Instalacja Windows Server 2008 na Windows 7

Witam,

Mam Windows 7 i chciałbym zainstalować równoległy system Windows Server 2008 , aby nauczyć się jego obsługi. Czy mogę to zrobić bez żadnych konsekwencji? Czy muszę wydzielać oddzielną partycje na Windows Server 2008 ?.

Z góry dzięki za odpowiedź,

Pozdrawiam !

Tak musisz.

I jak go zainstaluje na nowej partycji, będę go włączał z poziomu Windowsa 7 czy na początku pojawi mi się wybór systemów?

Cześć Tym3k!

Istnieje kilka sposobów na “nauczenie się” obsługi “windows server 2008 R2”.

Myślę, że gdybyś wydzielił osobną partycję (powiedzmy 40GB ? ) i na niej zainstalował system serwerowy było by to najlepsze rozwiązanie.

Możesz również posłużyć się maszyną wirtualną… Najlepszym wyborem była by zapewne maszyna od VMWare (30 dni wersji testowej za darmo). System chodzi na niej niezwykle płynnie. Nie ma przycięć, ani innych “dodatków”, więc może nie ma sensu instalować osobno systemu a tylko na maszynie wirtualnej?

Co do pytania:

Zapewne chodzi Ci o to, czy taka instalacja będzie legalna prawda? Odpowiedź brzmi TAK.

Windows serwer ma (Jeżeli się mylę to proszę, poprawcie mnie) 180 dni TRIAL. Czyli przez 180 dni możesz śmiało z niego korzystać i odbierać aktualizacje.

Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania, na przykład jak wydzielić osobną partycję z już istniejących, lub coś zostało niejasno omówione, pytaj śmiało ! :wink:

Dzięki za odpowiedź, wydzielę oddzielną partycję przez Zarządzanie komputerem-> zarządzanie dyskami.

W pytaniu o konsekwencje chodziło mi o to czy 2 systemy na 1 dysku(dwóch różnych partycjach) nie będą się gryźć i w jaki sposób będę wybierał który system ma się włączyć?.

Spróbuje postawić też tą maszynę wirtualną aby umieć to w przyszłości znajdę jakiś poradnik w necie.

Dodane 16.10.2013 (Śr) 16:00

System mi już działa na oddzielnej partycji, tylko nie wykrywa internetu ale to zaraz pobawię się w ustawieniach .

Każdy system operacyjny intaluje swój “program rozruchowy” przykładowo w linuxie jest to GRUB LOADER, który umożliwia załadowanie odpowiedniego systemu operacyjnego (windows linux mac OS )

Przy instalacji windowsa, System od Microsoftu instaluje własny loader, którego nazwy, szczerze się przyznam, nie znam.

Jeżeli zainstalujesz systemy np na 2 osobnych partycjach, to po załadowaniu BIOS’u pojawi się okienko z wyborem systemu który chcesz uruchomić ( gdzie domyślnym będzie ostatnio zainstalowany) :slight_smile:

Jeżeli masz jakieś pytania odnośnie instalacji systemu na VMWare/virtualbox lub innych maszynach wirtualnych to zapraszam na skype: sebastianstarzak :wink: Dzwoń smiało !

Pozdrawiam :wink:

Może i najlepszym, ale co mu po 30 dniowym trialu, jak system może testować o wiele dłużej? Jeśli VMWare, to wystarczy zupełnie VMWare Player. W zupełności wystarczy też VirtualBox. Uruchamiałem różne wersje serwerowe Windowsa na obu maszynach i mam wrażenie, że VMWare Player strasznie się popsuł, lub w drugą stronę, VirtualBox znacznie się poprawił :wink:

Okres testowy można wydłużyć nawet do 240 dni, zresztą na stronach Microsoftu powinna być taka odnatacja, łącznie z poradnikiem jak wydłużyć okres testowy, który można znaleźć tutaj :arrow: http://support.microsoft.com/kb/948472/pl. W skrócie, na aktywację systemu mamy 60 dni, licznik można zresetować trzy razy, co daje nam 60 + 3*60 = 240 dni.