Instalacja Windows Vista, ale nie z płyty Recovery

Witam,

mam pytanie, a mianowicie czy mógłbym zainstalować na laptopie Toshiba Sat Windows Vista Home Premium SP1, ale nie z płyty Recovery? Jak w takim wypadku wygląda legalność jeśli przepiszę kod z naklejki na laptopie? Czy mogę ściągnąć Vistę HP SP1 z witryny Microsoft, nagrać na płycie i zainstalować? Po prostu nie chcę, aby dodatkowo instalowało mi się oprogramowanie z płyty Recovery, a przy tym chciałbym od razu mieć SP1. I kolejna kwestia jakie sterowniki bym potrzebował do systemu (te najważniejsze) i co musiałbym zrobić przed instalacją systemu? Czy dyski sformatują mi się automatycznie jeśli na nowo wgram Windowsa, czy będzie to tylko partycja C:\ ?

Pozdrawiam i dziękuję za informacje ! :wink:

oczywiście że możesz zainstalować nie z recovery, nawet jest to wygodniejsze.

na stronach MS nie znajdziesz visty bo MS nie udostępnia go. Musisz więc pożyczyć np od kolegi viste (wersja obojętnie jaka bo na płycie są wszystkie wersje, po wpisaniu w instalatorze klucza, instalator sam wybiera wersje do której jest przypisany klucz) lub napisać do toshiby “prośbe” o wysłanie oryginalnego nośnika z vistą (niewiem czy toshiba wysyła nośniki ale niektóre firmy robią to, czasem trzeba za to zapłacić)

dostałeś może płytę ze sterownikami?

jeśli nie to stery znajdziesz na stronie producenta laptopa.

wgrać sobie na pendrive/płytkę pliki ktróre ci są potrzebne np dokumenty, zdjęcia itp

Czy dyski sformatują mi się automatycznie jeśli na nowo wgram Windowsa, czy będzie to tylko partycja C:\ ?

instalator visty ma w sobie narzędzie do tworzenia/usuwania partycji, stworzysz nim łatwo tyle partycji ile ci się spodoba…

Płyta recovery podczas pierwszego odtwarzania obrazu usuwa wszystkie partycje utworzone przez systemowy partycjoner oraz proragramy firm trzecich (jeśłi modyfikowałeś konfiguracje). Podczas pierwszego “kopiowania obrazu” jest opcja utworzenia partycji na dane, także podczas następnego formatu jest już opcja odtworzenia Visty bez naruszania dodatkowej partycji (pod warunkiem braku zmian w konfiguracji dysku). Poza tym po ponownym “zainstalowaniu Visty” nie będzie już niektórych programów (większość testowych np. Office) - dodanych w procesie preinstalacyjnym. Co do sterowników to nie polecam instalowania Visty od innego laptopa.

Sterowniki Vista:

http://ce.computers.toshiba-europe.com/ … service=CE

Z ważnych sterów po SP1to: sterowniki od grafiki (w przypadku ATI same stery bez CCC), sterowniki od Bluetooth (toshiba znacznie odchudziła aplikacje).

Generalnie polecam wgranie SP1 na świeży system (po wcześniejszym odinstalowaniu zbędnych programów mogących tworzyć konflikty np. jak to miało miejsce z Adobe Readerem 7.0; zamulacza Nortona - wersjach A200/P200). Dodatkowo wyłączyć zbędne usługi np. górne klawisze szybkiego dostępu. To wszystko sprawi, że system będzie chodził znacznie lepiej.

Niestety ale “instalator” (imagex) nie pozwala w przypadku płyty Recovery Toshiby na zrobienie więcej niż jednej dodatkowej partycji.

Dobrą opcją jest wgranie wszystkiego na świeżo razem z programami, które Ci są potrzebne, następnie utworzenie obrazu partycji systemowej i ukrycie jej na drugiej partycji z danymi (dla przykładu obraz partycji 60GB można schować w 10GB).

viewtopic.php?f=13&t=256191

Utworzenie obrazu partycji (C:) jest w tym przypadku “tym samym” co scalenie Visty i SP1. Możesz spróbować vLite ale wydaje mi się, że nie pozwala na scalanie płyt Recovery z SP1.

Pzdr.

ja pisałem tu o normalnym nośniku visty a nie recovery…

to że recovery toshiby pozwala na 1 to wiem…

Chciałem aby michnt nie miał wątpliwości co do wyboru. Ponieważ rozwiązanie z zainstalowaniem systemu i wgraniem service packa jest moim zdaniem lepszym wyborem - nie trzeba się bawić we wgrywanie wszystkich programów do obsługi podzespołów laptopa. Mamy system odrazu pod nasz komputer.

Choć producent nie podaje jak zintegrować płytę to można zrobić obraz dysku przy pomocy np. Paragon Hard Disk Manager - jest to niemal identyczne rozwiązanie jak “sklepowa” Vista SP1, która jest także obrazem systemu.

Integracja Service Pack Vista

W przypadku płyt Recovery trzebaby mieć przygotowane wcześniej bootowalne WinPE (z imagex) lub wykonać integracje na wirtualnej maszynie (choć nie wiem czy jest to możliwe). Troche to wszystko zajmuje czasu (niestety).

Pozdrawiam.

Ok, już mniej więcej wiem co i jak i stwierdzam, że instalacja na nowo systemu Vista HP SP1 z innego nośnika (czyt. pożyczonego) na laptopie nie ma sensu, ponieważ musiałbym dodatkowo instalować potrzebne sterowniki, np. od modemu, karty graficznej, kamery internetowej, bluetooth itp.

Stwierdzam, że lepiej jeśli reinstalację systemu będę przeprowadzał tak jak kiedyś czyli instaluje system na nowo z nośnika Recovery, odinstalowuje zbędne programy od producenta (Norton, Toshiba Movie Factory itp.) i doinstalowuje SP1.

Podziękowanie dla Was za rozwianie wątpliwości Hashi oraz zomo_prl. Pozdrawiam :wink:

Po instalacji SP1 przydatne polecenie cmd:

vsp1cln.exe

(Oczyszcza dysk z plików powstałych w czasie instalowania SP1 Vista)

Jeszcze jedno pytanie nasunęło mi się do tematu: Jak instaluję system na nowo z płyty Recovery (od Toshiby) to automatycznie kasują mi się wszystkie partycje, a ja chciałbym żeby tylko partycja systemowa mi się formatowała. Czy jest to możliwe ? Po prostu nie mam zamiaru przenosić wszystkich danych na drugi komputer ani na dysk zewnętrzny. :wink:

Jest opcja przywrócenia stanu fabrycznego bez naruszania dodatkowego dysku/partycji z danymi (tak “twierdzi kreator”) ale tylko jeśli nic nie zmieniałeś w konfiguracji dysku (nie tworzyłeś żadnych dodatkowychj partycji ani nie zmieniałeś rozmiaru) - takiego jak miałeś od początku użytkowania laptopa (partycja C: + partycja E: “Data”). Nie daje gwarancji ale standardowo usuwane są wszystkie partycje jeśli dokonywałeś zmian na dysku.

Zawsze można zrobić backup na DVD.

Eh, szkoda że tylko tak. W XP można było ładnie przywrócić system nie naruszając partycji dodatkowych. Instalator kasował tylko partycję z systemem, a partycję z danymi zostawiał nienaruszoną. :wink:

Podczas następnego przywracania systemu do stanu fabrycznego wybierasz opcję (ekspert) recovery bez usuwania partycji z danymi (jak wspomniałem musi być to partycja utworzona przez płytę RecoveryDVD, czyli przez pierwszą opcje). Warunkiem jest wcześniejesze nie ingerowoanie w partycje innymi programami. Przywracasz system pierwszą opcją (utworzenie systemowej + na dane) i przy następnym przywracaniu wybierasz opcje drugą (na zdjęciu poniżej na czerwono, partycja z danymi - u mnie E: - nie zostanie skasowana).

cb0b99901d82336c41316495ef4ba8.jpeg

Hashi , dzięki wielkie za pomoc. Od dłuższego czasu jakoś nie formatowałem komputera.Teraz jednak musiałbym sformatować komputer normalnie (zgrywając wszystkie dane na inny nośnik) i utworzyć dodatkową partycję przez narzędzie Toshiby (teraz mam utworzoną przez Vistę) i potem dopiero (kiedyś) formatować tak jak powiedziałeś z użyciem “Trybu eksperta”. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję :wink:

chciałem się dowiedzieć czy ma ktoś wie skąd można pobrać produkt recovery VISTA PL do DOSHIBA P200 SATELLITE

Nigdzie ale to nigdzie nie mogę znaleść

12BOGDAN ,

napisz do producenta to wyśle, czy za darmo to niewiem…

wszelkie pobieranie recovery jest

, więc tu informacji o tym sakąd pobrać nie dostaniesz

https://backupmedia.toshiba.eu/landing.aspx

Strona do zamawiania płyty Recovery usługa płatna.

Dla przykładu - zamówienie nośnika do Toshiby A200 to około 35 Euro.

no jak wszystkie to cały dysk…

no to jak mam zainstalowac nowa viste zeby zostawil mi druga partycje nie naruszona???

umiesz czytać ?? opcja 1wsza kasuje cały dysk, opcja druga tylko 1 partycję…

Warto dodać, jak już było napisane, że partycje musiały być podzielone przez narzędzie Toshiby, nie inne programy, np. ten Windows’owy. Najlepiej zrób backup danym na dysku przenośnym lub na paru płytach DVD. Będziesz miał pewność że nie skasujesz danych i ich nie odzyskasz. :wink: