Instalacja Windows XP na Windows 8

Witam, mam problem z zainstalowaniem Win Xp. Chodzi o to, że obecnie jest win 8.1, jedna partycja, kiedy wkładam pendrive z xp instalator się uruchamia, lecz nie chce się zainstalować i  pojawia się komunikat:

 

“Aby zainstalować system Windows XP na wybranej partycji, Instalator musi zapisać niektóre pliki startowe na następującym dysku: Nieznany dysk. Aby kontynuować instalację systemu Windows XP powróć do ekranu wyboru partycji i utwórz na powyższym dysku partycje zgodna z systemem win xp. Jeżeli na tym dysku nie ma wolnego miejsca, usuń istniejącą partycje a następnie utwórz nowa”

 

Problem w tym, że nie da się usunąć ani sformatować partycji, na której zainstalowany jest win 8. Po podzieleniu dysku (149GB) na dwie partycje przez program zewnętrzny instalator dalej widział tylko jedną, tą z win 8. Czy ktoś wie co w tej sytuacji mogłabym zrobić? Z góry dzięki :slight_smile:

Usuń tablicę partycji i utwórz je od nowa używając o tego stylu tablicy MBR, a nie GPT. Możesz tego dokonać np. programem GParted.

Z poziomu instalatora windows xp masz konsolę odzyskiwania, czy jak to się tam po polsku nazywa, następnie diskpart i działasz. Diskpart ma całkiem znośnie napisaną pomoc, w necie pewnie też jakieś instrukcje są jak nie wiesz, jak się do tego narzędzia dobrać. GParted też zadziała, ale skoro już masz do tego narzędzia, to po co kombinować.