Instalacja windows XP z usb z zainstalowanym Windowsem 7

Witam!

Mam problem z zainstalowaniem Windowsa XP na moim netbooku (Samsung NC110 A01PL). Zainstalowany jest na nim Windows 7 Starter który z wiadomych przyczyn nie jest dobrym systemem. Próbowałem już wielu sposobów m.in. przy pomocy USB MultiBoot (problem już w 2 kroku ponieważ nie mogą otwierać się kolejne programy z powodu braku uprawnień administratora-zmiana na uruchamianie jako administrator nie pomaga), ISO to USB oraz WintoFlash (problem podczas próby instalacji - błąd pliku hal.dll). Nie mogę użyć wszystkich dostępnych sposobów ponieważ nie mam możliwości skorzystania z komputera z Windows XP (do zbootowania pendriva).

Bardzo proszę o pomoc bo nie mam już pomysłów jak to zrobić :frowning:

Z własnego doświadczenia wiem, że nie odpalisz XP z pena. Niestety musisz doposażyć się w napęd optyczny na USB i z jego poziomu zainstalować. Odrazu też mówię, że będziesz potrebował sterownik AHCI, który będziesz musiał dorzucić do instalki poprzez nlite, ponieważ XP bez niego nie odczyta dysku. Jest jeszcze możliwość instalacji z dysku twardego, jednak w twoim przypadku ze względu na dysk SATA nie jest to możliwe. Jeżeli mogę coś doradzić, proponuję wgrać na ten sprzęt Linuxa Ubuntu. Jest to bardzo dobry system dla początkujących, którzy w ogóle Linuxa nie widzieli na oczy, ponieważ system jest bardzo intuaicyjny, w googlach masz od cholery tutoriali, ewentualnie w razie jakichś bardziej złożonych problemów możesz uzyskać pomoc tutaj, oraz również jest też polska społeczność tego systemu, która zawsze sluży pomocną dłonią na swoim forum. Z oprogramowaniem również nie będzie problemów, ponieważ Linux to jjest już bardzo rozwinięty system i jest już dostępne oprogramowanie z Windowsa na ten system, ewentualnie odpowiedniki. Polecam zmianę systemu, ponieważ XP już w przyszłym roku dołączy do grona swoich starszych braci i straci całkowite wsparcie, przez co nie uświadczysz już aktualizacji dla tego systemu, ani jakiegokolwiek oprogramowania, przez co będziesz zmuszony korzystać ze starszych wersji, a co za tym idzie saniesz się łatwym celem dla złośliwego oprogramowania i hakerów.

a gdybym jednak do tego czasu chciał mieć XP (zamierzam zmienić komputer w przyszłym roku) to w jaki sposób i jaki sterownik mam wrzucić do instalki? Czy to mam zrobić przed przygotowaniem pendriva czy już po?

Przed, tylko pisałem już, że z pendrive’a nie zainstalujesz, bo ja sam próbowałem na 10 sposobów i też nie dałem rady. Jedynym sposobem jest tak jak pisałem instalacja z napędu optycznego na USB. http://forum.programosy.pl/integracja-s … 03623.html

dzieki wielkie!

postaram się załatwić gdzieś napęd chociaż może być ciężko

Pozdrawiam

ja tam jakoś xp normalnie zainstalowałem z pendrivea.

Nagrywasz system programem rufus.

Nie musisz dziękować, w końcu po to są fora, żeby wymieniać się doświadczeniami i pomagać wzajemnie… :wink: Widzę, że ma płytę na mikroukładzie Intela, a więc sterowniki jakie potrzebujesz to zapewne Intel Matrix Storage, tylko nie w formie exeka, tylko w formie tekstowej, czyli musisz mieć pliki z rozszerzeniem inf.

a jednak się udało! właśnie pisze z Win XP :slight_smile: rozwiązaniem okazało się znalezienie oryginalnej kopii systemu (podejrzewam, że problemem była skopana kopia). Za jakiś czas wstawię poradnik dokładny jak co robić krok po kroku.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc

Pozdrawiam i życzę wesołych Świąt (jeśli ktoś obchodzi)