Instalacja windows i partycje

Witam

Chcialbym sie dowiedziec jak najlepiej obecnie przy dzisiejszych systemach dzielic dysk na partycje,zazwyczaj na jednej instalowalem windowsa a na drugiej partycji programy, czy jest sens nadal tak robic czy poprostu wszystko instalowac na jedna partycje(partycje c:\ )

Najlepiej i najbezpieczniej moim zdaniem zrobić tak:

C: system i programy partycja wielkości 100-150GB powinna ci styknąć

D: muzyka, filmy, dokumenty, zdjęcia :wink:

Oczywiście, że dalej jest sens tak robić.

Co prawda dość popularne jest kupowanie dysku SSD na system o niezbyt dużej pojemności, oraz tradycyjny dysk twardy 1TB+ na resztę danych. Pozwana to na znaczną poprawę komfortu pracy z komputerem.

@silvver

Niewidze w tym sensu

Mugułbyś wyjaśnić logicznie dlaczego tak warto postępować??

C: system,gry, programy

D: (np 1TB) i katalogi Muzuka, Filmy, Zdjecia

tak jest lepiej:)

Dysk SSD ma znacznie mniejszy czas dostępu do plików oraz jest szybszy niż dysk talerzowy przez co system operacyjny jest dużo bardziej responsywny. Pracuje się po prostu lepiej, wzrasta komfort użytkowania :stuck_out_tongue:

@silvver

Nie mówię o dysku SSD bo wiadomo ze jest szybszy i widziałem na własne oczy :slight_smile:

ale mówie tutaj o partycjonowaniu

czyli C system i pierdoly

a D na dane jakieś tam

ew

SSD na system

A HDD na pieroły

A czy programy instalowane na partcji c typu office itp. nie beda spowalniac systemu bedac na jednej partycji z windowsem? Do tej pory instalowalem tego typu programy na innej partcji a na partycji C zawsze tylko system, czy ma to jakis sens?

Nie widzę problemu aby system i programy były na jednej, odpowiednio dużej, partycji.

Wystarczy, w miarę regularnie, przeczyścić system programem CCleaner i zdefragmentować dysk systemowy i nie powinno być żadnych problemów.

Co do instalacji programów na osobnej partycji, ja nie widzę w tym żadnego sensu. I tak przy reinstalacji systemu musimy większość programów przeinstalować.

ja polecam takie ustawienie partycji

C-sytem programy

d-duże programy,gry(one umieją zając naprawdę dużo miejsca i lepiej je mieć na innej partycji żeby nie zwiększać fragmentacji plików)oraz np pobierane z internetu(też lubi fragmentować pliki)

e- ważne dane (ta partycja nie musi być duża bo tutaj głownie pliki teksotwe i np prezentacje wydruki z czegoś,kopie paragonów idp)-ta partycja jest opcjonalna

F-Filmy,muzyka,zdjęcia

ja się trzymam takiego schematu i jest bardzo dobrze

a nie polecam programów do “przyszpieszania” komputera z i go bardzo dobrego oczyszczania ponieważ takie programy często zamiast przyspieszać spowalniają komputer

ja polecam do czyszczenia tylko ccleaner oraz odkrzurzacz(program od franmo) oraz defragmentacje

A czy programy instalowane na jednej partycji z systemem nie spowalniaja go? I jeszcze jedno defragmentowac dyski czy nie ponieważ czytałem że obecne dyski tego nie wymagają, czy jest to prawda?

Instaluj system na jednej partycji, a na drugiej partycji trzymaj reszte rzeczy albo kopie zapasową partycji systemowej.

Np.

Z defragmentacją raczej daj sobie spokój, system chyba sam się tym zajmuje.