Instalacja Windows XP (32-bitowy): RAM powyżej 4 GB?

(lukand) #1

Witam!

Zamierzam korzystać z jednego komputera z Windows 7 (64-bitowy) oraz Windows XP (32-bitowy) zainstalowanymi na osobnych dyskach. Uruchamianie następowałoby niezależnie poprzez włączanie jednego z dwóch dysków umieszczonych w osobnych kieszeniach. Chciałbym zapytać, czy instalacja Windows XP jest możliwa w sytuacji, gdy na płycie głównej będzie zainstalowane 16 GB pamięci operacyjnej, czy instalator odmówi pracy? Wiem, że Windows XP obsłuży maksymalnie do 4 GB RAM, ale czy instalacja systemu przebiegnie bez kłopotu? Pytam o to, gdyż z moich wcześniejszych doświadczeń z Windows 98 SE wynikało, że instalator nie ruszy gdy zainstalowana pamięć będzie powyżej 500 MB. Dopiero po instalacji systemu można było dołożyć pamięci, choć niewykorzystywanej przez Windows 98. Na tym samym komputerze w osobnych kieszeniach miałem niezależnie uruchamiane Windows 98 SE i Windows XP (oba w wersji BOX).

Pozdrawiam

(Piesek64) #2

Powinno się zainstalować, bo miałem kiedyś instalowany XP na komputerze z 4GB RAM i poszło bez problemu. Jeśli chcesz używać jednak cały RAM który masz może być kłopot, bo XP 32bit obsługuje tylko 3GB RAM, a więcej nie.

(lukand) #3

U mnie obecnie jest 4 GB RAM na tym komputerze. I przy takiej konfiguracji instalowałem Windows XP od początku. Mam świadomość, że gdybym teraz dołożył 12 GB, to i tak Windows XP wykorzysta tylko 4 GB. Ale gdyby od początku było łącznie 16 GB, to czy instalator Windows XP nie odmówiłby działania przy próbie instalacji na nowym dysku?

(mrFreeze) #4

Nie odmówi działania. Pamiętaj, że jak chcesz na osobnych dyskach instalować systemy bootloader będzie na jednym z dysków chyba, że w czasie instalacji odłączysz drugi dysk. Wtedy przy uruchamianiu komputera z boot menu wybierzesz dysk do zbootowania i wystartuje określony system.

(lukand) #5

Sytuacja w moim przypadku wygląda nieco inaczej. Otóż o wyborze systemu, który zamierzam w danej chwili uruchomić decyduje jedynie fizyczne włączenie jednego dysku w kieszeni poprzez przekręcenie klucza zamykającego tę kieszeń. Innymi słowy: kluczem włączam dysk w konkretnej kieszeni przy wyłączeniu drugim kluczem dysku zainstalowanego w drugiej kieszeni.