Instalacja Windows na dysku USB

Cześć,

Macie doświadczenie z uruchamianiem Windowsa 10 po usb? Zainstalowałem Windowsa na dysku a następnie przełożyłem go do obudowy próbując uruchomić po usb jednak w trakcie bootowania wyskakuje błąd.
Macie jakieś sposoby?

Czy w bios/uefi masz ustawione docelowo w boot menu, z czego ma bootować najpierw (tzw. first boot device) ?

1 polubienie

Niech zgadnę po podłączeniu dysku ponownie do SATA Windows “cudownie” bootuje jak gdyby nic ?

W obudowie usb UEFI inaczej widzi taki dysk.
Nie było by problemu, gdybyś instalował system na dysku podłączonym do USB.

Przykładowy wpis wygląda tak:

Boot0003* Windows Boot Manager  HD(2,GPT,xxxxxxxx-xxxx-xxxx-xxxx-xxxxxxxxxxxx,0x96800,0x32000)/File(\EFI\MICROSOFT\BOOT\BOOTMGFW.EFI)WINDOWS.........x...B.C.D.O.B.J.E.C.T.=.{.9.d.e ...

Po przełożeniu do kieszeni już jest nie aktualny, więc wywala błąd.

Co robić, jak żyć?
Podłącz dysk po USB, weź instalator Windows (płytka/pendrive) i napraw spod niego bootloader.
Upewnij się, że dysk USB jest ustawiony w UEFI jako pierwsze urządzenie bootujące i ma pierwszeństwo przy bootowaniu. (wtedy USB z instalatorem uruchom używając klawisza do quick boota/boot listy)

1 polubienie

Ja korzystam z tej instrukcji.

To instrukcja jak wykonać pendrive do instalowania Windowsów… lepsza by była już jakaś instrukcja jak zainstalować Windows 10 w trybie WinToGo https://www.dobreprogramy.pl/Windows-To-Go-Windows-8-bootowany-z-USB,Blog,38074.html (ma to swoje ograniczenia tylko dla edycji Enterprise).

Niestety ta opcja nie pomaga. Wywala nie przy bootowaniu a przy włączeniu panelu wyboru użytkownika. Tak więc jednak linux po raz kolejny przeyższa Windowsa.
Wersja Enterprise jest wersją trial bądź drogą do zakupu co mi się nie opłaca.

1 polubienie