Instalacja Windows XP na laptopie i Windows 8.1


(Frytek69) #1

Witam, moje pytanie dotyczy laptopa Toshiba Satellite (Nie wiem gdzie sprawdzić dokładny model), chciał bym zainstalować dodatkowy system Windows XP na osobnej partycji. Z google już korzystałem ale tak naprawdę nie mam pojęcia jak to nazwać, lub co wpisac. Dlatego kieruje pytanie do was. Jakich informacji jeszcze potrzebujecie itp. Dodam jeszcze że mam już utworzoną partycję (Dysk P, 100gb) oraz płytkę z Windows'em XP. Nie chcę formatować komputera, i chcęzachować stary Windows.


(Jusko) #2

Bez modelu laptopa się nie obejdzie. Choćby z prostej przyczyny - bez modelu nie ma jak sprawdzić, czy są w ogóle dla tego laptopa sterowniki dla XP.

 

Nazwa modelu jest zazwyczaj choćby gdzieś na obudowie, pewnie na pudełku od laptopa, pewnie też na naklejce laptopa u jego spodu. Jeśli laptop jest w miarę nowy i ma 2-3 lata, prawdopodobnie może już dla XP sterowników nie być - wielu producentów od czasu Visty nie wspiera już dla niektórych modeli Win XP, aczkolwiem nie wszyscy.


(Frytek69) #3

Model prawdopodobnie to TOSHIBA SATELLITE C50D-A-13G, dodam że VISTA może też być, mniej obciąża komputer. 


(maew) #4

Sporo zabawy jeśli chciałbyś zainstalować xp obok windowsa 8.

  • trzeba skorzystać z EasyBCD

  • dodatkowo musisz zintegrować z płytką xp sterowniki sata za pomocą nlite i driver pack-a. Przydałoby się znać model chipsetu

  • do tego dochodzi kwestia sterowników

 

Dwa pierwsze lepsze linki z google:

http://www.thpc.info/dual/win8/dualboot_xp_on_win8.html

http://pc-com.pl/topic/51-poradnik-integracja-sterownikow-sata-i-service-pack-z-xp-program-nlite/

 

Ewentualnie zaoraj dysk i postaw tylko vistę/windows7 jak nie lubisz ósemki. Będzie prościej i szybciej :wink: