalacja.htm

http://komputery.katalogi.pl/jak_zainst … 55858.html

powodzenia :slight_smile:

@Piotr92

Chodziło mi o to,że całość przez DOSa i tak działała,dopiero chyba WinME miał botowalną płytę,pierwsze Windows były nakładką na DOS i do uruchomienia potrzebowały podsystemu DOS,w użyciu były jeszcze programy 16 bitowe,tak jak teraz kończy się era 32 bit,tak wtedy była era 16 bit,32 bity dopiero wchodziły

Sami specjaliści. Już Windows 95 był na bootowalnej płycie. Dyskietki były po to, by uruchomić instalatora, bo nie wszystkie komputery obsługiwały start z płyty CD. Jak jak go instalowałem, to wy jeszcze chyba robiliście w pieluchy. Czekam aż malinx8 poda wersję BIOS.

A guzik prawda, bo nie wszystkie płyty były bootowalne. Ja do dzisiaj mam płytę z tym systemem i musiałem z flopa bootować, bo z cd nie chciało pomiomo tego, że mobo obsługiwało boot z cd… Ja ten system jeszcze użytkowałem jak miałem 10 lat, tak więc wiem co piszę, ponieważ nieraz widziałem jak ojciec go instaluje, a potem z czasem jak załapałem co i jak sam go instalowałem i doskonale kojarzę, że najpierw wkładałem dyskietkę i potem odpalałem spod dyskietki instalator.

http://www.youtube.com/watch?v=Z_eAvxqED3U

Tu jest dowód,widać uruchamianie DOSa dzięki czemu można sformatować dysk pod instalację systemu,MSCDEX to Dosowy program ładujący sterownik sscd,po uruchomieniu mamy wskazanie na A:\ czyli stację dyskietek,całość jest instalowana w Virtual PC,więc trzeba mieć obraz takiej dyskietki,nie wszystkie płyty były bootowalne,tu jest problem Windows 95 i 98 miały kilka wersji np. Win95 OSR1 i Win95 OSR2,o wgrywaniu DOS chodzi o to,że DOS sam się wgrywał na start,ten wybór menu to były pliki wsadowe DOSa.Obsługa bootcd nie była wtedy jeszcze standardem,więc zrobiono taką hybrydę

Wkładało się dyskietkę pojawiało się menu wyboru:

uruchom z cd-rom

uruchom bez cd-rom

coś(tutaj coś jeszcze było ale to dawno nie pamiętam)

pamiętam że klikało się 1 opcje jak płyta była w napędzie i powinno ruszyć wtedy

PS do płyty (bootsectora) można dograć cały obraz dyskietki widziałem parę razy taki poradnik

Dokładnie było jak piszesz…

No widzisz, już dochodzisz do sedna. “Nie wszystkie były”, to nie znaczy, że do instalacji windowsa 98 potrzeba startowego flopa.

Dla ścisłości bootowanie z CD pojawiło się już w windows 95 OSR 2.1. W windows 98 było od początku. Myk polegał na tym, że bootująca płyta nie potrafiła się porozumieć np. z niektórymi z czipsami (bodaj z Intel BX). Coś co przypomina nieco sytuację z instalatorem XP nie potrafiącym sobie poradzić z kontrolerami SATA.